| anonim_4396 a întrebat:

Seara buna!
Am 19 ani, acuma 4 ani am decis sa ma indepartez complet de Dumnezeu devenind ateu,m-am gandit ca Dumnezeu nu exista,ca toata religia este o minciuna.
Din momentul acela a inceput calvarul vietii mele,doar ghinioane si necazuri am si picat bacul chiar daca m-am straduit sa invat.
Ma simt pierdut,simt ca nu mai am personalitate,ma simt deprimat,ma simt singur,simt ca nu mai am nici un principiu sau o idee dupa care sa ma ghidez in viata, daca inainte eram o persoana ordonata totul in viata mea a devenit un haos si o dezordine, totul era ordonat si frumos in viata mea cand ma ghidam dupa biblie si dupa cele 10 porunci si cand aveam grija sa il respect pe Dumnezeu, incep sa cred ca am gresit indepartanduma de Dumnezeu si luand calea ateismului, inainte mereu simteam prezenta a 2 ingerasi pazitori langa mine,acuma nu mai simt nimic,simt ca nici un spirit nu mai este pe langa mine,simt ca nimeni nu ma mai vegheaza,nu mai am principii spirituale,pentru mine totul a inceput sa se rezume la bani si principii materiale.
Va rog frumos,ajutati-ma cu niste sfaturi,nu pot sa postez pe aria de religie.
Ma gandesc sa ma reintorc la Dumnezeu si la credinta,mai pot sa fac acest lucru? Voi ce sfaturi imi dati?

Nu stiu ce sa mai fac,sa fiu ateu,sa ma intorc la credinta? Sa incercam sa merg catre alta religie una care ma reprezinta? Simt ca fara Dumnezeu sunt pierdut,sunt pierdut daca sunt pe cont propriu,pur si simplu nu am idei,principi, valori nu stiu in ce sa cred, dupa ce sa ma ghidez in viata.

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu privi la raspunsurile care ti s-au dat pana acum. Priveste la Acela care te poate ajuta; da, la Acela de la care te-ai abatut atat de mult!
Te intrebi daca te mai poti intoarce la Dumnezeu. Este lucrarea vrajmasului ca sa-i indeparteze pe oameni de Dumnezeu -si cand acestia se vad despartiti de El si vor sa se intoarca inapoi, Satana le spune ca nu mai pot face acest lucru., ca ei au mers prea departe ca sa mai poata fi iertati si primiti in bratele Tatalui ceresc.
Ba inca vrajmasul citeaza si Scriptura. Satana vine chiar si cu argumente biblice ca Dumnezeu nu ii mai poate ierta pe cei care s-au departat de El. Un argument este chiar acesta:
"Caci cei ce au fost luminati odata - si au gustat darul ceresc, si s-au facut partasi Duhului Sfant,
si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor - si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit." (Evrei.6:4-6)
De ce acestia nu se mai poate intoarce la Dumnezeu? Tocmai din pricina ca ei continua sa traiasca in pacat; pentru ca nimeni nu poate sluji la doi stapani, cum spune Scriptura.

Asadar, asculta-ma bine ce iti spun. Ca unul care Il cunoaste pe Dumnezeu si Cuvantul Sau, sa stii ca ORICE dorinta a omului de a fi cu Dumnezeu nu vine nici de la om, si cu cat mai mult nu poate veni de la cel rau; asadar, dorinta de a fi cu Dumnezeu -dorul acesta-, este pus de Dumnezeu in om. Deci daca ai dorinta de a te intoarce la Dumnezeu, atunci urmeaza gandul acesta -caci aceasta inseamna ca Tatal iubitor te cheama.
El te-a lasat ca si fiul risipitor din parabola, sa mergi in lumea larga de capul tau; dar slava lui Dumnezeu ca El stie din ce suntem facuti, si nu ne lasa chiar de tot! Nu te mai indoi de El, de faptul ca te iubeste. Chiar daca iti este greu sa crezi lucrul acesta, nu te lua dupa simtaminte, dupa sentimente, ci doar dupa Cuvantul Sau. Ignora sentimentele, si increde-te in Cuvantul Sau. Crede ce spune Dumnezeu, si nu ce spune inima ta.
Si iata de spune El:
"Sa se lase cel rau de calea lui, si omul nelegiuit sa se lase de gandurile lui, sa se intoarca la Domnul care va avea mila de el, la Dumnezeul nostru care nu oboseste iertand." (Isaia.55:7)
Roagate cum se ruga si David: "Nu-Ti aduce aminte de greselile din tineretea mea, nici de faradelegile mele; ci adu-Ti aminte de mine, dupa indurarea Ta, pentru bunatatea Ta, Doamne!" (Psalm.25:7)
"Intoarceti-va la Acela de la care v-ati abatut mult, copii ai lui Israel!" (Isaia.31:6)
"Căci n-avem un Mare Preot care să n-aibă milă de slăbiciunile noastre, ci Unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca şi noi, dar fără păcat. Să ne apropiem, dar, cu deplină încredere de scaunul harului, ca să căpătăm îndurare şi să găsim har, pentru ca să fim ajutaţi la vreme de nevoie. "
(Evrei. 4:15, 16)
Domnul sa fie cu tine!

