| Florincrap a întrebat:

Ajutor!

Am o mama cam prea...credincioasa,si zice ca sunt ATEU! E drept,nu prea sunt un ortodox "activ","practicant" pentru ca am niste indoieli in privinta nu chiar a existentei lui Dumnezeu, dar ma indoiesc cu faptul la ce ar putea folosi rugaciunile. La ce folosesc coatele si genunchii pusi pe pamant, la Nicula? La ce folosesc cozile de la Sf.Paraschiva?

Fara indoiala,cred in Dumnezeu,dar ma indoiesc in privinta folosintei rugaciunilor.

Asta ce inseamna?
Sunt ateu, agnostic, sau doar un ortodox "nepracticant"?

Scuzati categoria!

P.S:Sunt crestin-ortodox.

40 răspunsuri:
| stresat a răspuns:

Citeste articolul asta http://www.descopera.ro/......nduc-viata

Poate te va lumina mai mult decat putem noi cei de pe TPU sa o facem

| dragos9234 a răspuns:

Inseamna ca esti o persoana care incearca sa gandeasca.
Eu nu cred in dumnezeu,am fost chiar ateu pozitiv dar am inteles ca nu exista siguranta in negarea lui dumnezeu asa cum nu exista siguranta nici in existenta lui.
In acest moment sunt un liber cugetator, nu cred intr-o fiinta superioara si cu atat mai putin in dumnezeul biblic ce este caractezizat ca fiind omnipotent, omniprezent si omniscient(omnipotenta se contrazice singura).
Nu te apuca sa crezi in dumnezeu si sa te rogi ca asa spune mama ta ca este bine, asteapta, daca intr-o vei simti cu adevarat existenta lui dumnezeu este treaba ta ce vei face.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Sunt un ortodox,dar nepracticant... Nu tin prea mult posturile, rugaciunile nu stiu la ce folosesc, dar le folosesc...

Nu e nimic in asta, nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu, doar ma indoiesc de unele practici.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Si,in plus, uneori, chiar sunt un crestin adevarat. Dar mai mult la greu. Particip la orele de religie.

| Florincrap explică (pentru Florincrap):

P.S:Am 11 ani.

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Ok,este treaba ta ce faci(desi eu ti-as spune ca dumnezeu nu exista).
Dar oare un dumnezeu iubitor nu ar incearca sa ne arate ca exista si sa ne invete ce trebuie sa facem in loc sa ne puna sa credem in el ca asa scrie intr-o care a carui veridicitate nu poate fi demonstrata niciodata.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Nimeni nu stie, nici teisti, agnostici sau atei.

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Asa eram si eu la varsta ta, mai asteapta 5 ani si vei incepe sa intelegi mai multe, doar ai rabdare, nu te grabi sa devii fanatic religios dar nici sa devii un ateu fanatic.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Oricum,nu sunt nici una, nici alta. M-as putea considera un agnostic teist.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Ce voi face?
Cum voi fi tratat in societate daca afla lumea ca sunt necredincios (nu ateu), un agnostic teist?
Mai bine ma declar ortodox, caci sunt botezat in aceasta religie.

Care e solutia?

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Nu vei fi tratat intr-un mod special, eu nu cred in dumnezeu iar toti cu care ma cunosc stiu asta.
Dar daca nu esti credincios nu lasa pe nimeni sa te influenteze in vreun fel, doar tu trebuie sa te poti influenta.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Ok,dar pot fi subiect de babe inculte care vorbesc pe la ulita ca cica as fi necredincios. Si ce? Oricum frecventez destul de rar bisericile (cam de 4 ori pe an) Doar consider ca trebuie sa tin asta pentru mine. Eu,cum am mai spus,nu neg existenta lui Dumnezeu,dar ma indoiesc cu rugaciunile. Eu nu cred ca folosesc la ceva concret. Poate folosesc la ceva,inutil. Iar cu postul negru e sinucidere curata! O noapte fara apa si mancare? Eu nu as putea rezista. Cum am mai amintit, particip la orele de religie. De ce cei din Moldova sunt saraci? Pentru ca se roaga intr-una, zi si noapte! Nu lasa din loc acatistele si cartile de rugaciuni. Consider ca ar trebui sa munceasca, nu sa stea sa se roage in timp ce sunt ajutati social. Inteleg ca un Tatal Nostru sau Crezul pot sa zica acolo, 10 minute. Nu strica daca isi fac rugaciuni.

