| Elide a întrebat:

Bună TPU,cred cu adevărat în Dumnezeu și îi respect poruncile,am citit Biblia am învățat multe lucruri care mă fac să.L înțeleg pe Creator și iubirea Mântuitorului dar câteodată când sunt tristă, plâng sau sunt într.o încurcătură de care nu îmi găsesc alinarea doar prin Dumnezeu...de ce El nu comunica și să ne ajute la greu să îmi dea un vis să.mi arate o portiță de scăpare,in toată existența mea am înțeles un lucru"viața omului este o deșertăciune și o goana după vânt" care fara Dumnezeu suntem NIMIC,și absolut nimic in viața asta nu.ti alina suferința decat Creatorul care te cunoaște mai bine decât orice ființă de pe lumea asta,sunt sigură că.l vom vedea așa cum este scris și.n Biblie în toată Gloria Lui dar noi,oamenii, avem tare nevoie și ACUM de prezenta Lui, mai ales pe acest Pământ sortit distrugerii, câteodată te simți singur și crezi că nimeni nu te înțelege și te sprijină dar poate Dumnezeu este cu tine dar îi simți lipsa tatălui tău ceresc!

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Prin rugăciune ii spui ce te doare și vorbești cu Dumnezeu, iar prin Biblie Dumnezeu ne arata cum trebuie să procedăm.Studiaza Biblia cu atentie, pe subiecte și vei vedea răspunsul. Psalmul55:22.

| RAY a răspuns:

Tu ai nevoie de iubire, lasa basmele cu judecatile de apoi

| Mclaren12 a răspuns:

Indoctrinare placuta in continuare. Imi pare rau pentru tine.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii ca Dumnezeu este interesat de oamenii care sunt interesati de El.si răspund chemării sale.Este foarte important sa manifestăm credința, sinceritate si umilință, pentru a ne lasa invatati de Dumnezeu, prin intermediul Bibliei. Daca doresti citeste Isaia 48:17-19.si 2Corinteni4:3,4,5.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Uneori uiți că totul ține de religie, iar religia, printre multe altele, a fost promovată prin oameni. Cu siguranță unii au descris în cel mai frumos mod divinitatea și felul în care a luat naștere creația. Credința este un drum spre necunoscut, nu-ți garantează nimeni, chiar un preot mi-a zis asta pe vremea când eram la seminar. Și de asemenea, credința este personală, fiecare are așteptări proprii. Trebuie să știi că nu primești semne sau atenție mai ales atunci când le ceri. Sau poate primești dar nu le observi tu. Divinitatea se manifestă prin creație, prin tot ce e viu. Cât despre a-l vedea fizic e imposibil. Uneori mă întreb dacă dumnezeu chiar există de ce nu face ceva să fie lumea mai bună. Sau măcar să mor să nu mai iau parte la așa ceva. Și uite că nu se întâmplă nimic doar din cuvinte, decât dacă are cine să le asculte și să le urmeze. Oricum sunt sigur că sunt singur, fără nici un înger păzitor, fără cineva care să-mi aline sufletul meu necăjit... și parcă chiar și demonii sau entitățile încep să nu mă mai bage în seamă...

| BIoody a răspuns:

Calea in lumea asta e simpla, nascuti in pacat, mantuiti prin el, Adica, tot ce trebuie sa faci e sa treci un simplu test, pe care vrasmasii lui Dumnezeu se bazeaza pentru a atrage pe cati mai multi la propria nenorocire. Dar Dumnezeu stie asta si asteapta ca toti cei drepti sa treaca testul prin infrangerea, mai bine zis biruirea celor 7 pacate capitale si a ramificatiilor lor, Ca sa devii sfant, ca sa poti lua din nou contact cu el, in Paradis, unde e viata e vesnica, nu aici ca om stricat,de aceea murim, lumea asta e stricata e imposibil sa fie indreptata de oameni, pacatul e ca un mar stricat intr-un cos cu mere eprfecte, iar acum acea stricaciune s-a extins enorm de mult, oricat ai curata lumea v-a mai ramane stricaiunea, pentru ca ea se aflla in mainile Diavolulu,care aruncat pe pamant, are control asupra inimilor oamenilor, si de asta nu poate fi curata lumea intreaga decat personal, fiecare individ in parte trebuie sa se isi smereasca inima in cautarea adevarului,a sensului vietii, pentru a intalege ca omul poate fii desavarsit(sfant, fara de pacat) si ca poate trai in pace, cu creatorul divin care este perfect si etern, in vecii vecilor (viata vesnica) si nu sa doarma pe o ureche ca viata e doar o intamplare dintr-o explozie sau mai stiu eu.
Si nu exista rau in sine, ci doar greseala,minciuna,(pacat),si un importivitor, care a cazut prin propria greseala(mandria+invidia+lacomia), iar acum refuza sa renunte(devenind impotrivitor Diavol), si ca razbunare(invidie+manie) se foloseste de inimile oamenilor ca sa-i faca sa creada doar lucuri stricate (gresite,false,neadevarate,) ca de exemplu:
Ca nu exista Dumnezeu, si automat nici diavol,Rai,sau iad. si ca totul ce vedem a evoluat dintr-o explozie cosmica sau orice altceva fara un inceput. Ceea ce e total imposibil si ilogic.
Sau ca exista, doar ca nu e cel din biblie, ci e alfel de zeitate(extraterestra,antica,mitologica etc)
Totul doar ca sa ne bage in eroare,prin inselaciune,minciuna,ispita,pacat la fel cuma facut cu Eva respectiv Adam, ca sa ne pierdem viata vesnica perfecta, la fel cum si el a pierdut-o la inceput ca "inocent"la fel ca Adam si Eva folosind asta ca scuza.
Iar cei ce nu inteleg, sa descopere! Sa cerceteze toate pana cand inteleg. Fiecare sa se lamureasca singuri daca exista sau nu.
Nu iti pierde niciodata speranta!
Fii fericita mereu fa doar ce e bine. Crede in Perfectiune! adica in Dumnezeu, Iar apoi totul pleaca de la sine!
Crede in viata perfecta fara nimic rau,decat pace,bunatate,adevar,dreptate,iubire,intalegere,smerenie, blandete, liberate, fericire, eternitate! DA! Crede in vesnica si cel mai important in Isus Hristos, caci doar prin El o sa ajungi acolo Adica in rai unde e viata perfecta vesnica.
Si nu uita! Dumnezeu te iubeste cel mai mult.

