| Bipa a întrebat:

De cateva saptamani am inceput sa cred mai mult in Dumnezeu si nu stiu as vrea sa ma pocaiesc sa ma mut pe alta religie.La penticostali.E bine ce vreau sa fac? ajutati-ma cu un raspun va rog.

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu trebuie sa cercetezi Biblia sa cauti adevarul sa te rogi ca Duhul Sfant sa te calauzeasca.Cine Il cauta cu tot dinadisul, Il va gasi.,, Între farisei era un om cu numele Nicodim, un fruntaş al iudeilor.
2 Acesta a venit la Isus, noaptea, şi I-a zis: „Învăţătorule, ştim că eşti un Învăţător venit de la Dumnezeu; căci nimeni nu poate face semnele pe care le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el."
Ioan 7.50; Ioan 19.39; Ioan 9.16-33; Fapt 2.22; Fapt 10.38;
3 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu."
Ioan 1.13; Gal 6.15; Tit 3.5; Iac 1.18; 1Pet 1.23; 1Ioan 3.9;
4 Nicodim I-a zis: „Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale şi să se nască?"
5 Isus i-a răspuns: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu.
Marc 16.16; Fapt 2.38;
6 Ce este născut din carne este carne, şi ce este născut din Duh este duh.
7 Nu te mira că ţi-am zis: „Trebuie să vă naşteţi din nou."
8 Vântul suflă încotro vrea şi-i auzi vuietul; dar nu ştii de unde vine, nici încotro merge. Tot aşa este cu oricine este născut din Duhul."
Ecl 11.5; 1Cor 2.11;
9 Nicodim I-a zis: „Cum se poate face aşa ceva?"
Ioan 6.52-60;
10 Isus i-a răspuns: „Tu eşti învăţătorul lui Israel şi nu pricepi aceste lucruri?
11 Adevărat, adevărat îţi spun că Noi vorbim ce ştim şi mărturisim ce am văzut; şi voi nu primiţi mărturia Noastră.
Mat 11.27; Ioan 1.18; Ioan 7.16; Ioan 8.28; Ioan 12.49; Ioan 14.24; Ioan 3.32;
12 Dacă v-am vorbit despre lucruri pământeşti, şi nu credeţi, cum veţi crede când vă voi vorbi despre lucrurile cereşti?
13 Nimeni nu s-a suit în cer, afară de Cel ce S-a coborât din cer, adică Fiul omului care este în cer.,, Si vedem ca Corneliu era un om care facea mult bine si se ruga intotdeauna lui Dumnezeu.Totusi,El a mai avut nevoie sa faca ceva ca sa fie mantuit. 10.http://biblia.resursecrestine.ro/faptele-apostolilor/10

| 4b a răspuns:

Cerceteaza Scriptura... daca crezi ca este bine, fa acest pas, daca nu, atunci mediteaza mai mult la aceasta problema si sigur vei gasi rezolvare, cu ajutorul Luiwinking

| Bipa explică (pentru 4b):

Nu stiu chiar nu stiu ce sa fac pe o parte as vrea pe cealalta mi-e frica sa nu cumva sa gresesc.

| 4b a răspuns (pentru Bipa):

E clar...trebuie sa meditezi mai mult la acest lucru; vezi tu, daca imprejurarile vietii ne gasesc in Dumnezeu, il vom gasi pe Dumnezeu in toate imprejurarile vietii...nu uita acest lucruwinking

| Bipa explică (pentru 4b):

Stiu asta, nu am decat sa mai vorbesc si cu un preot sau nu stiu sinecr...E foarte greu sa iei o asemenea decizie.

| RAY a răspuns:

Eu spun sa incerci sa mergi peste tot si unde te regasesti sa te convertesti acolo nu uita mereu sa incerci orice

| Bipa explică (pentru RAY):

Ai dreptate. Multumesc pentru raspuns.

| Mădă0611 a răspuns:

Penticostalii sunt pocaitii thinking Daca da, nu sunt cei "sfinti". "Pocaiti-va!" nu inseamna "treceti la pocaiti", inseamna sa iti para rau de pacatele tale si sa incerci sa nu mai pacatuiesti. Poti sa crezi in dumnezeu si sa fii bun/a si fara sa iti schimbi religia, oricare ar fi.
Daca zic eu, nu-i bine, luam din dex big grin
POCĂÍNȚĂ s. f. (În practicile creștine) Căință pentru păcatele săvârșite; p. gener. regret pentru o faptă rea, o greșeală etc.;
happy

| Bipa explică (pentru Mădă0611):

Poate pacatele nu imi dau pace.Nu stiu eu am fost doar de doua ori la o biserica de penticostali dar sincer ati spun ca m-am simtit ca si cum ar vorbi Dumnezeu cu mine, ca si cum ar fi langa mine.Parca imi gasisem linistea.Si nu stiu sincer ei au o gandire cu totu diferita intr-adevar dar ei vorbesc cu adevarat cu Dumnezeu.Nu stiu sincer ce sa fac, de aia vreau ajutoru vostru sa-mi dati un sfat ceva nu stiu ca nu vreau nici sa fac o greseala ca mai tarziu sa o rgret.Totusi am doar 17 ani si atatea pacate...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Bipa):

Oamenii se lasa pacaliti de cum isi zic penticostalii, "pocaiti" (ce ziceam mai sus), si asa simt liniste, implinire, ca asculta cuvantul lui dumnezeu, ma rog, Iisus, nu e adevarat, si la urma urmei, daca incerci sa faci doar bine, nu conteaza religia.
Daca ai gresit fata de cineva, poti merge sa ceri iertare, sincer, daca nu se poate, transmite-i prin cineva, ai incercat macar, o sa te simti mai bine. Incearca sa repari tot ce ai stricat, asa cum poti si stii, daca nu, incearca sa construiesti altceva, bazat pe sinceritate/corectitudine/iubire si nu te mai gandi la pacate, nu faci decat sa le repeti, totusi, daca nu poti, zi-ti in minte "am gresit, n-o sa mai repet, asa gandeam atunci", sau orice alt gand care te linisteste happy

| Bipa explică (pentru Mădă0611):

Da dar eu am doua pacate care nu cred ca voi trece peste ele vreodata sincer.Visez in fiecare noapte, nu mai imi dau pace.Chiar nu mai stiu ce sa fac si incotro sa o mai iau.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Bipa):

Ca te gandesti mereu la ele. Probabil ti-a zis cineva, sau stii tu ceva referitor la faptele alea, si acele cuvinte nu iti dau pace, iti creeaza imagini. Ocupa-ti mintea cu altceva happy
Nu fuga la o secta e solutia, gandirea ta e.

| EmaS a răspuns (pentru Bipa):

Singurul care poate sa ierte pacatele este Isus Hristos.,, 1 Ioan 1:7: Daca umblam in lumina, dupa cum El insusi este in lumina, avem partasie unii cu altii; si sangele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curateste de orice pacat.,, Ingenuncheaza inaintea Lui deschideti inima si spune-i Lui ca iti pare rau, sa te ierte sa te curete prin sangele Lui cel sfant care a curs la Golgota si pentru tine. Evrei 10:,, Astfel, dar, fraţilor, fiindcă prin sângele lui Isus avem o intrare slobodă în Locul Preasfânt,
Rom 5.2; Efes 2.18; Efes 3.12; Evr 9.8-12;
20 pe calea cea nouă şi vie pe care ne-a deschis-o El, prin perdeaua dinăuntru, adică trupul Său,
Ioan 10.9; Ioan 14.6; Evr 9.8; Evr 9.3;
21 şi, fiindcă avem un Mare Preot pus peste casa lui Dumnezeu,
Evr 4.14; 1Tim 3.15;
22 să ne apropiem cu o inimă curată, cu credinţă deplină, cu inimile stropite şi curăţate de un cuget rău şi cu trupul spălat cu o apă curată.,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bipa):