Folosesc la ceva concret aceste rugaciuni?
Parerea dvs. conteaza!

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Daca ma intrebi pe mine ti-as spune ca nu, nu folosesc la nimic.
Si ce daca devii subiect de barfe? Eu cand vad o baba ca ma critica zambesc si trec mai departe, daca este nevoie ii si explic lipsa ei de cultura intr-un mod cat mai subtil.
Nu imi spune ''dumneavoastra'', nu ma consider cu nimic superior fata de tine.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Atunci sa va/iti spun "tu"? Okhappy

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Ok.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Plus ca ma pregatesc sa devin un crestin doar prin faptul ca am fost botezat.

Stii cumva ce inseamna teismul agnostic, intr-un sens concret?

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Agnosticismul spune ca existenta lui dumnezeu nu poate fi dovedita iar testul spune ca dumnezeu exista si nimic nu se poate compara cu el.
Nu iteleg concret ce ar putea fi un teist agnostic.

| dragos9234 a răspuns (pentru dragos9234):

Teistul***

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Ceva de genul:"Teismul agnostic
Poziția celor ce nu susțin cunoașterea existenței vreunei zeități și totuși cred într-o astfel de existență." Citeste http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism
Ai sa vezi mai multe detalii.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Nu o lua in nume de rau, eu cred in Dumnezeu, doar ca sunt un teist agnostic.

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Da,chiar cred ca este buna acea definitie.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Dragos,citeste si asta:http://en.wikipedia.org/wiki/Agnostic_theism
Presupun ca cunosti engleza, ca sa poti citi acest articol.

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Nu o iau in nume de rau, chiar nu este neaparat ceva rau sa crezi in dumnezeu dar iti da tendinta sa pui totul pe seama lui dumnezeu si sa stagnezi in dorinta de a realiza ceva sperand ca dumnezeu te va ajuta.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Bine,Dragos,dar ce o sa zica parintii?
Tatal meu nu prea are de-a face cu religia.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Asta asa e. Cand ma gandesc la religie,ma gandesc la ceva cumplit,stat in genunchi si coate la Nicula pentru iertarea pacatelor,posturile atat de grele,imbulzeala pentru niste sarmale,babe care cred ca Dumnezeu e totul, iar noi, nimic.
Dar o viata libera, fara amenintari cu iadul, avem?

P.S:Eu cred ca Catedrala Mantuirii Neamului e o risipa uriasa de bani.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Iar patriarhul Daniel se cam prea lauda si se da mare, contrar religiei.
Mai ceva ca Papa de la Roma!

| Florincrap explică (pentru Florincrap):

Citeste asta:http://www.cotidianul.ro/......le-121172/
E incredibil!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eternitate:
Question: "What happens after death?"
http://www.gotquestions.org/what-happens-death.html

Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

— Efeseni 2:8

Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!

— Iacov 2:19

Credinta fara fapte e moarta!

14 Fraţii mei, ce-i foloseşte cuiva să spună că are credinţă, dacă n-are fapte? Poate oare credinţa aceasta să-l mântuiască?

15 Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana de toate zilele,

16 şi unul dintre voi le zice: „Duceţi-vă în pace, încălziţi-vă şi săturaţi-vă!", fără să le dea cele trebuincioase trupului, la ce i-ar folosi?

17 Tot aşa şi credinţa: dacă n-are fapte, este moartă în ea însăşi.

18 Dar va zice cineva: „Tu ai credinţa, şi eu am faptele. Arată-mi credinţa ta fără fapte, şi eu îţi voi arăta credinţa mea din faptele mele."

19 Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!

