| navarre a întrebat:

Buna tuturor. Ce parere aveti?: in secta adventisti de ziua 7-ea se practica urm:spalarea pe picioare reciproca, ca ritual; sa se dea 10%din venitul propriu fara sa se explice unde ajung acei bani; se interzice: vizionarea la tv., auditia la radio, sa se faca mancare, pe perioada de vineri seara pana sambata seara; sa se considere doar ei,, vazuti"de D-zeu, ceilalti au semnul fiarei si sunt dati la diavol; este interzis cu desavarsire casatoria cu cineva de alt cult(chiar daca este iubire la mijloc), este interzis divortul, este interzis sexul inainte de casatorie(precede excluderea din,, frati"), stiinta este considerata de la diavol. CUM DEFINITI O PERSOANA DE ACEST,, CALIBRU"DIN PUNCT DE VEDERE PSIHOLOGIC? CREDETI CA ACESTEA SUNT VALORI EXISTENTIALE? Ce am specificat mai sus este real deoarece am fost,, printre ei", doar in vizita sa vad ce prostii debiteaza si sa vad pe ce aberatii se bazeaza aceasta secta care din pacate,, ametesc"din ce in ce mai multi inconstienti, atragandu-i in decadere.

Răspuns Câştigător
| teonamaria a răspuns:

Sectele ma sperie.am avut colege iehoviste si aveau ritualuri tot din astea ciudatele.nu stiu! mai bine ma pazesc si nu voi avea de a face cu persoane care incearca sa ma atraga.happyhappy

59 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| EUSIATIT a răspuns:

Nu pot vb de alte religii [secte]mi-e greu sa ma gindesc dar sa maconvertesc la ele. NU de 'n ' ori nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa judecam p altii cand nu stim care dintre religii sau secte au adevar in cea c spun? Tu crezi ca daca esti ortodox asa e bine? Credinta o ai din educati nu pentru ca asa ai vrut tu sa o ai.la mine e mai simplu eu sunt ateu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numi vn sa cred, plus ca dj imi tremura mana cand scriu, eu serios niciodata n-am injosit nicio religie dar a mea a fost... nu, nu-i asa cum credeti. navarre, tu ai intzeles totul total greshit. iar neai injosit tare mult, dar noah, n-am ce s fac. si tu scrii ce vrei dar dk nu crezi in d. zeu te cred ca ai aceasta opinie- ok, v-am pupat si xeon are dreptate dk vreti sa stiti, ca nici mie nu mi rusine d religia mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dpdv psihologic este foarte interesant ce se petrece...si nu cred ca este vorba doar de adventism aici, sunt sigur ca mai sunt si multe alte religii sau mai bine spus secte de acest fel. Oamenii sunt condusi cu o dexteritate de invidiat de cel care sta pe scena, in fata lor(pastorul). Este si mai interesant faptul ca cei ce merg regulat la astfel de adunari ale adventistilor si care au aceasta credinta, in majoritate nu sunt oameni labil psihic, ce pot fii usor manipulati, din contra, unii dintre ei au o inteligenta peste medie. Spun toate acestea in cunostiinta de cauza, fosta mea prietena fiind adventista. La un moment dat poate ca mi-as fii schimbat religia pentru a fii cu ea, insa ea L-a ales pe Domnul...
Ai perfecta dreptate in ce ai scris, insa sunt si anumite puncte pozitive:ei nu fumeaza, asa inseamna risc de cancer redus, spun eu care fumez un pachet de tigari pe zi, nu consuma alcool, lucru ce, pe langa faptul ca da o stare de sanatate mai buna, reduce violenta, nu mananca preparate din porc, ceea ce ajuta la nu-s' ce cu colesterolul, iar, va spune unul care mananca ceafa de porc in draci! Dar ideea esentiala aici e ca aceste lucruri pot fii facute de catre oricine, fara a devia in, asa cum ai spus tu, fanatism religios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ımi pare rau despre ce spuneti despre noi dar nu sunt insecte aşa cum ne credeti suntem tot oameni iar bani unde se duc ştie foarte bine DOMNU nu zic aşa ca şi eu sunt adventista dar fiecare crede cum vrea dar noi nu atragem pe nimeni MULT TİMP NU VA MAİ Fİ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietene. ce parere? ce parere sa mai ai in lumea asta? mai poti cu toti impungandu-ne? poti dar trebuie sa stii cum.hai ca aberez putin
spalarea p picioare (incerc sa raspund)-asa a facut si Isus la cina adu-ti aminte! si ei (curand si eu) Il urmeaza pe Isus, adica incearca sa faca ce a facut El p pamant.nu stiu daca am fost coerent.sunt f obosit
banii din zecime-nu esti informat sau esti da te ascunzi. banii se duc la o confederatie.iti mai spun ca biserica asta nu are bani din partea statului, adica nu statul plateste pastorii, etc. u unde traiesti? nu sti cat de repede se cheltuie banu sau cat de putin inseamna mult.
vizionarea la tv.imi vine sa rad. exista, te informez, pana si televiziunea adventista.se numeste speranta tv, la fel si radio:radio speranta. daca interzicea ce sustii tu, crezi ca le mai formau? nu cred. puteai sa zici ca interzic uitatul la emisiuni cu caracter porno, violent, ori needucativ. dar nici asta nu interzic.Dz o face. dar nici macar El nu obliga.totul e in constiinta fiecaruia.
ooo, mancare.Ai auzit de Sabat? sabatul e ziua a saptea.vezi Luca 23, 54-57.asa.in sabat Dz interzice ca omul sa mai faca ceva pentru el.intelegi oare? deci nu e admis sa faci anumite lucruri in ziua asta pentru ca El s-a odihnit in ultima zi si asa trebuie sa facem si noi. Sa ma ierti daca nu intelegi. ti-am zis sunt f obosit. Daca te uiti in geneza ziua incepe seara deci sabatul incepe de vineri seara si se termina sambata seara.acum ti-am raspunshappy
apocalipsa e cam grea.eu am inteles-o in cateva luni de studiu aprofundat. ei (noi) nu facem "discriminare" intre adventisti si ceilalti oameni, doar ca in apoc scrie ca cei care nu sunt de partea lui Dz adica aceia care nu tin Cele Zece Porunci, sunt impotriva Lui si deci sunt cu Satan.Clar? deci, trebuie sa intelegi ca tu te dai la o parte singur, nu ei fac asta
nu este interzisa casatoria dintre culte diferite doar ca biserica, biblia, ne invata ca ne va fi greu dat fiind convingerile noastre sa ducem o viata asa cum cere Dumnezeu.Eu cunosc adventisti care s-au casatorit cu oamenin "din lume"scuza-mi expresia.sunt cazuri si cazuri. din nou ai gresit, decihappy
divortul nu este acceptat de Dumnezeu, prin Biblie ne este aratat acest lucru, doar in cazul in care cineva din cuplu comite adulter.Dz a facut casatoria sfanta.de ce sa vrea sa fie asa? gandeste?
sexul inainte de casatorie=fornicatie.Normal ca e interzis asta.sexul nu e pentru placerea noastra fizica. el este doar pentru a folosi in scopul reproducerii.si cum altfel te poti reproduce si duce neamul omenesc mai departe decat prin casatorie.nici macar lumea nu accepta asta.Ai vazut tu vreo tara sa acepte asta? ai vazut tu vreun om care pe buletin sa nu aiba trecuti parintii? ciudat.
stiinta.mai ai mult de invatat.
caracterele unor astfel de persoane vei vedea sunt remarcabile...
adrian_cirstea@ymail.com pentru mai multe informatii
iarta-ma daca nu m-am facut destul de inteles si Dumnezeu sa te calauzeasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine sa va documentati si apoi sa postati saemenea aberatii.eu am 17 ani mama este adventista iar tata este ortodox si as fi putut alege ori ce religie vreau. dar sa stii ca este o religie foarte eduktiva.ma rog pentru tine sa-ti dea Dumnezeu antelepciune si pricepere ca sa vezi lucrurile cu alti ochi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ei st oameni ca si noi si nu trebuie sa facem iscriminari...fiecare cu religia lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Navarre tot respectul dar sa nu iutam ca sunt tot oameni si ei nu au nici o vina sau nascut sub aceasta secta destul de periculoasa au fost indoctinati de mici si dusi in acea comunitatate destul de periculoasa nuci nu-si dau seama ca sunt de fapt o forma satanista nu au cruce, lumanare, icoana ...de fapt ei nu au nimic dar vorbesc de Dumnezeu ei nu au Dumnezeu dar nu-si dau seama In asa zisa biserica lor nu coboara niciodata duhul sfant pentru ca nu au slujba nu stiu sa-l cheme nu au cu ce, dar nu mai scriu ca sunt sigur ca mi-am pus in cap toti sectantii si nu sunt putin corup in fiecare zi tot mai multi oameni! O zi buna la toata lumea.

