| AlexandruOctavian19 a întrebat:

Buna TPU, cum îmi imputernicesc relația cu Dumnezeu și Isus?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai cum să o împuternicești. Întrebare pusă greșit.

| AlexandruOctavian19 explică (pentru sadrian46):

De ce?

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexandruOctavian19):

Fiindcă e o iluzie că Dumnezeu și Isus se vor ocupa special de tine dacă tu bagi o relație de putere ( împuternicești) între tine și ei.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu îți împuternicești relația, ci o aduci pe calea cea dreaptă prin credință și apropiere de Dumnezeu, desigur, și partenerul trebuie sa fie de acord cu asta, altfel nu ai făcut nimic forțând lucrurile

| Xox0 a răspuns:

Am scris asta la o alta intrebare:

Ar fi de recomandat sa mergi la un preot de la o manastire si sa vorbesti cu el despre asta. Posibil sa iti recomande sa il cunosti pe Dumnezeu prin rugaciune si prin cititul Bibliei.
Deasemenea sa te dedici trup si suflet credintei tale prin post, abtinere de la frupt, respectarea celor 10 porunci, participarea la liturghie ori de cate ori se face, abtinere de pacat (subinteles din cele 10 porunci), per total sa faci toate activitatile dedicate slavirii lor.

| EestiSodalane a răspuns:

Spovedanie și Sfânta Împărtășanie

| T0Teu a răspuns:

Citind Biblia, rugandu te, împlinind ceea ce citești din Biblie, trăind o viata curată. și lista poate continua

| andreiadrian12 a răspuns:

Daca ar exista ceva cu siguranta ca Iisus Cristos s-ar fi aratat tuturor sau mai ales Creatorul Dumnezeu, dar sansele sunt minime.Ideea e ca cei din trecut,vechime au interpretat si personificat natura,Universul, planetele, stelele, pietrele, ..etc.si au inventat n religii cu diferite interese:ca sa isi legitimeze crimele,calaismul, torturile, batjocura, bataia de joc, terorismul..etc.sau interese economice pentru ca erau saraci majoritatea.

| andreicelobiectiv a răspuns:

Sincer,greu de crezut ca exista Dumnezeu Tatal Creatorul sau Viata de Apoi.Asa ca Iisus Cristos a trait in alta epoca iar acum e istorie din pacate.