| David98TM a întrebat:

Am vazut un documentar despre Yoga in care zicea ca este de la Satana.
Povesteau maestri de yoga cum erau controlati.
Si de miscarile sarpe (in Asia sarpele este venerat si facea comparatie cu biblia sarpele=satana)
Au mai zis ca exista sute de milioane de zei in intreaga lume...(Oricum doar Dumnezeu exista :X)
Si ca este practicat de milioane de oameni
Era mai lung documentarul dar asta am inteles eu din el.
Cum comentati?
(Rog sa nu ma injurati sau sa radeti este doar o intrebare. Daca am gresit un cuvant ziceti-mi)

Răspuns Câştigător
| 1dintrevoi a răspuns:

Daca in acea practica yoga auzi de forta Kundalini (Sarpele), da vine de la Diavol.
Si nu numai yoga vine de la Diavol. Tot ce tine de bioenergie (tehnica radianta, reiki, etc.) sau alte practici ce includ initieri prin primirea de simboluri sunt satanice. Daca vrei detalii in plus, da-mi un mesaj privat.

8 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Da, desigur, relaxarea totala a corpului este de la Satana. Mai tampiti puteti fi?(nu tu)
Acum serios, puteti fi?

| thealchemist a răspuns:

Yoga nu are nimic de a face cu crestinismul sa o amesteci cu diavolul, e o tehnica orientala imposibil de inteles pentru mintea occidentalului sau a romanului, asa ca se preteaza la tot felul de descrieri fanteziste, de la cele care justifica urofilia lui Bivolaru la cele care pretind ca tot ce nu-i ortodox trebuie sa vina de la diavol.

Răspuns utilizator avertizat
| mada0000000000 a răspuns:

Cumnatul meu este adept yoga de cand era mic iar acum are 38 ani.Carne nu mai mananca de 10 ani,a devenit vegetarian.Din comportamentul lui am inteles ca bossul ii cam controleaza,nu iau deciziile singuri si le-a inserat chestii naspa in cap,gen sa nu mai se faca copii deoarece vom ajunge ca si chinezii,sa corecteze pe cei din jur, ceea ce spun ei e adevarat, nimeni nu are derptate indiferent daca e sau nu asa, este foarte impulsiv nu accepta sa i se reproseze nimica, daca cineva aduce ofense la Bivolaru sau aceasta grupare zici ca i-ai dat cu ceva in cap.Cu sotia sta in aceeasi casa dar dorm separat ..deoarece asa le-a zis ca daca vor sta impreuna se vor plictisii, intr-un cuvant ii cam controleaza.Parerea mea este ca yoga este sanatos doar ca si sport in rest niste tampenii care te indeparteaza de familie si ceea ce inseamna lume in ansamblu.

| OOOLEOOO a răspuns:

Mie imi place yoga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mitologic vorbind chiar vine de la Satana, real vorbind sunt doar tehnici de respiratie si relaxare.

| JustSolutions a răspuns (pentru mada0000000000):

Bivolaru nu face yoga, ai avut dreptate in general orice fel de sport nu strica dar cu siguranta va fi greu sa il indepartezi pe ala de acea credinta

| Delia74 a răspuns:

Hm...yoga in forma sa "sacra" sa zic asa,e posibil sa vina de la diavol(nu stiu sigur asa ca nu comentez mai mult).dar daca stai in cap nu,nu faci un pacat. Yoga, in zilele noastre, e doar un alt sport ca aerobic, pilate, fitness.Nu e facut cum il faceau maestrii de pe vremuri cu incantatii, cu simboluri, cu din astea.e doar putina miscare, nu iti face nimic rau(asta daca nu aprofundezi si intrii in amanunte din astea si apoi le practici).