| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac,simt ca sunt o persoana slaba,nu am incredere in mine,nu am personalitate,nu am idei si conceptii dupa care sa ma ghidez in viata.

Am luat decizia de a renunta la ateism si a lua apartenenta la o religie,dar nu stiu la ce religie sa ma duc? Care religie imi dicteaza ce sa faca in viata si cum sa imi traiesc viata? Vreau sa imi traiesc viata dupa principiile unei religii,vreau ceva sa imi dea un scop in viata,sa stiu ca am niste principii dupa care sa ma ghidez.

Am incercat crestinismul si nu mi-a placut,nu imi place nimic legat de religia crestina.

Ce sa fac? Ma simt pierdut,slab,fara idei, principii si coloana vertebrala si fara curaj de a face ceva in viata.

La ce religie sa ma duc?

Sunt o persoana introvertita si nu am avut nici prieteni nici o data.

Sunt baiat am 18 ani.

Dau funda!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Simtamintele tale sunt cat se poate de naturale; si sinceritatea ta este mult apreciata.
Exista niste reguli si niste legi prin care omul sa poata trai si sa fie fericit. Parintii au datoria sa puna in copil aceste principii si reguli. Oh, grozava va fi ziua judecatii cand parintii vor fi trasi la raspundere de Dumnezeu pentru ca au neglijat educatia copiilor lor! Nu vreau sa fiu inteles gresit -nu ma refer la educatia celor 7 ani de-acasa, ci la lipsa adevaratului scop pentru care sa traiasca omul. Si scopul acesta este cunoasterea lui Dumnezeu. Nu exista un scop, o tinta mai inalta si mai nobila ca aceasta! Da, aceasta tinta il innobileaza pe om si ii da valoare -adevarata valoare.
Ca un prieten iti vorbesc: ceea ce iti lipseste tie nu este nici religia, nici crestinismul, nici ateismul, si nimic din toate acestea; ceea ce iti lipseste tie din inima este Dumnezeu. Si asta pentru ca El este scopul vietii noastre pe pamant.
Cum Il gasesti pe Dumnezeu? In Sfanta Scriptura. Chiar primul verset incepe asa: "La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul." Iata, prin aceasta vedem ca Dumnezeu a avut un scop, un tel pentru care a facut lucrurile acestea. Nu numai pentru ca ii place viata, ci, ca un Parinte iubitor a creat mai dinainte un cadru potrivit pentru omul pe care avea sa-l creeze. Deschide Biblia cu inima deschisa. 3-4 foi/zi sunt suficiente.
Il gasesti de asemenea pe Dumnezeu si pe genunchi; la marginea patului, in camaruta ta. In cuvintele tale -cu voce tare sau in gand- spune-I tot ce ai pe suflet. Nu doar te indemn, ci te incurajez sa faci lucrul acesta -oricand. El este mai dornic sa te asculte decat esti tu dornic sa-I vorbesti.
Pe Dumnezeu Il mai pogi si in natura; de la firul ierbii si pana la copacii maiestuosi vei putea vedea lucrarile lui minunate. Soarele care straluceste pe cer, norii care zboara, gazele si pasarile cu trilurile lor -toate acestea iti vorbesc despre un Creator minunat; un designer cu gusturi deosebit de frumoase. care este scopul acestora? Sa-L laude pe Creatorul lor prin frumusetea si cantul lor. Te adie si vantul? Cat de placut este; si cine poate gandi ca si aceasta lucrare asculta de Creatorul ei?
Unde Il mai poti gasi pe Dumnezeu? O da, in Casa Lui, in mijlocul poporului Sau. Un popor mic la numar si imprastiat pe toata fata pamantului, dar iubit de El. Te intrebi dar unde este Locasul Sau cel sfant? Iti va spune El; ce trebuie sa faci este doar sa Il rogi.

Acum dar, gasesti alt scop mai bun ca acesta? Poate se gasesc lucruri pentru a pierde timpul; dar ceva mai bun, mai frumos si mai nobil ca acesta -de a-L cunoaste pe Dumnezeu- nu exista!
El e tot ce avem nevoie.

