| GreyRose a întrebat:

Bună, TPU! Îmi puteți spune niște nume de sfinti care se potrivesc cu numele Adelina? Mulțumesc.

7 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Miilica,daca vrei ca copilul sa poarta si nume de sfint, acesta trebuie sa coincida cu ziua in care s-a nascut
Adica daca s-a nascut in preajma Sfintei Marii, poti pune numele Maria
Cauta un calendar religios (gasesti si pe net) si gaseste numele potrivit in preajma zilei in care copilul s-a nascut.Inainte,nu dupa! l s-a nascut
Sau zi-mi mie ziua in care copilul si propun eu ceva.

| lpavel a răspuns:

Ana - atat stiu... big grin

| MskDesign a răspuns:

Sfânta Adela din religia romano-catolica si care se sarbatoreste pe 24 decembrie, o prinţesă merovingiană, după moartea soţului său, Alberic, a intrat în mănăstirea din Pfalzel, a îmbrăcat rasa călugărească şi, nu după mult timp, a fost aleasă stareţă; a murit în jurul anului 735.

Sf. Adelaida care se sarbatoreste pe 16 decembrie in religia romano-catolica.
Numele personal Adelaida este de origine germanică şi cuprinde două elemente: cuvântul vechi adal = „nobil", astăzi, în germană, Adel = nobilime, şi un sufix, haid, devenit heit în germana actuală (Schönheit = frumuseţe; se compune din schön = frumos şi sufixul heit).
Rezultate din prima cautare facuta pe google.

| angelica02 a răspuns:

Marina,Andreea,Ecaterina,Maria,Marinela,Mihaela

| GreyRose explică:

Răspunsurile sunt bune, dar eu as vrea sa fie sfinți români.

| MskDesign a răspuns (pentru GreyRose):

Nu exista asa ceva prin religia ortodoxa. Daca vorbesti de sfinti romani, as putea sa iti spun ca sunt foarte putini si neimportanti.Sf Andrei, spre exemplu, nu este roman ci doar o traducere a numelui sau in limba romana.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru GreyRose):

...poate ai vrut sa spui sfintii care apar in calendarul crestin -ortodox
Mai bine intreaba preotul.