27 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ateismul nu e o solutie magica la problemele personale si daca te intorci la religie ai sa constati ca nici religia nu este acelasi lucru cu moralitate instantanee plus succes instantaneu. Si printre credinciosi e plin de ticalosi si de ratati.

Poti sa ai valori si principii morale fara sa le ai de frica iadului. Problema e ca tu le-ai avut doar de frica. In ce priveste a te simti supravegheat si ajutat de forte superioare, este o forma de paranoia numita erotomanie.

| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca esti sincer si vrei sa faci schimbari in aceasta privinta.Studierea Bibliei te poate ajuta sa vezi ce anume cere Dumnezeu de la noi si te poate apropia de El.Pe situl jw.org poti, daca vrei, sa soliciti un studiu biblic gratuit si sunt convinsa ca vei trage multe foloase.Eu iti doresc succes.

| RAY a răspuns:

Ma daca erai ateu luai 10 nu ca nu luai bag eu eu mana in foc ca nici un ateu adevarat nu a picat bacul

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cred ca de aia am luat nota mare ca sunt ateu laughing), tare asta

| Mădă0611 a răspuns:

Prietene, nu te gandesti ca dumnezeu nu exista, ajungi la concluzia ca e asa. Du-te la biserica, spovedeste-te (pentru redobandirea confortului psihic), mergi pe la manastiri, pupa moaste, icoane, maini de popi, si o sa fii fericit. Esti crestin, ortodox probabil, nu ateu, indoctrinarea nu se evapora cu "hmmm, e misto sa fii ateu, si eu sunt", fara pic de documentare, gandire.

Daca l-ai picat si in toamna, e clara treaba. Du-te la biserica si ramai acolo.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

E vrajeala curata se vede clar

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Vrajeala, ne vrajeala, e exemplul de crestin tipic. devil Toate povestile astea cu unii care au devenit atei/necredinciosi peste noapte si au trait "in pacat" pana cand li s-a intamplat ceva si au vazut "lumina" imi intaresc convingerile ateiste. devil Toti astia urla cat ii tin plamanii "ateii au dreptate".

| milan9 a răspuns:

Daca tot te vei indrepta spre citirea Noului Testament (si este necesar acest lucru), ai grija totusi... Vreo cateva mii de secte sunt dispuse sa-ti ofere "sfaturi" care nu sunt altceva decat un "manual de indoctrinare" cu instructiuni incluse...
Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| sublime89 a răspuns:

Dar tu stii macar de ce ai devenit ateu, sau ai decis pur si simplu sa devii ateu peste noapte, doar ca sa vezi cum e? Dupa cum vorbesti, mi-e greu sa cred ca ai renuntat complet la credinte religioase macar pentru 5 minute. Tu doar ai crezut ca esti ateu, dar de fapt ezitai intre cele doua pozitii. Macar asa ai avut ocazia sa vezi de ce au inventat oamenii credinta in zei. Au facut-o pentru ca i-a ajutat, le-a dat incredere. E bine sa crezi ca nu esti singur. E mult mai usor sa infrunti viata fiind convins ca ai un ajutor divin de partea ta, decat sa accepti realitatea asa cum e ea.

| Alphawolf a răspuns:

Esti patetic, plin de prejudecati. Tu nu ai fost niciodata ateu, ai fost si esti credincios convins, doar ca ti-ai facut de cap, ai ignorat aberatiile(indicatiile) religiei tale, iar acum te mustra constiinta(degeaba). Singura ta problema este ca prea superstitios si gandesti defect, asfel iti faci singur rau(tot degeaba). Asta daca nu ai inventat tu povestea...

| AlexanderAdrian a răspuns:

Hai sa fim seriosi, promovabilitatea la bac a fost in ultimii ani de aproximativ 40-60 la suta, dar nu cred c-a ajuns la 60. Cu alte cuvinte unul din doi au picat, sansele erau destule mai ales ca lumea sta pe WOW, pe NFS si Facebook in loc sa invete iar pe altii nu-i duce capul.