23 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Incearca ateismul militant + nihilismul.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

= Sinucidere la ce moral are în momentul de faţă...

| costis a răspuns:

Religia iti da niste principii de viata, nu neaparat un tonus bun.
Tonusul vine mai degraba printr-un sport, prin munca, prin prieteni. La 18 ani esti deja format fizic, era bine sa incepi mai devreme, dar e bine si acum. In orice colectiv vei ajunge trebuie sa ai rabdare.

| danay72 a răspuns:

Situl jw.org sectiunea adolescenti contine articole utile. Succes.

| Narcis2007 a răspuns:

Incearca budismul...eu iti recomand sa te canalizezi pe scoala decat pe religie

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic sa nu grabesti in alegerea unei anumite relegii pentru antigerea unui scop im viata.
Esti tanar, ai o viata inainte, iar tu ai nevoie de cineva apropiat care sa te inteleaga.
Am mai spus pe aici.Nu s-a dovedit ca o religie anume e cea mai potrivita.
Tu studiaza Istoria Religiilor si vezi ce se potriveste principiilor tale.
E ca alegerea unei facultati.
Nu cere parerea unor straini pentru fiecare se va grabi sa-ti spuna ca religia lor e cea mai buna.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu conteaza ca iti place sau nu ceva legat de crestinism, daca "in adancul sufletului" crezi in Yhwh, Iisus, ingeri, draci, rai, iad, esti crestin, orice incercare de a te departa de crestinism o sa te doboare. Daca ai crescut ca si crestin, esti crestin, n-ai fost ateu vreodata, ramai crestin, esti prea slab pentru altceva, si slabiciunea asta nu e neaparat un lucru rau cat timp nu faci rau cuiva pentru credinta ta.

| milan9 a răspuns:

Mantuitorul spune: "Eu sunt calea adevarul si viata". "Veniti la Mine cei osteniti si impovarati si eu va voi odihni pe voi..."
Mantuitorul nu a dat doar cateva cuvinte apostolilor, ci mai mult decat atat El Si-a intemeiat Biserica in care a lasat lucrator harul Sau.

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de „nelinişte", de „dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte „aşezări" a „lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...

Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens este esenţial să cauţi sprijin moral. Stările de descumpănire sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri). Prin ele trecem la un alt prag de înţelegere al lucrurilor!

Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Această depresie poate fi o urmare a unei orientări greşite a timpului folosit, a unor disfuncţionalităţi sau priorităţi greşite în viaţă.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici, dar siguri ai aflării răspunsurilor la întrebările esenţiale ale vieţii... happy

| Alcyon a răspuns:

Te sfatuiesc sa te indrepti catre crestinism. Toate religiile sunt bune, problema e ca tu traiesti intr-o tara crestina. Ca sa ajungi sa imbratisezi o alta religie, ca budismul de ex (si s-o faci pe bune, nu doar asa, sa te afli in treaba), trebuie sa traiesti ani de zile intr-o tara cu populatie budista. Religia nu inseamna numai a crede in "supranatural", ci si a face parte dintr-o comunitate. Fara asta, omul e slab, ca o frunza in vant. Devenind crestin, vei face parte dintr-o comunitate si vei primi sprijin sufletesc din partea altor oameni. Iar asta-i aspectul cel mai important...

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Foarte bine ai facut ca ai renuntat la ateism. ateismul nu este pentru oameni slabi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Principiile pe care le urmaresti sant temelia pe care vrei sa construiesti o viata, o casnicie, o familie.sant temelia pe care urci imperfect, practicand virtutile crestine si tinzi catre desavarsire, crescand si maturizandu-te cu aceste principii, de cand incepi si pana la batranete.ca un stejarel,care creste batut de vanturi si ploi si incet incet devine falnic, iar cand e batran la umbra lui, stau multi lastari care cresc ocrotiti de o coroana, mare, umbroasa si inteleapta.crestinismul e o placere daca il iei ca mod de viata. daca nu? mergi la new age, ca corespunde intocmai ateilor si principiilor lor.dar nu cred ca e bine.parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îmi pare rau sa aud ca nu ti-e bine.Mie mi s-a intamplat asa in adolescenta cand am decis eu sa fiu o persoana religioasa,dar eu am ales crestinismul. Daca simti intr-adevar ca nicio religie nu te atrage si nu stii ce sa urmezi ca toate religiille ti se par absurde incearca sa urmezi principiul asta:Exista Dumnezeu,ma iubeste,El m-a creat, nu sunt o greseala pentru ca asa cum spuneam, El m-a creat putand alege in locul meu sa creeze pe oricine altcineva sau chiar un inger si fii o persoana mai buna si atat, chiar daca ceilalti te vor rani. Oricum, in majoritatea religiilor binele si raul pe care il faci se intorc la tine sau isi primesc pedepsa respectiv rasplata.Sau alege-ti tu un alt set de principii dupa care sa traiesti.Imi imaginez ca ti-e greu, fiindca nu ai crezut niciodata si iti e greu sa te alipesti de vreun cult deocamdata, dar pentru inceput fa-ti tu acel set moral de reguli.Nu o sa sar acum pe tine cu versete din biblie si ca o sa ajungi in iad daca nu crezi in Dumnezeul meu pentru ca asa ceva nu isi are rostul.Limiteaza-te doar la Dumnezeu exista si ma iubeste(si daca mai vrei tu si alea cateva reguli morale ppe care sa nu le incalci)
Uite si un video care poate o sa te faca sa te simti mai bine(e facut de crestini, dar eu consider ca e bun pentru toti oamenii)
https://www.youtube.com/watch?v=NYecvu9vt9U