| udrescuf a răspuns:

Iti recomand sa mergi la biserica. Acolo vei gasi liniste spirituala.

| Jigokunokishi a răspuns:

Chestia cu Dumnezeu si credinta sau crestinismul e in felul urmator. Omul crede in divinitate, dar isi imagineaza divinitatea conform asteptarilor, credintelor si necesitatilor lui. Omul de azi a pierdut legatura sa cu divinitatea si doar o scanteie din divin mai persista in om care se pierde si ea cum inainteaza omul in varsta, deoarece el se supune regulilor sociale, se conformeaza standardelor si astfel el se adapteaza pentru a supravietui in lume si nu de a urma calea pe care ar trebui sa o urmeze. Cei mai multi oameni nu respecta Legile, ci doar cred in ele, le considera bune, dar nu cu Adevarat. Un adevarat crestin nu se abate de la Legi, lupta in fiecare zi cu partile sale care nu sunt in concordanta cu cuvintele Domnului si incearca sa se perfectioneze. El urmeaza Scriptura cum respecta bolnavul reteta prescrisa de medic, daca vrea sa scape de boala care-i provoaca suferinta si-i aduce treptat degradarea. De aceea comunicarea cu divinul nu se poate infaptui. Plus ca nascandu-ne Dumnezeu ne-a daruit toate cele necesare pentru a realiza orice in viata. Sta doar in puterea omului sa munceasca si sa se ridice la nivelul de evolutie pe care Dumnezeu deja ni l-a daruit cand ne-am nascut -ma refer aici la cei nascuti in conditii normale, nu oameni cu handicap sau altele-. Deci cheia spre intelegerea divinului, evolutie, alinare se face printr-o respectare a caii pe care ai ales-o, prin lupta zilnica cu tot ceea ce reprezinta o piedica in apropierea de Esenta noastra divina. Alinarea o gasesti doar prin propria-ti putere, pentru ca deja ti sa oferit toata puterea de care ai nevoie. Iar pamantul este sortit distrugerii intocmai pentru ca cei mai multi asa-zisi "crestini", sunt crestini doar cu vorba, sunt crestini de duminica. Daca ti-ai asumat o cale trebuie sa o urmezi mereu si nu doar superficial, ci sa ajungi ca intreaga ta Fiinta sa rezoneze cu credinta, convingerea Ta. happy

| Mașka98 a răspuns:

Atunci cand te simti trista, roaga-te sa-ti dea pace prin spiritul Sau sfant. O sa simti o usurare sufleteasca. Iar atunci cand te rogi cu privire la o problema, Dumnezeu s-ar putea sa-ti raspunda intr-un mod neasteptat. Doar trebuie sa sesizezi raspunsul lui. Si desigur, el stie mai bine si momentul cand sa-ti raspunda.
Dar, cu adevarat, doar El este cel ce ne intelege pe deplin si mereu ne e alaturi. Ar trebui sa fim foarte recunoscatori...

| Allin_Zallin_1992 a răspuns:

Spui ca ai citit biblia. Daca ai fi inteles.o cu adevarat ai fi inteles ca nu exista nici un dumnezeu sus in cer ci doar tasu lu iisus care nu are legatura directa cu noi. Iisus insusi spune : Oare nu stiti voi ca sunteti dumnezei? Si ar mai fii multe in fine... iisus spunea ca daca ai destula credinta poti face orice. Einstein spune ca orice fiinta care poate face dinferenta intre bine si rau la fel poate face tot ce isi doreste. Good luck.