Iar daca simteai prezente celeste n-aveai un motiv sa devii ateu.

Deci hai sa nu ne aburim pe-aici, ai scris postarea asta cu scop propagandistic. Ca sa te linistesti te asigur ca n-o sa se converteasca vreun ateu citind istorioarele tale.

Te simti pierdut? E o vorba, ca dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista. Daca nu faci tu nimic, dumnezeu care poate exista poate nu, n-o sa-ti dea asa mura-n gura.

Valorile se construiesc si fara dumnezeu, poti fi un om bun si corect si fara el, nu mai spune bazaconii ca nu te crede nici un om inteligent.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ce pot spune, am inceput sa invat cu nici 3 zile inainte de bac si n-a fost cine stie ce fizica interstelara. Daca nu esti prost de bubui, il poti trece si fara sa inveti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta si vei gasi.
O vizita pe la biserica nu strica.
Te mai incarci.
Acum esti deprimat di cauza bac-ului.
O sa treaca si asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste si tu pilda fiului risipitor. poate vei intelege ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai probleme mintale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand erai crestin viata ta avea un centru de echilibru. E normal sa te simti pierdut fara el.
Mai treci pe la Biserica si Dumnezeu o sa-ti lumineze mintea.

| gingergirl1 a răspuns:

Fa ceea ce simti!
Aici majoritatea sunt atei deci... Dumnezeu nu te lasa balta niciodata daca Il cauti,"bate si ti se va deschide".
Eu am crescut de mica in biserica, parintii mei m-au dus mereu dar acum un an pot sa zic ca m-am intos la Domnul. Cand era mica gen : 11-12-13 ani credeam in El dar nu-i dadeam importanta si ma rusinam ca sunt de alta religie. Pana acum un an cand printr-un baiat l-am ales pe Dumnezeu ca domn in viata mea si a fost cea mai buna alegere. NICIODATA nu m-a lasat la greu! si simt ca mereu e cu mine si imi asculta rugaciunile.
Deci, nu se stie, Dumnezeu te incearca prin aceste necazuri, incluzand aici chiar si bac-ulwinking
Mai bine vorbeste cu un preot, el te va lamuri cu toatewinking

| Aiwendil a răspuns:

Poti in caz ca nu iti place religia sa crezi doar in Dumnezeu, ingeri, arhangeli, in acestia fara sa fie nevoie sa citesti Biblia sau sa te duci la Biserica.Mai poti sa spui rugaciuni si sa respecti sarbatorile crestine, iar Dumnezeu va fi multumit.A, si sa le fi zi de zi recunoscator pentru diverse lucruri care ti le-a oferit in ziua respectiva.

| Vektor a răspuns:

Sa nu te duci la martorii lui iehova sau alta secta pentru ca or sa te spele pe creier, mai ales ca acum esti praf din din punct de vedere emotional happy

| DeusCorrupti a răspuns:

Exact de asta a fost inventat d-zeu.
Pentru a rezolva problemele de genul asta.

| methodmen a răspuns:

In primul rand afla de la mine ca D zeu iarta, deci nu e nimic pierdut;;; sfatul meu e sa mergi la un preot sa te marturisesti si daca ai nimerit bine (adica are har preotul) i-ti spun sigur ca i-ti va merge f bine daca nu trebuie sa mai cauti

| Alin_Danutzz_1999 a răspuns:

Eu iti dau un sfat... sa te intorci

| Windancer a răspuns:

Cam stiu cum te simti. O perioada m-am confruntat si eu cu sentimente asemanatoare dupa ce s-a produs ruperea.

