| RockOnGals a întrebat:

Buna,TPU! De curand eu am devenit atee. Problema e ca multi prieteni\profesori cred ca de vina este muzica pe care o ascult( sunt metalista). Ce voiam eu cu adevarat sa va intreb este voi credeti in Dumnezeu. Eu nu dar cred in iubire si in Karma plus ca sunt fascinata de studiul reliigilor. Imi place sa le studiez insa nu cred in Dumnezeu, in Buddah, Allah sau Brahman.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu cred in ideea de dumnezeu portretizata de diversele religii. Insa nu s-a dovedit nici existenta nici absenta unei entitati supraomenesti si universale care ar putea corespunde ideii de dumnezeu asa ca...

Oamenii sunt influentabili. Daca un mesaj din versurile unui anumit gen muzical sau un mesaj venit din alta religie ii influenteaza suficient, isi pot schimba optica, nu e nimic nou.

Cred ca religia in sensul ei clasic este extrem de periculoasa chiar si in prezent, ea dovedindu-se periculoasa in trecut tinand omenirea in loc din evolutia tehnologica si psihologica cu sute de ani.

37 răspunsuri:
| RockOnGals explică (pentru sublime89):

E, imi vine sa cred big grin Macar raspunsul tau e unul scurt si la obiect. Asa cum am asteptat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apai eu cred.imi place si metallica si orice gen de muzica avand in vedere ca muzica este buna, si proasta.adica,de calitate, si indoielnica. uite de pilda o bucata religioasa pe care o cred buna.nu toate imi plac.http://www.youtube.com/watch?v=eZnqyIh_eRI

| Exilee a răspuns (pentru RockOnGals):

Eu doar mi-am sustinut punctul de vedere. CIne este ignoratul acum? Eu care ti-am justificat si ti-am expus parerea, sau tu care mi le "arunci in fata"? Mai uita-te odata si la tine te rog si spune-mi daca "schimbarea" aceasta te indruma corect sau nu in viata. Sanatate!

| RAY a răspuns:

Intrebate daca cei care cred in dumnezeu de ce pacatuiesc? ce inseamna a crede? a te minti doar pentru ca isi cauzeaza placere ca ajutorul divin, viata de dupa etc asta e ipocrizie nu credinta
un om fara pacat se poate numi crestin,un om cu pacate nu se poate numi crestin in fine,ma bucur ca esti atee,dumnezeu e ca un drog el provoaca placere cu cat te injectezi mai mult cu cat creste nebunia de a crede in basme, karma sunt basme gandeste rational, nu rebie sa crezi in ceva, nu trebuie sa fi ca alti, nu esti oaie esti om ai creier fi diferita gandeste, fi sceptica in toate nu crede nimic totul poate fi demontat

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai dreptate mada dar na el inca zboara spre stele asa ca nu il deranja cine stie pe ce crestini da in alte galaxii

| RockOnGals explică (pentru Exilee):

Hai, noroc!

| HowdidIgethere a răspuns:

Cine este cu adevarat crestin nu poate deveni ateu. Cine e crestin doar cu numele da.
Ce-i aia Karma? putin mai detaliat te rog, nu doar o definitie citita pe google search.