| TheCritic a întrebat:

De ce credem/credeti sau nu credem/nu credeti in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Maxim96 a răspuns:

Prin credinta ma simt implinit.

23 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Contează? Nu ne afectează cu nimic dacă există sau nu.
Dacă ar exista, nu cred că este atăt de irațional încăt să ne ardă pe toți pentru că am crezut în lucruri fără dovezi.

| Zurelin a răspuns (pentru Duucu):

Sunt dovezi... de exemplu de ce Sfintii nu putrezesc dupa dezgroparea lor de la7 ani?

| MissHalcyon a răspuns (pentru Zurelin):

Baietelu'/fetita, imi spui tu mie ca ai vazut un "sfant" care sa nu puta dupa 7 ani dupa ce a stat la 2 metri sub pamant?
Nu mai contrazice daca nu ai argumente concrete.

| ErrorFound a răspuns (pentru Zurelin):

Tu stii ceva despre lumea asta sau ti-a dat religia o palma peste ochi de ti i-a umflat?
Oasele nu put. Procesul de descompunere face ca corpul in putrefactie sa puta. De fapt, nu corpul pute, ci bacteriile care se dezvolta pe el. Odata ce nu mai e carne pe oase, bacteriile se duc unde se duc si nu mai pute nimic. OASELE NU PUT.

| RAY a răspuns (pentru Zurelin):

De ce mumile nu putrezesc de mii de ani, stai prost cu biologia

| RareşTPUro a răspuns:

Normal ca credem in Dumnezeu! Cei de religie Ortodoxa, Catolica. Ceilalti au pacatele lor cei care nu cred! O sa ajunga cu siguranta in iad!

| TheCritic explică (pentru RareşTPUro):

Un motiv! "Soarele rasare pentru ca trebuie." Ti se pare un motiv bun? Daca ei nu cred in Rai sau in Iad, cum vor ajunge undeva unde nu au cum sa ajunga?

| BlackSulphur a răspuns (pentru RareşTPUro):

Hopa, dintr-o data dumnezeu nu mai este atot-iubitor si atot-iertator. Ce s-a intamplat? Crezi doar de frica? Ei bine, atunci sa ma crezi zeul tau, caci daca te prind si eu te pot omora foarte lejer. Si chiar si asa, nu te-am vazut sa-mi faci un altar! Ia explica-mi!

| RAY a răspuns (pentru RareşTPUro):

Voi crestini toti in rai ce frumos

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca exista dumnezeu,creator sau ce o fi,din nimic nu apar creatori care creaza universul in nici un caz, cred ca totul a evoluat in timp, zi-mi unn singur lucru care apare direct complex, si tu ai evoluat cu toti am evoluat gandeste cand erau un mic spermatoiz sau un ovul si unde ai ajuns acuma, totul porneste de la ceva simplu spre ceva complex in timp din 2 celule care sau divizat in 4 sa ajuns la 10 milioane in timp

| Niiiicu a răspuns:

Eu cred pur si simplu cred ca sunt ortodox

| Buresbista123 a răspuns:

Nu ai cum sa fii matur si sa crezi in tot felul de personaje fictive precum RA,Zeus,Thor, Alah, Dumnezeu, Mos Craciun etc avand in vedere ca totul e relativ iti poti da si tu seama ce inseamna de ex absolutul sau atotputernic, e nevoie de putina gandire si ratiune nu e foarte complicat sa vezi adevarul

| Lina1993 a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu, cred in natura, in univers, in stiinta, in karma si nu in ultimul rand, in mine. Si sunt o persoana foarte fericita si impacata cu sinele happy sper ca te-am ajutat :*

| Dizzyz a răspuns:

Nu cred in dumnezeul atot binefacator si iubitor, in "domnul nostru jesus christ" care si-a dat viata lui mizerabila unor crestini de prost gust care tot ce fac este sa injure, sa se de-a mari.
insa, ii respect pe cei care cred cu adevarat si care nu sunt ca fatarnicii astia din ziua de azi.Domne,crezi in dumnezeu si esti incult, vai de tine; crezi in dumnezeu si esti corect, nu am nimic impotriva.
Atat am avut de zis.

