| Alișa00000000000 a întrebat:

ce diferenta este intre arabii musulmani si arabii care cred in Iisus Hristos si il considera fiul lui Dumnezeu? happy cine stie funda.

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Arabii musulmani cred ca Isus este un profet. Arabii crestini cred ca este fiul lui Dumnezeu, cum ai spus si tu.

8 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Exista si din aia? eu stiam ca arabi`s arabi si atat happy

| durasdurpaneus a răspuns:

Mai arabii cred in Mahomed nu in Isus! si in Alah nu in Dumnezeu!

| hereo a răspuns:

Da sunt si arabi care l-au cunoscut pe Dumnezeu si cred in Isus Cristos. Ei nu mai sunt musulmani, ci crestini.

evenso
| evenso a răspuns:

Diferenta cea mai mare intre Islam ( credinta musulmanilor ) si Crestinism este foarte simplu: Mahomed care s-a crezut profet este mort, in timp ce Hristos este un Mantuitor Viu!

( Cele două masacre de la Catedrala "Our Lady of Salvation" din Bagdad şi de la Biserica Coptă din Alexandria au consolidat ideea de persecuţie modernă care vizează golirea teritoriilor arabe de creştini, ce sunt în număr de 15 milioane, în comparaţie cu musulmanii, care numără de 300 de milioane în regiune. )

http://www.descopera.ro/......l-mijlociu

| Dandanache a răspuns (pentru evenso):

"Mahomed care s-a crezut profet". Ai certitudinea ça Mahomed nu a fost profet?

evenso
| evenso a răspuns (pentru Dandanache):

Poate avea cineva certitudine fata de asa ceva? nu! este vorba de credinta, tu in ce crezi sau in ce ai certitudine evreule?

| Dandanache a răspuns (pentru evenso):

Ai dreptate, credinta nu poate oferi certitudini. De asta cred ca multe din replicile crestinilor sunt latratoare (in vorba sau in scris), cu sonoritate si gravitate, menite in primul rand sa ii convinga chiar pe cei care le emit. Speriatul care urla in intuneric "Nu mi-e frica", ca sa isi infranga teama de tenebre, isi ofera uneori certitudinea, lui si celui care il aude, ca nu se teme de intuneric.