| anonim_4396 a întrebat:

Ce-o fi vrut Eclesiastul sa spuna prin "Totul e desertaciune si goana dupa vant"? Pe crestin il asteapta raiul, ceea ce nu e o desertaciune. Pe ateu nu il asteapta nimic, dar se bucura in viata asta, cel putin in timpul nostru, de progresul formidabil al tehnologiei, ceea ce nu e o desertaciune. Atunci, a aruncat si el, Eclesiastul, o vorba doar asa sa se afle in treaba?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,el a avut tot ceea ce isi poate dori un om. Putere,slava,intelepciune, bogatie, femei, cantareti, si a ajuns la concluzia ca toate sunt desartaciune si goana dupa vant.Nimic nu iti poate aduce fericire si implinire decat Dumnezeu.

| sabin89 a răspuns (pentru EmaS):

Pai daca el se astepta sa mearga in rai, de ce a spus ca "totul" este desertaciune? Este si raiul o desertaciune?

| EmaS a răspuns (pentru sabin89):

Tocmai ca acesta a fost scopul cu care a fost scrisa aceasta Carte, ca noi sa invatam ca nu trebuie sa ne punem increderea in lucrurile pieritoare, ci in cele eterne. Cand a spus totul se referea la acest pamant. Adevarata fericire vine numai de la Dumnezeu. Ceea ce facem cu ecou in eternitate are valoare, se merita sa investesti.

| seagate a răspuns:

Te crezi destept dar de fapt nu intelegi nimic.Cuvintele regelui Solomon persista dupa trei mii de ani.Stii sa numeri macar pana la 3 mii?

| sabin89 a răspuns (pentru seagate):

Cred ca incercarea ta de a ma jigni e fara motiv. Chiar daca nu inteleg, ce e neobisnuit in asta? Nu pentru asta se pun intrebari pe site, ca sa primim raspunsuri, de la cei mai cunoscatori in domeniu?

| sabin89 a răspuns:

Dar el credea in existenta raiului. De ce totusi a zis ca "totul" este desertaciune?

| sabin89 a răspuns:

Good question!

| danay72 a răspuns:

Cartea Ecleseastul a fost scrisa de regele Solomon, unul dintre cei mai bogati regi a lui Israel. Desi a avut tot ce a vrut, a constatat ca totul e goana dupa vant, adica bogatia nu i-a adus fericire, dar concluzia lui este in ultimele versete, Eclesiastul12:13,14.

| 4b a răspuns:

Solomon scoate in evidenta zadarnicia si sfarsitul nesatisfacator al tuturor stradaniilor si al vietii omenesti, daca nu e orientata catre Dumnezeu; suma totala a vietii este desartaciune, fara nici o perspectiva luminoasa, cand o traiesti fara Elwinking

| MrsDraguttza a răspuns:

Totul din lume

| Marissella a răspuns:

Exact la toate astea se refera, la bogatiile pamantului, faima etc. Le poti avea pe toate, dar daca nu-l ai pe Dumnezeu si nu ai siguranta zilei de maine, degeaba. In cer/ iad nimeni nu te va intreba cat de fericit ai fost tu pe pamant, la urma urmei conteaza fericirea vesnica care e doar in cer.

| zaharelstef a răspuns:

Da pai biserica crestini ne invata ca doar crestini vor ajunge in rai si ca crestinismul e singura religie dreapta in timp ce celalalte religi sunt false ex:a trece de la crestinism la alta religie este considerat cel mai mare pacat mai mare ca sinucidere sau ucidere alte persoane