| GaBrYeLa18 a întrebat:

ce-mi puteti spune despre postul negru ce se tine maine? Funda cat mai repede

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vinerea Mare readuce în contemporan patimile lui Iisus, cuprinzând prinderea, procesul şi răstignirea Domnului. Este o zi de post negru, în amintirea celei mai negre zile a umanităţii, când oamenii L-au răstignit pe Iisus.

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Sunt muți creștini, în majoritate creștini ortodoxi, pentru care postul, este numai stomacal.
Postul trebuie ținut cu creierul, nu cu stomacul, fiind un timp de analiză și reflecție, privind viața ta!
REFLÉXIE s. f. 1. Fenomen de răsfrângere a unei raze luminoase sau sonore atunci când aceasta întâlnește o suprafață lucioasă sau dură. 2. Reflecție (1). ♦ (Fil.; la Locke, Leibniz) Cunoaștere a proceselor care se petrec înăuntrul conștiinței; întoarcere a conștiinței asupra ei însăși. [Gen. -iei, var. reflexiune s. f. / cf. fr. réflexion, lat. reflectio, reflexio].

| Anonymus314 a răspuns:

Zici tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa faci pacate sa mananci sau sa bei..asa stiu eu

| unbaiatanonim a răspuns:

Gata, in numele domnului dumnezeul nostru, nu mai mancati creaturile mele fara creier, nici sa beti nu aveti voie, daca veti vorbi va voi taia limba pana in cel de-al 10-lea neam. Auzit sa fie cuvantul domnului.

| ioanionel a răspuns:

Cine zice ala e!

| ioanionel a răspuns:

Nu cred ca TPU-ul e locul cel mai bun de a pune asemena intrebari, constat ca aici e mai mult o platforma de raspandire a conceptilor ateiste, sataniste sau pseudocrestine. Pune asemenea intrebari parintilor, preotului sau pastorului tau sau profesolului de religie!

| ioanionel a răspuns:

Poate iti dai tu cu capu de pereti, in timpul unui ritual satanist, nu sti sa raspunzi decat prin jigniri?

| GaBrYeLa18 explică:

Eu pun ce intrebari vreau eu pe contul meu si nu va obliga nimeni sa raspundeti la intrebari daqca nu va place continutul lor pur si simplu voiam sa stiu despre el nu inseamna ca daca ma documentez despre el si trebuie sa tin ca sincer nu pot. Paste fericit tuturor!

| Chiperi_Iulian_1998 a răspuns:

Da se tine in Vinerea Mare si insemna sa nu bei apa sa nu mananci dar na daca esti mai mic (a) lasa pe parinti tongue

| Anonymus314 a răspuns (pentru Chiperi_Iulian_1998):

De ce? lasa-l sa posteasca daca-i place, probabil inseamna dublu daca tine cand e mic.

| Chiperi_Iulian_1998 a răspuns (pentru Anonymus314):

Tine tu daca vrei. Este greu pentru un copil ca sa nu bea lichide sau sa nu manance nimic.