| AlexandruOctavian19 a întrebat:

Buna TPU, când citesc Biblia, mă rog, îmi vine în gând deodată " daca tu când mori nu se întâmplă nimic "; " daca toate astea nu sunt adevărate"; " daca ei ne mint că sa ne piardă timp din viața " etc. îmi vin gânduri care îmi strică vederea despre Isus Hristos. Cum scap de gândurile astea ( știu că sunt niște demoni care încearcă să mă facă să păcătuiesc ). Și din ultima vereme nu mai simt bucurie când mă uit la o poza cu Isus Hristos, înainte daca mă uitam la o poza cu fata lui ma simțeam
fericit, Zâmbeam, Acum mă simt vinovat și nu mai simt nici fericire nici nu mai zâmbesc ( probabil mi am slăbit relația cu Isus ) Daca da vreau să știu cum o împuternicesc va rog ajuti ma. Ajutați mă și la aceea cu gândurile

Răspuns Câştigător
| Anonim027 a răspuns:

Nu l lasa pe diavolul sa te amageasca asta face el ‭‭1 Petru‬ ‭5:8‬ ‭VDC‬‬
[8] Fiți treji și vegheați! Pentru că potrivnicul vostru, diavolul, dă târcoale ca un leu care răcnește și caută pe cine să înghită.
Stai mai mult in rugaciune cauta sa citesti mai mult biblia sa te poti impotrivii lui cu Cuvantul Lui Dumnezeu, Isus cand a fost dus in pustiu a fost ispitit de satana in toate modurile si vei vedea in biblie caci El ii sa împotrivit doar cu Cuvantul
‭‭1 Petru‬ ‭5:9‬ ‭
[9] Împotriviți-vă lui tari în credință, știind că și frații voștri în lume trec prin aceleași suferințe ca voi.
Si sa nu uiti caci ai un Dumnezeu viu si adevărat care te vede si El va fi de partea ta doar tu ramai langa El, uita-te la vreme vezi ca azi e soare si maine poate furtuna, asa este si viata noastră demulte ori va fi plans dar vor veni si zile de bucurie, vor veni zile de suferinta dar vor veni si zile de biruintă, cu Dumnezeu vei trece prin toate mai mult decat biruitor...
‭‭1 Corinteni‬ ‭10:13‬ ‭VDC‬‬
[13] Nu v-a ajuns nicio ispită care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Și Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiți ispitiți peste puterile voastre, ci, împreună cu ispita, a pregătit și mijlocul să ieșiți din ea, ca s-o puteți răbda.
Noi sa stii ca in viata aceasta avem teste de la Dumnezeu, ne incearca de multe ori sa vedem daca chiar il iubim cu adevarat daca ii suntem credincios si cand soarele se ascunde dupa nori, la bine si la greu tu sa ramai cu Dumnezeu, in belsug si in lipsa tu fii la locul ales de El... Domnul Isus sa te binecuvinteze, sa te intareasca
Nu uita ca ai pret in ochii Lui un pret mare
‭‭Isaia‬ ‭43:3‬ ‭VDC‬‬
[3] Căci Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Sfântul lui Israel, Mântuitorul tău! Eu dau Egiptul ca preț pentru răscumpărarea ta, Etiopia și Saba în locul tău.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

" daca tu când mori nu se întâmplă nimic " -- dap, cam asta scrie la Ecleziastul. In Biblie exista multe puncte de vedere si initial evreii nu credeau ca exista viata dupa moarte sau invierea mortilor. Sau, eventual, credeau ca toti mortii ajung un fel de umbre subpamantene (ceea ce nu inseamna iad). De fapt, nici azi evreii nu cred ca exista iad, deoarece nu e mentionat in Vechiul Testament. Si tehnic (traductologic) nici in Noul Testament nu este mentionat.

| ania a răspuns:

Te ispitește un demon de necredința, roaga_te citind Psalmii și înainte de a citi din Biblie spune cu voce tare,: Tata te rog lumineaza_mi mintea prin Duhul Sfânt ca să înțeleg mesajul pe care Tu vrei sa mi-l dai prin Cartea Ta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sunt demoni... e realitatea pura.
Nu e niciun secret ca religia e inventata de oameni.
La fel cum e niciun secret ca religia e folosit pentru controlul maselor de oameni.

