| Yuki0799 a întrebat:

Bună TPU! Întrebarea asta nu este despre religia creștină ci despre religia budistă, sunt ateu și am fost foarte interesat de religia budistă recent, și mă tot bate un gând, care este marea diferență dintre Budismul Theravada și Budismul Mahayana. Mi se par destul de identice, singura diferență pe care o știu este poziția geografică a religiilor una fiind situată în sudul Asiei și cealaltă în estul Asiei.

Vă rog să fiți respectuoși, am întâlnit mulți oameni care m-au insultat pentru deciziile mele din viața mea spirituală, ori ce răspuns care nu este despre budism va fi ignorat.

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Vreau să prefațez prin a spune că nu am deloc cunoștințe temeinice în budism și că toate informațiile pe care le voi prezenta au fost obținute printr-o citire destul de superficială a subiectului pe Google, deci s-ar putea să și greșesc.
Din câte înțeleg eu, budismul theravada este mai tradiționalist, canonul acestei religii datând din secolul V d.Hr. și fiind scris în limba pali. Budismul mahayana este mai inovator, canoanele sunt scrise în limbi vii și sunt mai nou, iar budismul mahayana folosește mai mult reprezentări vizuale și mantre. În fine, în budismul theravana se vrea ruperea ciclului de reîncarnări, în cel mahayana, nu.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Budismul nu este o religie,ei nu cred în zei,miracole,spirite,ideea e să citești ce a scris Buddha, viața este o suferință, a nu avea dorințe este leacul suferinței, tot Buddha spune sa înveți știință iar dacă îl contrazice sa crezi în știință, Buddha era un om înțelept, un filozof

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La budism nu poți trece doar teoretic. Este nevoie să îl practici. nu doar să citești teorii din cărți. Iar aceasta nu poți face fără aderarea și practica în cadrul unei comunități, iar nu de unul singur.
https://www.mokushozen.ro/

| minrest a răspuns:

Mahayana cred ca iluminarea poate fi atinsa intr-o singura viata, iar aceasta lejeritate i-a condus sa adauge practici si ritualuri, precum si sa adopte culte locale non budiste, pe cand Theravada cred in necesitatea unui sir lung de reaincarnari, iar asta ii face sa se concentreze pe exemplul si invatatura lui Budha. Ma mir ca nu ai observat singur aceste diferente, care sar in ochi. Macar acum, le vezi?