20 Vrei, dar, să înţelegi, om nesocotit, că credinţa fără fapte este zadarnică?

21 Avraam, părintele nostru, n-a fost el socotit neprihănit prin fapte, când a adus pe fiul său Isaac jertfă pe altar?

22 Vezi că credinţa lucra împreună cu faptele lui, şi, prin fapte, credinţa a ajuns desăvârşită.

23 Astfel s-a împlinit Scriptura care zice: „Avraam a crezut pe Dumnezeu, şi i s-a socotit ca neprihănire"; şi el a fost numit „prietenul lui Dumnezeu."

24 Vedeţi, dar, că omul este socotit neprihănit prin fapte, şi nu numai prin credinţă.

5 Tot aşa, curva Rahav: n-a fost socotită şi ea neprihănită prin fapte, când a găzduit pe soli şi i-a scos afară pe altă cale?

6 După cum trupul fără duh este mort, tot aşa şi credinţa fără fapte este moartă.

— Iacov 2:14-26

Si daca rupi vreun comandament le rupi pe toate:

10 Căci, cine păzeşte toată Legea, şi greşeşte într-o singură poruncă, se face vinovat de toate.

— Iacov 2:10

4 Cine zice: „Îl cunosc", şi nu păzeşte poruncile Lui, este un mincinos, şi adevărul nu este în el.

— 1 Ioan 2:4

4 Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.

— Ioan 8:44

Fiindcă plata păcatului este moartea

— Romani 6:23

Isus spune ca fara sfintenie nimeni nu va intra in imparatia lui Dumnezeu.

14 Urmăriţi pacea cu toţi şi sfinţirea, fără de care nimeni nu va vedea pe Domnul.

— Evrei 12:14

16 Căci este scris: „Fiţi sfinţi, căci Eu sunt sfânt".

— 1 Peter 1:16

NU V-AM CUNOSCUD NICIODATA:

Atunci le voi spune curat: „Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege."

— Matei 7:23

Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!

42 Căci am fost flămând, şi nu Mi-aţi dat să mănânc; Mi-a fost sete, şi nu Mi-aţi dat să beau;

43 am fost străin, şi nu M-aţi primit; am fost gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi în temniţă, şi n-aţi venit pe la Mine."

44 Atunci Îi vor răspunde şi ei: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând, sau fiindu-Ţi sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă, şi nu Ţi-am slujit?"

45 Şi El, drept răspuns, le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-aţi făcut aceste lucruri unuia dintre aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie nu Mi le-aţi făcut."

46 Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa veşnică."

Matei 25:41-46

4 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Este scris: „Omul nu trăieşte numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu."

— Matei 4:4

Decat sa ne punem atatea intrebari despre salvare, nu e mai simplu, daca ascultam de Tatal nostru sa fim siguri caci El nu ne va lasa, niciodata;
pentru ca:

28 Căci Domnul iubeşte dreptatea şi nu părăseşte pe credincioşii Lui. Totdeauna ei sunt sub paza Lui, dar sămânţa celor răi este nimicită.

— Psalm 37:28

O viata pura pe pamant si o viata cu Iisus in ceruri, nu e un fair-trade? sa lasam pacatul pentru Iisus? El a murit pentru noi, noi de ce sa nu traim pentru El?
Nu crezi ca merita eternitatea cu Iisus pe cativa ani de aici ascultand de El?
E timpul sa ne punem serios intrebarea cui vrem sa slujim. Nu putem sluji la 2 stapani.
Dar cine va răbda până la sfârşit va fi mântuit.

— Matei 24:13

se leaga cu ASTA:

12 Here is a call for the endurance of the saints, those who keep the commandments of God and their faith in Jesus

— Revelation 14:12
— Ioan 3:17-19

JUDECATA (TOTI VOM FI JUDECATI 2 Corinteni 5:10)
MARTURII ale unor oameni carorra Iisus le-a aratat Iadul

Ieremia 33:3

„Cheamă-Mă, şi-ţi voi răspunde; şi îţi voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse pe care nu le cunoşti."

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Vom fi judecati daca l-am urmat pe Isus sau nu. Si cei ce L-au urmat si cei ce nu.

Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.

