| simona997 a întrebat:

Buna TPU vreau si eu sa imi spune-ti cum il respectati voi pe POPA la biserica? ofer funda, multumesc

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

La mine la parohie, pe preot (creştinii mai cultivaţi folosesc termenul "preot" sau "părinte" ori, mai oficial, "presbiter", în timp ce termenul "popa" e considerat în multe părţi ca fiind derizoriu) îl respectăm dându-i întâietate atât când e vorba de slujirea celor sfinte, cât şi când ne întrunim în ocazii mai informale. El este conducătorul de drept şi de fapt al parohiei. Oricare dintre laici care are vreo slujire specială, o are ca delegat al lui. Chiar şi prim-curatorul parohial îl tratează pe preot cu cea mai mare deferenţă şi nicio hotărâre mai importantă nu se ia fără ca preacucernicia sa să fie, cel puţin, informat.

2 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns:

Respect? pentru hotii aia? cel mult o mama de bataie...

Răspuns utilizator avertizat