| ray22tm a întrebat:

Buna tuturor am doua intrebari una pentru crestini, una pentru atei dau fundita la un raspuns rational

pentru crestini, credeti ca daca cititi raspunsurile la cei care contesta existenta lui dumnezeu (asta daca cititi? ) v-au influentat?, va va influenta in viitor intr-un fel convingerile religioase?

pentru atei, credeti ca, contestarea lui dumnezeu va trezi pe cineva din simtul ignorantei? ca eu am observat invers de cand sunt pe TPU

ps scuze de greseli gramaticale

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu ma poate influenta nimeni si nimic.Credinta mea este autentica.Ea se bazeaza pe Cuvatul lui Dumnezeu pe care de-a lungul vietii mele de credinta l-am pus la incercare si este Adevarat. Dumnezeu exista, am comuniune cu El in fiecare zi.El mi-a facut nunai bine.Cum as putea sa Il parasesc?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru EmaS):

Fara Dumnezeu suntem nimic.Si eu L-am pus pe Dumnezeu la incercare si de fiecare data mi-a raspuns.Slava Lui!big grin

| EmaS a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Slavit sa fie Domnul!

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Nu ma influenteaza pentru ca credinta mea se bazeaza pe dovezi ale existentei lui Dumnezeu, si pe principii clare din Biblie.Romani1:20

| ExodusLaVey a răspuns (pentru danay72):

Credinta ta nu are cum sa se bazeze pe dovezi ale existentei lui Dumnezeu pentru ca nu exista nici macar o dovada cat de mica ca ar exista Dumnezeu.

| danay72 a răspuns (pentru ExodusLaVey):

Tot ce exista in jurul nostru, creatia inclusiv modul in care suntem facuti, sunt dovezi ale existentei unui Creator.Sir Jeans James matematician, fizicean si astronom britanic spunea ca,, universul pare sa fi fost proiectat de un specialist in matematica pura, si ofera dovada existetei unei puteri care planifica si dirijeaza lucrurile''. Si multi alti oameni de stiinta care au sapat mai adanc in creatie, au ajuns la aceeasi concluzie.

| ExodusLaVey a răspuns (pentru danay72):

Acei oameni nu gandesc normal, crede-ma ca nu exista dovezi ale unui creator, si daca ar fi unul, de unde stii tu ca e Dumnezeu si nu altu, sau tu te rogi la creator fara sa stii cine e? Toate astea sunt dovezi ale existentei universului, insa ca sa existe asa ceva nu trebuie sa existe si un creator. si daca ar exista, de unde ar sti oamenii ca e dumnezeu, de unde stiu ei ca asa a vrut el sa se intample ceva, de unde stiu ei ca e un specialist in matematica pura? [si nu in ultimul rand, de unde stii tu?]. Si daca tot sustii ca exista, si o sa zici ca daca exista ceva trebuie creat de altcineva te inseli, si am sa iti pun urmatoarea intrebare : Pe "Creator"/"Dumnezeu" cine l-a creat? Si daca raspunsul e : El exista dintotdeauna! am sa iti zic si eu ca universul exista dintotdeauna happy O zi buna happy

| danay72 a răspuns (pentru ExodusLaVey):

Eu ma rog Creatorului, stiu cine e, il cheama Iehova si tot ce exista astazi pe pamant este datorita lui si cred nu orbeste, ci datorita multor dovezi.Ai spus bine, el este dintotdeauna, dar si timpul nu stim inceputul lui, dar il recunoastem si chiar ne planificam viata in functie de el.La fel e si cu Dumnezeu.Cat despre oamenii care recunosc ca exista un Creator, sunt multi, iar aici ma refer la cei care au avut o influenta asupra omenirii, de exemplu Sir Isaac Newton credea in Dumnezeu si considera Biblia o carte autentica.

| ExodusLaVey a răspuns (pentru danay72):

Si tu de unde stii ca el ne planifica noua viata? nu ai cum sa stii asta in primul rand.
In al-2-lea rand zi-mi niste dovezi solide ca el exista, si tu ai dat doar un exemplu de om care a avut influenta asupra omenirii, cei mai multi au fost atei, pentru ca ateii in general sunt mult mai inteligenti [asta nu inseamna ca nu exista si crestini inteligenti ]. Dar chiar vreau sa aud dovada ta, si daca se poate sa o vad dar cer prea mult pentru tine deja, asa ca doar spune -mi 5 dovezi concrete si reale.

| danay72 a răspuns (pentru ExodusLaVey):

Foarte multi oameni de stiinta, si nu numai, sunt de acord cu existenta unui Creator, inclusiv Sir Isaac Newton a afirmat ca exista Dumnezeu si credea in autenticitatea Bibliei

| danay72 a răspuns (pentru ExodusLaVey):

