| MosCraciun88 a întrebat:

Bună TPU! Sunt ateu și mă simt nefericit pentru că nu pot spune asta persoanelor din jurul meu deoarece mă vor ură! Ei nu pot înțelege că de mic am avut indoieli în privinta existenței divinităților, a miracolelor și a destinului. Ei deși se proclamă că sunt CREȘTINI și RELIGIOȘI dedicați lui Dumnezeu de ce fac discriminare că cineva e ateu,catolic ș.a.m.d? Nu e ca și cum eu am fost împotriva religiei lor, nici nu vreau să jignesc pe nimeni, vreau doar să fiu eu sincer cu mine și nu am să pot până cănd nu am sa le pot spune cine sunt eu de fapt! Deci în concluzie ei deși se proclamă că sunt CREȘTINI și RELIGIOȘI dedicați lui Dumnezeu de ce fac discriminare că cineva e ateu, catolic ș.a.m.d?

13 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

"Deci în concluzie ei deși se proclamă că sunt CREȘTINI și RELIGIOȘI dedicați lui Dumnezeu de ce fac discriminare că cineva e ateu, catolic ș.a.m.d?"

Pai daca stiu bine, religia e asociata cu preferinta de grup, de care sunt de doua feluri- pozitiv (atitudine pro sociala cu persoanele din grup) si negativ (ostilitate fata aia din outgrouop, gen alte religii, sau ateism). Nu e nimic neobisnuit in asta, ba chiar vezi exemple si mai extreme in orientul mijlociu (zi ca esti ateu / gay in tari musulmane si vezi daca red bull iti da aripi). Sincer, sa zici ca esti ateu e un lux temporar, ca atei statistic nu se puiesc in occident si oricum vor fi inlocuiti, deci dupa mine ca si un fedora tipping atheist care vii cu Dumnezo nu iexista, cam exista pe degeaba. Pana atunci e mult tinand cont cat de mica e rata de mortalitate, deci nu exista un motiv puternic pentru preferinta puternica de grup si nici nu suntem prea stresati de viata (religiozitatea inalta e asociata cu ceva ce se numeste mortality salience, adica ai de-a face cu moarte, boli si suferinta peste tot, si religia e o metoda de a aplatiza acest stres). Dar vom ajunge acolo.

| RAY a răspuns:

Fii si tu ca restul crestin cu numele dar certate cu toti atei de pe net, sa le arăți cat de cretin esti, nu exista romani creștini

| CostinAlamariu a răspuns:

Ue ue ue o sa plangi un pic acum?

| NotNamed a răspuns:

Pentru că numele le spune: cre(s)tini.
Nici eu nu cred in povestea asta de doi bani. Si n.am nimic grav cu inapoiatii care cred in el, daca stai sa te gândești profund si sa te pui in locul lor parca e mai fain sa nu.ti pui mintea la contribuție iar orice esec sau reușită o bagi pe seama lui Dzeu. Ce ma deranjează cu adevărat sunt persoanele care traiesc doar după principiile biblice. Traiesc, mananca, fac acțiuni, fix dupa cum le spune biblia iar pentru problemele lor pământești încearcă sa găsească o solutie spirituala, asta unu la mana, doi la mana, cei care te obliga sau incearca sa te faca sa crezi in religia lor, de parca ei sunt atotștiutorii, de parca ei sunt absolut documentati si deștepți si si.au dat seama ca religia lor e adevarata, si de parca Dumnezeul lor e singurul adevarat iar celelalte religii sunt false. Daca il întrebi pe roman daca exista zeul Buda te injura, si vice-versa cu budistii. Deci avem si atei care sunt aceeasi peste tot pe glob dar avem di credinciosi care isi sustin religiile fiecăruia si inferiorizeaza religiile celorlalți.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru NotNamed):

Daca un om crede intr-o religie nu e justificat ca automat sa creada ca e singura religie adevarata?

De ce ai mai crede intr-o religie daca nici tu nu crezi ca e adevarata?
Chiar nu pricep rationamentul asta.

Daca un om oarecare a ajuns la concluzia rationala ca Biblia e adevarata de ce sa nu traiasca dupa cum îi zice biblia? Chiar nu pricep care e problema.

Adica apare intrebarea. Daca Biblia e corecta? Nu zic neaparat ca e, dar daca cumva e? Ipotetic vorbind, daca e adevarata, de ce n-ar trai cineva dupa ea?

