| OctavianDanielMaria a întrebat:

Sarpele e Satana? Daca sarpele era Satana, atunci cum de Aaron a transformat toiagul in sarpe? Exodul 7:10

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degraba Satana e sarpele, nu toti serpii sunt Satana.

Răspuns utilizator avertizat
| 1ianuarie a răspuns:

Satan doar s-a folosit de șarpe pentru a o amăgi pe Eva, așa cum face un ventriloc. Biblia numeşte tacticile lui Satan „maşinaţii", sau „uneltiri", iar modul în care Satan a acţionat în Eden ne ajută să înţelegem de ce. Episodul din Eden nu este o fabulă despre un animal care vorbeşte. Este un exemplu de strategie abilă care ne înfioară. Această strategie era menită să-i înşele pe oameni şi să-i îndepărteze de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| 1ianuarie a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De exemplu apostolul Pavel a scris în 2 Corinteni 11:3 - Dar mă tem ca, după cum şarpele* a amăgit pe Eva cu şiretlicul lui, tot aşa şi gândurile voastre să nu se strice** de la curăţia şi credincioşia care este faţă de Hristos.
Nimic de-a face cu Apocalipsa. Apostolul Pavel știa că diavolul este o ființă spirituală puternică, capabilă să facă lucruri pe care, din păcate unii nu le cred.

| RAY a răspuns (pentru 1ianuarie):

Satana doar testa credinta atât