Draga El te iarta, ceia ce trebuie sa faci este sa te rogi din toata inima pentru pacatele tale. Nu trebuie sa sa-ti schimbi neaparat religia. Dar daca simti ca te aproprie mai mult de Dumnezeu atunci nimeni nu te opreste. Nu o zic ca sa te atrac la penticostali. Roaga-te si spune: Doamne ce sa fac si ai sa primesti raspuns iti garantez 100% oricare ar fi acela sau oricat ar dura astepta caci rabdarea ta va da roade. Uite o idee nu fa ce face preotul ci fa ce spune. Pace.

| Bipa explică (pentru Mădă0611):

Tu vorbesti asa ca nu sti despre ce e vorba ca daca ai sti nu ai mai vorbi asa sigur.Nu sunt niste simple pacate banale.Sunt niste pacate care nu treci usor peste.

| Bipa explică (pentru EmaS):

Ai foarte mare dreptate singura care imi poate ierta pacatele este Isus.Stiu asta. Sper sa se uita spre mine si sa ma ajute sa fac o alegere buna si sa urmez drumul cel bun.Multumesc!

| Bipa explică (pentru anonim_4396):

Aici si tu ai dreptate.Numai prin rugaciuni imi pot gasi linistea, nu neaparat prin imi schimba religia. Dumnezeu stie ce plan are cu mine si el imi va arata drumul cel bun si ce este bine sa fac eu asa cred.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Bipa):

M-am gandit la multe, si si la ce e cel mai grav, pentru mine, avort. Nu stiu daca am ghicit, sau nu, nu conteaza, ideea e aceeasi.

| EmaS a răspuns (pentru Bipa):

A face un Legamant cu Domnul Domnilor si Imparatul Imparatilor este cea mai buna si mai importanta alegere pe care o poate face un om in viata lui. Dumnezeu sa te binecuvanteze sa iti dea putere sa traiesti in ascultare de Cuvantul Sau.http://www.youtube.com/watch?v=-OcVEIpQn6U&feature=related

| Bipa explică (pentru EmaS):

Multumesc.Poi deci e bine ce vreau sa fac sau nu? Si nu te supara tu pe ce religie esti?

| EmaS a răspuns (pentru Bipa):

Nu conteaza religia ci relatia ta personala cu El. Martin Luther dupa ce si-a luat doctoratul in teologie a ajuns la concluzia ca nu o religie ci o relatie personala bazata pe dragoste iti aduce mantuirea.,,

| Alphawolf a răspuns:

Esti prea tanar/a pentru a te stresa cu asa ceva. Singurul pacat este sa te stresezi ca ai pacatuit. Nu te lua dupa toate gurile, nici dupa acea carte numita Biblie, ca este plina de aberatii. Tu singur/a trebuie sa intelegi ce este bine si ce este rau.

| Bipa explică (pentru Alphawolf):

Sunt fata.Mai nu vorbi asa ca te aude Dumnezeu, cum poti sa spui ca Biblia e doar o simpla carte plina de aberatii? Doamne sa te ierte Domnul, nu stii ce vorbesti acum sincer..Eu te-as sfatui sa citesti din ea sa cunosti adevaru.

| DyNo a răspuns:

Cerceteaza Biblia, citeste-o pe toata, cum ti s-a mai recomandat si o sa vezi ca o sa ti se faca scarba de judeo-crestinism dupa ce termini si no sa-ti mai arda de pocait.

| Bipa explică (pentru DyNo):

Pai da, biblia am inceput sa o citesc.Dar nu stiu pur si simplu ce sa fac. Unii ma indruma sa ma pocaiesc, unii sa nu si eu pur si simplu nu stiu. Chiar am nevoie de ajutor

| DyNo a răspuns (pentru Bipa):

Citeste-o cu mare atentie si o sa vezi ca nu o sa-ti mai trebuiasca nici un fel de religie.

