| AddaAllexa a întrebat:

Presupun ca ati auzit de illuminati. Daca da, voi ce ati crede daca pe o biserica (mai sus de usa si ferestre si putin mai jos de turla -pe o margine lucioasa din metal care inconjura biserica) se afla semnul de la illuminati? Adica era exact semnul. Un triunghi cu un ochi in mijlog langa o cruce. Modelul acesta iniconjura biserica pe aceea margine metalica. Era ▲†▲† intr-una!
Mai in gluma, mai in serios, un coleg care era de fata, s-a dus la femeia care statea la magazinul din biserica si a intrebat-o de ce e acel semn pe biserica. In momentul ala a ramas muta. Dupa vreo 4-5 minute in care ne holbam noi la ea si ea la noi (eram 6 copii) a inceput sa zica "Semnu cui? Iesiti afara obraznicilor! Necredinciosilor!"
si imediat ce am iesit se uita cu ura la noi ...parca ne injura in gand.

Si care e treaba cu credinta asta? Adica nici eu nu sunt foarte sigura daca sa cre sau daca nu in Dumnezeu cu tot ce se intampla. Stiu persoane (am si in familie) care imediat ce fac o prostie (de ex. ma cert cu fratemiu saunu fac ce imi spun adultii ) spun ceva asemanator cu "Te vede Doamne-Doamne" sau " Te pedepseste Dumnezeu aca nu asculti de mama"
Eu cand aud chestii de genul asta raman masca! Adica serios acum! Cum sa fii atat de rupt de realitate!? Adica si eu credeam in Dumnezeu cand eram mica pentru ca vezi-doamne el ne-a creat. Dar parca imi vine mai mult sa cred teoria cu maimutele (modul in care am aparut) decat asa-zisa "cale divina". Daca Dumnezeu chiar exista presupun si eu ca ne ajuta cu tot ce se intampla in Romania si nu numai. Acum unii " credinciosi" o sa zica "Daca El asa vrea, asa o sa fie".

Dar serios acum...Nu ma mai lungesc.
Intrebarea mea e-- Voi ce credeti legat de situatia asta cu dumnezeu si illuminati? Vreau niste pareri.
P.S Am 14 ani..trec a 8-a. Spun asta pentru ca am mai fost intrebata la intrebari asemanatoare.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Semnele alea nu sunt inventate de vreo societate secreta, oculta, misterioasa, care face nu stiu ce cum sunt considerati de unii Illuminati astia. Cum dealtfel nici crucea nu e inventie crestina, in alte culturi a existat cu mult inaintea povestii cu Isus si n-avea nici o legatura cu Dumnezeu, rastigniri de mesii si alte balarii.
Referitor la Dumnezeu si Illuminati:
Ambele sunt povesti, prima chiar fara nici o baza reala, a doua are o oarecare radacina, in Evul mediu existand tot felul de societati din astea mai mult sau mai putin "misterioase" pentru vremurile alea, dar care sunt disparute demult, acum doar adeptii teoriei conspiratiei mai fac niste legaturi fortate intre ele si anumite lucruri contemporane.
De-a lungul timpului tot felul de simboluri au avut tot felul de semnificatii in functie de cine le-a folosit si ce interpretare le-a dat.

Dupa cum vezi si tu pe aici mai sunt destui care mai cred in povesti cu zei si diverse alte bau-bauri.

5 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Mi-am dat cu palma peste fata cand am auzit "magazin din biserica".

Cultura crestina este moarta de mult se pare...

Si la mine in oras este o piramida si un ochi in mijloc pe o biserica. Se svoneste ca-l reprezinta pe YWHW.

Astfel doar piramida cu ochiul in varful ei (si nu in centru) apartine de grupul "illuminati"

| Dandanache a răspuns:

Intrebarea asta tot apare o data la cateva zile, si de regula din partea aceleiasi categorii de varsta: adolescentii. Da, e normal ca semnul respectiv sa apara in biserica, pentru ca acolo a aparut de la bun inceput: in arta religioasa, acum mai bine de 1000 de ani. Simbolistica masonica l-a preluat acum 200-300 de ani. Asadar, care e problema?

| Elvina a răspuns:

E simbolul zeului Horus preluat de crestini si de masoni. Citeste putin din istoria religiilor si iti vie da seama ca toti sunt mana in mana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa-ti schimbi atitudinea peste vreo 5-6 ani.acu esti desteapta, probabil fata mare, si iei decizii.ai niste parinti inapoiati, cu care nu te intelegi deci n-are rost sa discuti cu ei despre Dumnezeu si sex.ei habar nu au.vor doar sa inveti.ai si tu rabdare.cu rabdarea treci marea.

| Roam a răspuns (pentru anonim_4396):

Respect! Frumoase cuvinte. happy