Scuze am incurcat raspunsurile, am sa-ti aduc 5 dovezi ale existentei unui Creator.
1.Astronomia- univers-ordine perfecta-Iata ce a spus astronomul Alan Sandage:,, Consider ca este foarte putin probabil ca aceasta ordine din univers sa se fi nascut din haos.Trebuie sa existe un principiu ca sa stea la baza ordinii si a organizarii.Pentru mine Dumnezeu este un mister, dar este si explicatia la miracolul existentei;''
2.concluzia ca multe sisteme biochimice au fost proiectate-profesorul Michael J. Behe a afirmat:,, Pentru cineva care nu se simte obligat sa-si limiteze cautarile la cauze neinteligente, concluzia clara este aceea ca multe sisteme biochimice au fost proiectate.Ele nu au fost proiectate nici de legile naturii, nici din intamplare si nici de nevoie; ele au fost mai degraba planificate; viata de pe pamant in formele ei cele mai elementare, in componentele ei cele mai importante, este produsul unei activitati inteligente.''
3.complexitatea lumii vii-geofiziceanul John Baumgardner a spus:,, In fata infimelor probabilitati, cum poate un om de stiinta onest sa mai considere ca interactiunile oarbe ar putea explica complexitatea pe care o vedem in lumea vie? Daca cineva crede in asa ceva, constient fiind de aceste probabilitati infime, inseamna, dupa parerea mea, o incalcare grava a integritatii stintifice."
4.creierul uman-neurochirurgul Robert White a afirmat:,, In fata incredibilei relatii care exista intre creier si minte si care depaseste cu mult capacitatea de intelegere a omului, sunt obligat sa recunosc existenta unei Inteligente Superioare, raspunzatoare de proiectarea si realizarea ei."
5. legile fizice-Wernher von Braun, care a avut o contributie insemnata la reusita zborului pe Luna al astronautilor americani spune:,, Legile fizice ale Universului sunt atat de exacte, incat putem construi fara nici o dificultate o nava spatiala pentru a merge pe Luna si putem cronometra zborul cu o precizie de fractiune de secunda.Aceste legi trebuie sa fi fost stabilite de cineva.''

| ExodusLaVey a răspuns (pentru danay72):

Asculta, toate astea nu sunt dovezi ale unui creator, "creatorul" e imaginatie pura, e raspunsul unor intrebari la care inca nu le stim raspunsul, inca nu stim cum s-aru format tote chestiile, dar continuam sa descoperim. Si scuza-ma prietene, dar nu ti-am cerut 5 dovezi de pe internet, copy - paste, pentru ca astea le pot gasi si eu, da-mi tu niste dovezi clare, si inca o chestie, citeste si tu "Memetica" si dupa aceea o sa intelegi cu ce gresesti la faza asta, astea nu sunt minuni, nici dovezi, sunt doar simple intamplari. Omul cand nu intelege ceva si vede acel ceva fara sens, automat creierul inventeaza ceva daca e nevoie sa existe un sens chiar daca ireal in acel ceva, stiu asta din cartile citite de mine pentru psihologie.

| ExodusLaVey a răspuns (pentru danay72):

Cum ziceam, studiez creierul uman si tot ce apartine de el, de aceea iti spun ca creierul nostru a evoluat pe parcursul milioanelor de ani in asa fel incat, cand nu intelegi ceva sa cauti un raspuns [fie pe cel real, fie sa il inventezi doar ca sa nu iti ramana semnul de intrebare in cap ] asa ca unii oameni s-au gandit la Dumnezeu cum se gandeau inainte la alti zei, zeul razboiului, zeul timpului, etc. Cand iti pui intrebarea la cata distanta se alfa urmatoare planeta cu vietuitoare pe ea, nu stii raspunsul exact si preferi sa spui "Dumnezeu stie", si daca stie el e destul.

| dragos9234 a răspuns:

Constestarea lui dumnezeu cu siguranta va trezi pe cineva din ignoranta, chiar daca aici pe TPU acest lucru neu este prea evident

| PulbereDeStea a răspuns:

Nicidecum, sti de ce? Pentru ca am aflat mmai multe lucruri despre alte religii si citind biblia ortodoxa cap coada, am observat ca in afara de religia ortodoxa, toate religile sunt diferite, exista mai multe asemanari inee religia ortodoxa si o alta religie decat intre o oarecare religie si o alta religie.Parerea mea este ca sau preluat de la ortodoxi anumite oboceiuri/lucruri.

| paulici09 a răspuns:

Esti f. ciudata. e problema noastra

| raymusik19 a răspuns:

Partea buna e ca nu esti in fata mea, partea rea e ca esti un vierme hai vierme fata in fata