| Bipa explică (pentru DyNo):

O sa o citesc sa vad rezultatul.Multumesc!

| rocco09 a răspuns:

Ti-am lasat un mesaj, daca l-ai citit!

| roxaa15 a răspuns:

E problema ta ce vrei sa faci.Nimeni nu poate lua o astfel de decizie in locul tau, dar eu te-as sfatui sa iti gasesti un duhovnic cu care sa vorbesti tot ce ai pe suflet.Eu sunt ortodoxa si sa stii ca daca stau de vorba cu un preot imi face tare bine.Inportant e sa gasesti cel potrivit

| Bipa explică (pentru roxaa15):

Stiu ca nimeni nu poate lua o decizie in locu meu, nu cer asta eu vreau doar niste sfaturi....Ami e foarte greu sa iau o decizie

| ioana100 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti oglindesti decizile,sa mai pastrezi o vreme de ragaz. Puterea lui Dumnezeu este mare,se afla pretutindeni,iar mantia,care ne acopera pe noi, pacatosii se uzeaza din ce, in ce mai mult, minunile se imputineaza, iar raul ne incojoara tot mai mult.Renunta un timp la adunarile penticostale si alatura-te credintei ortodoxe, pana cand Dumnezeu iti va tainui raspunsul.Iti recomand sa citesti Carti despre minunile si viata Parintelui Arsenie Boca, sa citesti acatiste recomandate de Parintele duhovnic, sa postesti. Daca o vei face cu evlavie si credinta, Dumnezeu iti va arata un semn.Mult succes!

| Bipa explică (pentru ioana100):

Da.O sa tin cont de parerea fiecarui si o sa iau o decizie la momentul potrivit. Oricum ca sa intelegeti eu v-am intrebat daca e bine sa fac asta dar nu acum pentru ca sunt si minora, si nu e momentul acum, poate pe viitor daca o sa fiu sigura.Pana atunci am timp destul de gandire.

| sodobar a răspuns:

Penticostalii sunt o secta, deci nu te duce

Răspuns utilizator avertizat
| madabonyta a răspuns:

Hmm...esti ortodoxa? ca sa crezi mai mult in Dzeu nu trebuie sa intri neaparat in secte. Increderea in Dzeu o fructifici mergand la biserica noastra si ascultand slujba.penticostalii au o cu totul alta idee despre viata fata de noi.decizia e a ta

| Bipa explică (pentru madabonyta):

Da sunt ortodoxa.Da ai si tu dreptate ca nu trebuie neaparat sa ma mut pe alta religie ca sa cred in Dumnezeu dar tu nu ai vazut ca in ziua de azi Preotii nostri fac mai multe pacate ca noi? Si ce slujbe? Nu ai vazut si tu ca nimeni nu asctulta o slujba de la inceput pana la sfarit? Nu stiu eu de exemplu am fost de 2 ori la o biserica de penticostali si crede-ma ca acolo chiar simti ca vorbesti cu Dumnezeu si ca te asculta, si cu toate astea nu stiu ce sa fac sincer.E o decizie destul de grea.

| madabonyta a răspuns:

Tu esti cu siguranta influentata de asanumitii pocaiti. sigur ai cunoscut vreo familie din asta care vrea sa iti faca numai bine, te ajuta cum nu te-a ajutat nici familia ta si in capul tau iti creezi o imagine angelica fata de ei. in realitate oamenii astia fac toate "faptele bune" acum, si iti spun ca Dzeu este acelasi. in schimb ei au alta viziune despre Dzeu, se ajuta intre ei dar toti trebuie sa faca acelasi lucru, sa nu se inlature nimeni odata ce au intrat in acel cerc. acum pe tine te urmareste gandul ca ai facut acele 2 pacate despre care spui...totul are iertare..totul. incearca sa mergi la alte biserici, sa vb cu alti preoti si poate chiar cu Episcopul daca ai posibilitate. o sati schimbi ideea despre biserica ortodoxa