| MihaelaDart a întrebat:

Spuneti-mi va rog, cate manastiri si schituri exista pe Sfantul Munte Athos si cum se numesc ele? S-au daca stiti un site unde sa dea exact denumirea lor si cate la numar sunt.
(M-am contrazis cu cineva, spunandu-mi ca nu exista pic de constructie sfanta romaneasca pe Muntele Athos si eu stiu ca exista... )

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| BîlcStefan a răspuns:

Vatopedu si Dionisiu.

8 răspunsuri:
| BîlcStefan a răspuns:

21 de manastiri.

Careia
Constamonit
Dochiaru
Xenofont
Pantelemon
Xeropotamu
Simonpetra

Grigoriu
Dionisiu
Sf. Pavel
Marea Lavra
Caracalu
Filoteu
Iviru

Cutlumus
Stavronichita
Pantocrator
Vatopedu
Zografu
Esfigmenu
Hilandaru

| MihaelaDart explică (pentru BîlcStefan):

Manastiri romanesti ma intereseaza, nu toate care exista pe Mt Athos, apartinand Rusiei, Serbiei, Bulgariei, numai cele care sunt ale Romaniei. Am mentionat in paranteza.

| BîlcStefan a răspuns (pentru MihaelaDart):

Vatopedu si Dionisiu.

| Bragi a răspuns:

Popii de pe muntele Athos sunt niste ipocriti!
Doar niste fraieri si inculti se mai pot inchina la asemenea falși!
https://www.youtube.com/watch?v=cWUs01Kj0QA

| MihaelaDart explică (pentru Bragi):

Daca tu esti ateu, te rog frumos nu vorbi despre Dumnzeul meu, caci nici eu nu vorbesc urat si nu-i judecat cei care nu cred, Nu ai dreptul sa jignesti! Chiar nu ma intereseaza video-ul trimis.

| nkd a răspuns:

Te rog citeste, pentru a-l lamuri pe acel cineva, despre ctitorii romani ai Athosului.
http://www.doxologia.ro/......ului-athos
Pentru pelerinaje
http://pelerinajegrecia-athos.ro/

| Zazka a răspuns:

Mihaela,pe Sfantul Munte e interzis din cite cunosc ca partea femeiasca sa calce, adica numai barbatii pot merge acolo, si daca au baieti sub 18 ani o sa mearga si ei sub raspunderea lor.dar, referitor la intrebarea ta uite aici http://www.munteleathos.com/.e foarte util si vei putea primi informatiile care te intereseaza!

| MihaelaDart explică (pentru Zazka):

Nu am mentionat ca vreau sa merg pe Mt Athos, stiam ca femeile nu au dreptul de a calca teritoriul.