| 98Raluka98 a întrebat:

Buna TPU imi raspunde cineva la aceasta intrebare de religie? care este diferenta dintre chipul si asemanarea lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| BlackHorizon a răspuns:

Chipul lui Dumnezeu il primim(Dumnezeu a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa(Omul a fost facut dupa chipul fiului lui Dumnezeu)Tot aia.Asemanarea pe de alta parte nu este obligatorie(poti alege sa fii ca Dumnezeu sau ca Necuratul) dar in principiu, asemanarea cu Dumnezeu se construieste prin Comportamentul asemanator Domnului Iisus Hristos, prin calitatile care le avea Domnul Iisus Hristos si prin gandurile curate si pline de iubire nu de ura.Ca sa te apropii de Dumnezeu cat mai mult, trebuie sa inveti sa Iubesti si sa ierti(NECONDITIONAT).

4 răspunsuri:
| Manne a răspuns:

Chipul reprezinta proportiile corpului uman, iar asemanarea se refera la morala, ratiune, sentimente.
funda?winking

| ChrissD a răspuns:

Cipul se refera la cum arata Dumnezeu. Asemanarea lui Dumnezeu inseamna ca asemeni un om cu Dumnezeu

| KlaraWeiss a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/......8840.html; http://mantuire.50webs.com/ib_chipul_asemanarea.html Chipul lui Dumnezeu e însasi firea sufletului; asemanarea sunt însusirile sufletesti.

Răspuns utilizator avertizat