— Eclesiastul 11:9

ASA VA JUDECA DUMNEZEU PAMANTUL:

Question: "What does the Bible say about when God will judge us?"
http://www.gotquestions.org/judgment.html

HAR SI LEGE

http://trumpetcallofgodonline.com/index.php5?title=Grace_AND_The_Law

Intelligent Design vs. Evolution: All Things Were Created… Designed in Perfect Intelligence

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gYGOoaYkxiw

THE CUP OF THE WRATH OF MY FURY IS COME TO THE FULL ~ TrumpetCallofGodOnline.com

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3qlkmWSK9qg

Captive Children (A Lamentation from The Lord Our God and Savior) - TrumpetCallofGod

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QZm01UaSj8Q

| Florincrap explică:

Mama mea provine dintr-o familie foarte credincioasa, din regiunea Moldova (urasc regiunea asta). Bunicul meu si-a facut un "altar" in camera sa.

Care e solutia:evlavia sau indiferenta/nepasarea?

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Indiferenta nu esto o solutie, citeste biblia dar incepe cu vechiul testamnet caci el este primul si afli cum a inceput totul.
Un preot iti va spune sa incepi cu noul testament dar sa nu faci asta, sa fii atent la tot ce scrie in biblie, si la partile bune si la cele rele si vei vedea ca este o oarecare contrazicere intre o parte din versetele bibliei.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Biblia? E foarte scumpa. Ajunge si la 100 lei! De banii astia, mai bine imi iau un DEX.

| Florincrap explică (pentru Florincrap):

E mai util un DEX.

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Dex-ul il gasesti fara problema pe net si este si mai usor de folosit pentru ca scrii cuvantul de care ai nevoie si iti apare direct explicatia.
Dar nu este nevoie sa cumperi o biblie, mama ta care este atat de credincioasa nu are nici o biblie? sau bunicul tau? Daca nu te poti duce la biblioteca scolii si vei gasi.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Biblia?
Avem doar Noul Testament.
Bunicul meu are asa, un "ritual" de seara, se roaga cu evlavie si asculta casete cu slujbe gen "Slujba Privegherii".Dar il apreciez ca el munceste, nu sta ca toate babele/mosii scodorojiti.

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Nu te apuca sa citesti noul testament pentru ca acolo dumnezeu este prezentat doar intr-o lumina de zeu bun, incepe cu vechiul testament daca il gasesti pentru ca acolo vei vedea cum a fost inchipuit pentru prima data dumnezeu de catre oameni.Pe langa asta, vechiul testament este primul iar noul este cel de al doi-lea asa ca in mod normal trebuie sa incepi cu inceputul.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Asa e firesc.

P.S:Stii cumva ce inseamna teismul agnostic, intr-un sens concret?
Scuze ca insist, dar poate ai trecut si prin faza asta.

| AlyiX a răspuns:

Off pai... sa stii daca tot intrebi de Rugaciuni sa stii ca tu, Cand te rogi atunci tu vorbesti cu Dumnezeu si asa iti arati Respectul fata de El si la sfarsit ii ceri ce vre-i tu sa-ti dea sa stii ca ce-i ceri la sfarsit nu ar putea avea efect rapid de exemplu acum ii cer um BMW si maine gasesc cheile pe noptiera si masina afara in fata Blocului/Casei deci mereu trebuie sa te rogi si sa-i ceri lu-i Dumnezeu Multa minte sanatate ca-i mai buna decat toate!

| AlyiX a răspuns:

Sa stii ca el Exista daca n-ar exista Nar mai fi biserici sau alte chestii Religioase...Cum explici faptul ca noi existam? ne-am format asa degeaba daca n-ar fi Fost Adam si Eva noi nu existam sau cum eplici faptul ca noi suntem Muritori in fine daca nu te poti schimba din a nu crede in Dumnezeu in a Crede in El asta e P.s. aici vb cu Dragos

| surfer01 a răspuns:

Florin, bisericile sunt pentru babele și moșii care au păcătuit 70 de ani de zile și s-au trezit pe ultima sută de metri că vor viață veșnică.

Stai tu chill că pari un tânăr destul de isteț.

Nu e nevoie să pupi icoane. Distrează-te, învață și ajută oamenii când poți.