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, noi crestinii nu suntem cheati sa batjocorim, ci sa imprastiem dragostea si bunatatea Lui Hristos, indiferent de nationalitatea, culoarea pielii sau statutul social, etc.
Nu stiu daca ai fost jignit sau doar te-ai simtit respins, dat deoparte.
Vreau sa stii ca, faptul ca iti pui intrebari, nu inseamna ca esti pierdut, ci poate ti se va parea absurd ceea ce urmeaza sa iti spun dar, s-ar putea sa ai o credinta adevarata, pentru ca cercetezi. Biblia nu spune ''crede si nu cerceta'', aceasta este o vorba din popor, ci din contra, scrie:
''1 Tesaloniceni 5:21-28
Ci cercetaţi toate lucrurile și păstraţi ce este bun.''

si

Ieremia 29:13
Mă veţi căuta, şi Mă veţi găsi dacă Mă veţi căuta cu toată inima.
pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afară''

1. Oamenii de stiinta nu sunt de o singura parere absolut toti, este o erezie acest lucru (om de stiinta = ateu) este o mare minciuna, promovata de multi, sunt oameni de stiinta care spun ca Biblia este adevarata. Ei sustin ca pot masura ''batranetea'' unui obiect printr-un mijloc numit datare radiometrica. Daca vei cerceta care sunt procedurile si care sunt sansele de aproximare a timpului, vei vedea ca acest mijloc de ghicire a varstei unui obiect are foarte multe semne de intrebare, lucru confirmat chiar si de catre unii oameni de stiinta care se ocupa in acest domeniu.
Biblia spune sa cercetam, tot Dumnezeu ne-a dar creierul si liberul arbitru, ne spune sa cerceam, sa alegem.
Credinta si Stiinta au argumente, si in credinta sunt intrebari si si in stiinta sunt mari intrebari, teoriile stiintifice de acum 20 de ani, desi la vreme aceea au fost considrate revolutionare si imbatabile, astazi sunt batjocorite si sunt numite prostii, iti pot da exemple daca doresti.

Noi crestinii avem dovezi dovedite chiar si de stiinta in biblie, dar stiinta care neaga biblia de multe ori se dovedeste a fi falsa, din nou iti pot da exemple daca doresti.
Stiu ca voi fi blamat, dar iti dau un exemplu minor.

Simetria dintre materie și antimaterie este perfectă, condiții în care, după Big Bang, particulele de materie și cele de antimaterie ar fi trebuit să se anuleze reciproc, iar Universul nu ar fi trebuit să existe, conform concluziilor la care au ajuns fizicieni de la Organizația Europeană pentru Cercetări Nucleare (CERN),
Universul nu ar fi trebuit sa existe confirm teoriei Big Bang, nici un om nu stie totul, pana la urma, fie ca iti place fie ca nu, si in stiinta se rezuma la credinta, alegi ceea ce vrei sa crezi, fie pe Dumnezeu, fie un om cu anumite ipoteze, repet, ipoteze, nu raspunsuri sigure. Ipoteze care de-a lungul timpului au fist schimbate de nenumarate ori, cauta singur daca nu ma crezi.
Eu am cercetat vreme de 10 ani ambele variante, si am ajuns la concluzia bazandu-ma pe toate argumentele, ca biblia este relala si are temelia reala, biblia este o busola care arata spre Dumnezeu, si este reala si demna de incredere, nu citi de pe internet tot ce scrie, cauta singur, citeste carti, nu doar brosuri scrie de nu stiu cine.
Un savant a spus sincer unei televiziuni ''Daca adunam tot ce stim despre univers, si punem la un loc toate informatiile, realizam ca nu stim nimic''
Nu se pot explica raional gaurile negre care absorb pana si lumina si curbeaza spatiul si timpul, rational nu ar trebui sa existe.
Cerceteaza singur, si nu singura sursa sa fie de pe net, cauta carti, citeste si afla.