Dar am ajuns sa inteleg ca totul mi se parea atat de greu pentru simplul fapt ca pana sa ma departez de religie ma bazam pe altcineva sa-mi spuna ce sa fac, ce este bine si ce nu, sa ma ierte sau cum a spus si tu - sa-mi dea un reper. La un moment dat am realizat ca pot sa-mi ofer singura aceste lucruri. Daca pana atunci totul a venit din afara si nu a trebuit sa fac eu mari eforturi de gandire, dupa aceea a trebuit eu singura sa decid. Personal am ajuns la concluzia ca si asta e un efect al indoctrinarii timpurii. Dar am incercat mereu sa ma bucur de viata in tot ce faceam si cu timpul a trecut si acea criza. Pentru ca pana la urma simtul moralitatii il culegi din jur, din viata de zi cu zi, nu neaparat dintr-o carte, fie ea cat de "sfanta". Si apoi aceasta panica datorata unui simt al pierderii identitatii ar putea fi si ea un simptom al varstei tale, acum in prag de maturitate.

Acum nu stiu care au fost motivele tale pentru care ai devenit ateu. Ai facut-o pentru a fi acceptat intr-un grup de prieteni? Ai facut-o pentru ca poate unele dintre convingerile tale erau in conflict cu principiile deiste? Poate ar ajuta sa-ti aduci aminte exact din ce cauza s-a produs alienarea de religie.

Ce te pot sfatui acum e sa nu sari nici intr-o parte nici in cealalta. Dupa parerea mea nu vei face decat sa cauti un refugiu, sa cauti sa auzi ceea ce iti doresti sa auzi acum, iar mai tarziu acest conflict ar putea sa reapara. Eu te sfatuiesc sa pui acest aspect deoparte, uita de religie si ateism, si sa faci putin "soul searching".

Citeste! Citeste mult si din toate. Fictiune, non-fictiune, motivationale, religioase, din diferite religii, stiintifice, comedii, Sf-uri, ce vrei tu si cam orice iti pica pe mana. Si filtreaza informatiile prin mintea ta. Afla cu ce rezonezi si cu ce nu.

Cauta un hobby. Fa sport, implica-te intr-o comunitate, distreaza-te putin, incearca lucruri noi. Adica fa ceea ce-ti place si neaparat cauta sa iesi din inchistare si zona de comfort.

Dupa ce vei face lucrurile astea o vreme - o luna, cinci, zece, un an - te vei putea intoarce la intrebarea ta si-o sa-ti dai seama si de raspuns. Pana la urma, daca religia te face sa te simti implinit si inteles, fii credincios. Daca nu, fii ateu. Pana la urma nu e vorba de a adera la nicio moda sau capriciu, nu pentru ca asa e cool sau pentru ca asta asteapta prietenii/familia de la tine. Tine pana la urma de ce simti si gandesti tu si lucrurile cu care rezonezi.

| anonim_4396 explică (pentru Windancer):

Asa spunea si corabia cea falnica, cand avea toate panzele in vint, si colinda marile maiestuoasa, pana cand a prins-o furtuna si si-a dat seama care nevoie de o ancora si de un liman.

| Windancer a răspuns (pentru anonim_4396):

Ancora e increderea in sine si valorile personale, iar limanul sunt oamenii pe care ii iubesti.

| anonim_4396 explică (pentru Windancer):

Da.asta sa o spui cand vei ajunge cam pe la sfarsitul vietii dupa ce limanul de care vorbesti este foarte departe,si nu te poate ajuta cu nimic,iar tu vei spune; era buna macar ancora aceea.e usor sa vorbesti frumos cand esti tanar si in putere crezandu-te vesnic,si inchipuindu-ti ca moartea e undeva departe.ea este cu noi, in noi, si isi face treaba in fiecare clipa.iar increderea in tine insuti, dispare cand devii neputincios, iar oamenii te parasesc cand devii o povara.viata iti va demonstra crudul adevar.pana atunci fii optimista. vorbaria nu costa.ba chiar noi romanii avem o zicere; o mie de vorbe, doi bani nu fac.

| Windancer a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-ti face griji. Nu am pretentii de invincibilitate, chiar daca sunt tanara. Chiar ma gandesc la moarte des, fara sa o dau in morbid, doar ca un impuls pentru a trai mai frumos. Dar vorba cantecului "asa-s eu si n-am ce-i face". Fiecare vede lumea diferit prin ochii sai, iar eu prefer sa o vad asa reala si palpabila cum e ea decat sa cersesc indurare si iertare pentru faptul ca sunt om de la un Creator cam macinat de nevroze... Dar tocmai optimismul care mi l-ai ghicit o sa ma mentina cu mintea deschisa si trag nadejde ca va fi bine pana la urma.