Bine ai venit la realitate. Singura diferenta e ca acum daca vrei sa ii un om mai bun o sa o faci ca asa vrei si asa simti nu din frica de iaduri, demoni si supararea sefului suprem.

| Whateverrr a răspuns:

Nu lua prea în serios chestiile astea. Daca tu cunoști adevărul și crezi în Biblie, n-au cum să te influențeze niște gânduri intruzive, decât prin faptul că îți iau pacea.
Cred că și faptul că spiritualizezi lucrurile astea (percepi gândurile ca venind din partea unor demoni) te determină să le percepi ca ceva mai grav. Dar deși eu cred în lumea nevăzută, tind să cred că în cazul tău e ceva psihologic de care 'cel rău' doar se folosește pentru a-ți fura bucuria în Hristos.
Dacă tu le tratezi cu indiferență, cel mai probabil se vor rări.

| T0Teu a răspuns:

Nu mai zâmbești când vezi acele poze poate ptc te duci pe drumul cel bun. Acele poze nu Îl reprezinta cu adevărat pe Domnul Isus, sunt doar niște icoane care sunt idoli. Uite ce scrie în Psalmul 97:7: "Sunt rușinați toți cei ce slujesc icoanelor și care se fălesc cu idolii: toți dumnezeii se închină înaintea Lui."

| Anonim027 a răspuns:

Pentru ganduri...‭‭2 Corinteni‬ ‭10:5‬ ‭VDC‬‬
[5] Noi răsturnăm izvodirile minții și orice înălțime care se ridică împotriva cunoștinței lui Dumnezeu, și orice gând îl facem rob ascultării de Hristos.

| Powerofrationality a răspuns:

Înțeleg că ești o persoană care își dorește să aibă o relație autentică și profundă cu Isus Hristos, și că te confrunți cu îndoieli și neliniști care îți tulbură credința.
Nu ești singurul în această situație. Mulți creștini se luptă cu aceleași gânduri și sentimente, și nu este nimic rușinos sau păcătos în a le recunoaște și a le explora.

Eu sunt un ateu convins și un critic al religiei în general, și al creștinismului în particular. Am scris mai multe articole în care am argumentat că religia este o sursă de violență, intoleranță, ignoranță și suferință în lume, și că ar trebui să ne bazăm pe rațiune, știință și etică seculară pentru a ne ghida viața și societatea.

Probabil te întrebi de ce îți scriu eu, un ateu, dacă tu cauți un răspuns de la un creștin.
Nu vreau să te înșel sau să te manipulez, ci să îți ofer o perspectivă diferită, care poate să te ajute să îți clarifici gândurile și sentimentele. Nu îți cer să renunți la credința, ci doar să fii deschis la dialog și la examinarea critică a propriilor tale convingeri.

Așadar, ce aș spune eu despre întrebarea ta? În primul rând, aș spune că gândurile pe care le ai nu sunt niște "demoni" care încearcă să te facă să păcătuiești, ci niște semne că mintea ta este activă și curioasă, și că nu se mulțumește cu răspunsuri simpliste și dogmatice. Gândurile tale sunt expresia rațiunii tale, care îți cere să verifici și să justifici ceea ce crezi, și să nu accepți orbește niște afirmații care nu au nicio dovadă sau logică. Ele sunt, de fapt, niște aliați, nu dușmani, pentru că te pot ajuta să descoperi adevărul și să te eliberezi de iluzii și prejudecăți.

În al doilea rând, aș spune că sentimentele pe care le ai nu sunt dovezi ale slăbirii relației cu Isus, ci indicii ale faptului că simti o nevoie umană de iubire, acceptare și sens, și că ai încercat să o satisfaci prin intermediul unei imagini exterioare și imaginare, iar nu prin intermediul unei experiențe interioare reale. Sentimentele tale sunt expresia emoțiilor, care îți arată că nu ești mulțumit de modul în care îți trăiești viața, și că ai nevoie de mai multă autenticitate și profunzime. Ele sunt oportunități, nu obstacole, pentru că te pot motiva să cauți o sursă mai sigură și mai durabilă de fericire și împlinire.

Deci, cum scapi de gândurile, sentimentele și întrebările tale? Eu aș spune că nu trebuie să scapi de ele, ci să le asculți și să le înțelegi. Nu trebuie să le reprimi sau să le ignori, ci să le exprimi și să le explorezi. Ele sunt parte din tine, din ființa ta umană, care este mult mai complexă și mai frumoasă decât orice imagine sau doctrină religioasă.

| UrsuValentina a răspuns:

Buna! Suntem pe pamant ca sa castigam Cerul! Vin si zile mai bune si mai grele... Asta e! Dar fara Biserica nu stiu cine sa te ajute sa iti refaci relatia ta cu Iisus Hristos! Totusi, El e nesfarsit de bun si te asteapta pana in ultima clipa a vietii tale. Deci fii optimist! Cat inca esti viu mila Domnului te va ajuta daca si tu vrei sa fii ajutat!