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O religie(oricare ar fi ea) nu iti poate oferi ''o coloana vertebrala'' te poate face doar sa CREZI asta...(ceea ce e TOTAL DIFERIT)!-si in timp vei resimpti asta cel mai probabil...intr-un mod neplacut.

Ceea ce-ti trebuie e CREDINTA,(nu neaparat in CEVA, CINEVA -caci pentru asta ai nevoie de MOTIVE iar motivele trebuie sa implice DOVEZI iar dovezile sunt ...imposibil de obtinut si asfel discutia e prea lunga...) ci ai nevoie sa crezi in TINE!

Fiindca te simpti prea slab si vrei un suport trebuie sa AI GRIJA sa nu cazi in plasa ''chestilor extreme''(eu le spun...PATETICE)!

Cateva exemple...
https://www.youtube.com/watch?v=qDFIcZzKDqs

sau mai rau...
http://www.bisericasatanista.org/satanismul.html

nu-i pot descrie pe acesti oameni decat ca fiind -RETARDATI -la propriu!

Deci...ideea este:Nu cauta sa te avanti de-o parte sau de alta a ''baricadei'' prea curand,ia-ti timp pentru tine si reflecta,gandeste-te la ceea ce doresti cu adevarat(nu la tampenii RELIGIOASE,la indoctrinare,acest lucru NU-TI VA REZOLVA STAREA DE SPIRIT ACTUALA!)

Tu ai nevoie de prieteni,de familie sa-ti fie aproape, poate ai nevoie sa vorbesti cu cineva care sa stie mai bine ce sfaturi sa-ti dea-un psiholog...

Ai nevoie de timp pentru a reflecta asupra problemelor tale, ai nevoie de TINE, ai nevoie sa-ti revii si sa faci ca totul sa functioneze(nu ai nevoie de indoctrinare, de adoptare a unei religii) ci doar de adoptarea unui ALT STIL DE VIATA!(mai sanatos)

https://www.youtube.com/watch?v=FbAexh46oYM

Succes in a lua cele mai bune decizii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, dupa cum gandesti cred ca nici pisicii ologi n-au avut ce sa-ti faca.Eu zic sa incerci calugaria, dar ai grija ca acolo trebuie sa ai un program si o conduita corespunzatoare.In caz ca nu-ti place munca de jos si zici ca nu-ti plac unele practici crestinesti, in care probabil sau mai mult ca sigur te plictisesti, atunci e bine sa te TREZESTI!
Unii aleg calea credintei dupa un esec sau vreo tragedie, dar toate astea se intampla traind, respirand si lovindu-te de probleme.
Tu leguma, apa la soareci, draperii trase...si cred ca esti constient ca pe undeva, in lumea asta, exista unul sub mii de tone de moluz care striga la Dumnezeu urandu-te de moarte, uite asaa...gandindu-se la prioritatile divine.

| Aiwendil a răspuns:

Informeaza-te despre religiile lumi.Vezi ce si potriveste si ce nu, dupa aceia tragi niste concluzii. Daca nu iti place nici una e suficient sa crezi in Dumnezeu, ingeri, etc.
Am trecut si eu prin ce treci tu si te inteleg foarte bine.Desi am fost o persoana cu credinta cand aveam numai necazuri imi pierdeam credinta pentru o perioada, dar dupa aceia imi revenea la loc.
Si te inteleg in legatura cu prietenii.Nu mai prieteni de 5 ani, dar tu nu ai avut niciodata.Deloc? Nasol.
Ce m-a scos la lumina nu a fost doar credinta, dar si memoriile si intamplarile rele mereu le-am dat la o parte.Mereu mi-am imaginat ca le vad in fata mea si dupa aia le dau la o parte sau le sterg cu un burete.Si plansul te ajuta.Sa nu te abtii sa plangi pentru ca mai iti va fi. Dati drumul, plangi, urla, striga, elibereaza-te de emotiile negative.Sau mai poti sa dai foc la hartii cu lucrurile rele care ti s-au intamplat.Are efect.Sa vezi acolo cum arzi la lumanare, la foc, toate relele si capi de ele, definitiv.Sau mai incerca sa iti cumperi un cristal caracteristic zodie tale sau sa te duci la o taraba si ce cristal te atrage pe tine acela sa-l cumperi.Acestea au puteri vindecatoare diferite,unele se axeaza mai mult pe minte, altele pe inima, suflet, caracter, etc.

| Delmoniko a răspuns:

A scris Angycut mai jos si bine a scris. Crezi ca parerea unor straini conteaza? Noi nu te cunoastem. Cel mai bun raspuns la aceasta intrebare il poti da doar tu.
Esti la inceput de drum, vei avea timp sa te cunosti sufficient. Spui ca nu ai idei si conceptii proprii. Pai sa vedem Care e lucrul cel mai important pentru tine? Banii, familia, iubirea? Ce iti place sa faci? Ce te determina? Ce te misca? Ce te face sa te simti puternic? Ce iubesti mai mult?
Invata cat mai multe, citeste cat mai multe si vei acumula in timp. Provoca-te, pune-ti intrebari. Pune intrebarea potrivita si vei gasi raspunsul.
Intr-adevar, ateismul e pentru cei puternici. E foarte dificil sa nu ai un sprijin ideatic. Dar acela nu trebuie sa fie neaparat unul religios. Poti fi mai filosof in tratarea acestei probleme. Sunt sigur ca ai niste principia solide. Politetea, bunul-simt, educatia ce crezi ca sunt? Datoria, onoarea?

| Alexandr a răspuns:

Ramai in reigia in care ai fost botezat prima oara.

| Mechanix a răspuns:

Faci bine, mulți oameni slabi recurg la religie.

| Andi86 a răspuns:

Se pare ca vezi viata ca ceva ce nu are sens, nu prea inteleg ce vrei sa spui, dar totusi te sfatuiesc sa consulti un psiholog. Ne e de glumit cu astfel de cazuri.

| CommonSense a răspuns:

Consuma si tu vreo 0, 5g de Cannabis si descopera-ti tu-ul interior. Crede-ma, o sa mearga.

| intermision1 a răspuns:

In primul rand schimbati numele de utilizator, iar a 2-a parere despre alipirea catre o religie nu cred ca ar fi cea mai buna idee. Daca vrei sa fi indobitocit si sa traiesti ca un animal toata viata si sa-ti bagi in cap prostia ca "ceo vrea domnul cu mine" atunci nu. Eu iti recomand carti despre dezvoltare personala. Tinere apucate de facut ceva, tu esti in stadiul asta din plictiseala banuiesc, nu ai activitate, apucate de citit carti, alearga, fa ce-ti place. Cauta sa-ti faci prieteni pentru teapa ta, cauta asta e ideea si nu te lasa pana nu reusesti. Evita anturajul asta cu "viata nu are sens" esti prea tanar sa gandesti prostiile astea. Esti inca firav ca sa vezi cu adevarat viata cum arata. Pregateste fizic si mental, imbracate cu principii solide de viata pentru ca te asteapta o batalie inainte. O sa devi major si atunci chiar o sa vezi ca viata e grea. Cat despre Dumnezeu cautal in tine, nu la o religie. Religia iti limiteaza viziunea. Crede-ma vorbesc din exp. Iti recomand scriitori: Norman Vicent Peale, Paul ferinii, Napoleon Hill, iar in timp o sa descoperi altii si alti. Cam asta e, baga mare si scoateti prostiile astea din cap.