Romani 1:18 ''Fiindcă ce se poate cunoaște despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. 20În adevăr, însușirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veșnică și dumnezeirea Lui se văd lămurit de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. ''

Dumnezeu se descopera pe Sine in mai multe feluri,
Draga prietene, asemenea unui sculptor, sau a unui pictor care se face cunoscut si remarcat prin arta si creatia lui, tot asa Dumnezeu se descopera pe El in creatie.
Te rog sa ma asculti cu atentie. El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent.
totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?
Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare floare are o alta aroma, alta culoare, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi?
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.
Biblia spune ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii, cum vine asta?
Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă.
Referitor la datele radiometrice, ele nu sunt exacte, iar biblia confirma faptul ca pamantul a fost acoperit de ape in intregime la potop, ceea ce se aseamana cu asa numita de catre oameni ''era glaciara''.
Dumnezeu a creat pamantul cu varsta aparenta, a creat omul, nu l-a creat bebelus, ci l-a creat pe Adam barbat, si daca ai fi taiat pomii din gradina pe care a facut-o Dumnezeu, pomul avea inelele din interiorul care indica o varsta de 100 de ani, dar pomul avea doar 5 minute de cand fusese creat de Dumnezeu. Totul este foarte complex, iar toate raspunsurile savantilor se termina sau incep cu ''probabil'' nimic nu este sigur in stiinta, si stiinta isi rezerva dreptul de a gresi. Cata incredere poti avea in ceva ce acum 50 de ani era radical schimbat? Dar biblia de 2000 de ani este aceeasi.

Stiinta isi rezerva dreptul de a gresi. Am gresit in ce am spus acum 100 de ani? Nu-i nicio problema, asta e, schimbam, da dar oamenii au murit si L-au respins pe Dumnezeu din pricina teoriilor, si repet, teorii, nimic nu este 100% sigur, sunt doar teorii, care se schimba de la an la an. Iti vei pune toata increderea intr-o teorie spusa de nu stiu cine, dar acel cineva este un om, si omul este expus greselii si esecului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dar eu am prieteni atei cu care ma inteleg foarte bine, unul dintre ei fiind chiar fratele meu de sange.
Parerile noastre difera, ne deranjeaza pe moment, ca daca nu ne-ar deranja am fi pupincuristi sau falsi, dar ne trece repede la un suc sau la alte discutii care nu au legatura cu Dumnezeu/Religie.
Cate subiecte nu pot fi discutate si fara Religie.
Pana la urma si religia asta a fost creata de om, de ce ne-am certa pentru niste pareri de-ale unor oameni?
Prosti sa fim si certati toata viata.
Dar daca vrei sa fumezi fumeaza in alta parte, eu te astept aici, la un suc, la niste subiecte de viata si departe de religie.
Daca vrei totusi sa asculti parerea mea despre Dumnezeu, adica te intereseaza, hai sa ne certam. XD
Faptul că nu-ţi mai petreci timpul în preajma lor nu înseamnă că-i urăşti sau că le vrei răul... punct în viaţa ta în care ştii ce-ţi doreşti şi preferi să alegi în preajma cui te simti mai in largul tau...
Cred că cel mai bun lucru pe care ai putea să-l faci nu este să nu faci ...Vei ajunge să trăieşti în lumea altcuiva şi rişti să nu-ţi mai dai seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te vor urî...doar te vor compătimi. Le vor părea rău că tu n-ai gustat încă din dulceața Lui Hristos.

| badpanda a răspuns:

Eu am in familie un profesor de religie.Nu zic nimic, ca daca imi citeste postarea iar nu mai vorbeste cu mine o luna.

| marinaru777 a răspuns:

De ce nu incerci sa te rogi si sa ti post? Cauta si un duhovnic si vb cu el. Cand incepe postul ai sa vezi ca deranjezi pe cineva care nu ii convine si incepe lupta.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Nu știu de ce discriminare vorbești, dar în Biblie scrie să nu ne facem părtași la faptele păcătoase ale păcătoșilor stând cu ei. Adică, dacă te duci la curv(e) sau să bei până amețești... evident că nu vor veni și creștinii cu tine laughing, nu cred că e discriminare asta.

Dacă sunt ortodocși/catolici ce-ți greșesc atunci nu sunt creștini(mai degrabă ipocriți) și dacă sunt pocăiți ce-ți greșesc spune-le în secunda următoare că sunt pocăiți doar cu numele, o să înțeleagă ei.

| Andreiop893 a răspuns:

Noi creștini vrem ca toți sa fie in împărăția Lui Hristos,de aceea suntem așa,dar eu nu urăsc pe nimeni, deoarece Isus a stat cu păcătoșii la masa, dar trebuie sa știi ca Dumnezeu a zis:Nimeni nu va intra in împărăția cerurilor, nimeni care trăiește in spurcaciune și minciuni și numai cei ce sunt scriși in cartea Mielului, așadar întoarce-te la Hristos si o sa fie bine