| TheTiger a răspuns:

Cine vrea crede, cine nu vrea nu crede...Eu cred.Mi s-au intamplat multe lucruri bune, unele lucruri chiar "imposibile".
Totusi, chiar daca cred in dumnezeu, nu cred ca el a facut Universul.Cred ca a facut doar pe oameni,alagand Pamantul dintr-o gramada de alte Pamanturi. Spre exemplu:
Sunt foarte multe dovezi ca Universul s-a format printr-un Bing-Bang, deci a existat, s-a aflat acolo, independent, Dumnezeu nu l-a ascuns.De exemplu, cand ne-a facut pe noi, nu ne-a lasat dovezi cum ne-a facut, ci doar in scris.
Ceea in ce nu cred este in religii.De ce se afla mai multe religii totusi? De ce trebuie lumea sa fie impartita? De ce aia nu se roaga la icoane, si ceilalti da? De ce nu putem sa fim uniti!?

| Darks96 a răspuns:

Uni oameni isi pierd credinta in Dumnezeu deoarece el nu isi arata fata... dar probabil daca si-ar mai trimite fiul pe pamant, Iisus Hristos, ori ar ajunge intr-un azil de nebuni, ori N.A.S.A ar face experimente pe el. Din pacate cam asa este.

| ferdin a răspuns:

E normal sa crezi in Dumnezeu.Nu cred ca un uivers asa mare aparea din senin.

| RAY a răspuns (pentru ferdin):

Sau dumnezeu sa apara din senin asta nu te intrebi nu

| MalusDacus a răspuns:

Credinta in Dumnezeu este o relatie intima intre tine si El, asa spunea Ghandi. Credinta conform psihologilor ajuta la cresterea increderi de sine, o stare mentala mai buna.

| MissHalcyon a răspuns:

Sunt atee, nu cred in dumnezeu sau in alta divinitate. Consider religia ca fiind o forma de manipulare in masa.
Mi se pare irational sa crezi in asa ceva, desi nu judec oamenii, fiecare cu convingerile lui.
@RaresAndrey, deci automat cei care nu cred in dumnezeul tau ajung in Iad? Poate vrei sa cercetezi putin inainte de a spune tampenii pe internet; avand in vedere ca Papa, cu cateva zile in urma, a spus ca si ateii pot ajunge in rai. (Din punctul meu de vedere e total contradictoriu cu ce scrie in Biblie, dar asta e alt subiect)

| Zurelin a răspuns (pentru MissHalcyon):

Da! cei care nu cred in Dumnezeu ajung in iad! nu a zis asa ceva Papa.

| aa211 a răspuns:

Salut,

Ce intrebare superba, doar ca nu toata lumea intelege raspunsul fiecaruia.
Eu imi voi cere scuze in cazul in care cineva nu a inteles si-l incurajez sa puna intrebari.

Eu nu sunt de parere ca exista "Dumnezeu" sub forma care a fost data "publicitatii" adica o entitate atot-stiutoare. "Dumnezeu" este o civilizatie care doar monitorizeaza marile cataclisme. Exemple cum as fi ajuns la acest rezultat:

1.) Au fost o sumedie de catastroafe naturale iminente si aici ma refer la astesroizi ( cel mai recent a fost 1998 QE2 ) Care nu a lovit planeta plamant desi, carcotasii ma pot contrazice, daca stai sa analizezi toate informatiile publicare in ziare, online, etc.

2.) Prin '99, 2000 o companie americana au inceput sa arunce deseurile radioactive in spatiu. Ele cum ieseau de pe orbita pamentului dispareau ca si cum ar fi fost dezintegrate.

3.) Lista continua.

Deci concluzia mea este ca exista cel putin o civilizatie care ne protejeaza si ne-a creeat pentru ca trebuie sa fi fost cineva de ne-a creeat chiar si daca ne-am luat cu geneza molecula aia tot trebuia sa fie creata de cineva la fel si Big-Bang, nu a inceput el de nebun azi nu fac nimic si maine sa produc planetele si restul...

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru aa211):

Adevar grait-ai: Dumnezeu e doar publicitate! Si atat! happy