| Gherasim_Raluca_M_1999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti recomendez sa citesti Biblia si informeaza-te de ce ei n-au cruce, icoana... "Sa nu-ti faci chip cioplit si nici asemanare a vreunui lucru din cate sunt in cer, sus, si din cate sunt pe pamant, jos, si din cate sunt in apele de sub pamant! Sa nu te inchini lor, nici sa le slujesti lor" (Ies. 20, 4-5).
Daca cu adevarat citim Biblia vedem ca noi ortodoxi facem ce vrem si nu ce ne spune biblia... De ce tinem ziua de duminica ca zi de odihna daca in biblie scrie Sabatul (Exod 20:8-11 – -Adu-ți aminte de ziua de sabat ca s-o sfințești. Să lucrezi șase zile și să-ți faci toate lucrările tale. Dar ziua a șaptea este ziua de odihnă închinată Domnului Dumnezeului tău. Să nu faci nicio lucrare nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici servitorul tău, nici servitoarea ta, nici animalele tale, nici străinul care este înăuntrul porților tale. Căci în șase zile a făcut Domnul cerurile și pământul și marea și tot ceea ce este în ele, iar în ziua a șaptea s-a odihnit: de aceea a binecuvântat DOMNUL ziua de sabat și a sfințit-o."
Si sa nu mai intram in subiectul de baut, fumat, si de a manca carnea de porc. Informeazate si vei vedea ca Adventisti respecta regurile Bibliei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Secolele 18 si 19 au constituit perioada marilor "treziri religioase" din Statele Unite ale Americii. Într-o tara în care catolicii nu erau majoritari, cultele neoprotestante au intrat la un moment dat în criza de subiecte de predica si doctrinare. Nimeni nu mai era miscat de predicile critice la adresa "celorlalti". S-a creat treptat nevoia de a veni în fata maselor cu noi idei care sa reanime si sa întretina motivatia (neo)protestanta. Au început sa apara predicatori mai revolutionari decât primii predicatori neoprotestanti, înfierbântând multimile cu predici apocaliptice despre pedepsele Iadului, fericirea care îi asteapta pe cei credinciosi sau o asa-zisa rapire a celor fideli Domnului.

Adventistii reprezintă, asemenea baptistilor, o grupare mai mare de secte, toate preocupate de a doua venire a Domnului, de unde si numele lor, derivat din latinescul adventus (venire), si în special de stabilirea datei pe baza profetiilor.

William Miller (1782-1849), un baptist, a început să studieze pe cont propriu Biblia si în special cartea profetului Daniel, trăgând de acolo concluzia că sfârsitul lumii e aproape si că Hristos se va reîntoarce în anul 1843. El a publicat concluziile cercetărilor lui biblice într-o brosură, Învederare din Sfânta Scriptură a celei de-a doua veniri a lui Hristos în anul 1843. În respectiva scriere el anunta, pe lângă data revenirii lui Hristos, si faptul că El va întemeia pe pământ o împărătie de o mie de ani împreună cu cei drepti pe care îi va învia si că la sfârsitul mileniului vor învia si cei păcătosi pentru a fi judecati (aceasta este cunoscuta învătătură despre Mileniu, preluată ulterior de mai multe secte). Miller si-a făcut calculele pe baza profetiei din Daniel 8:14, unde se vorbeste de 2300 de zile care vor trece până la curătirea locului sfânt si, sprijinindu-se pe Numeri 14:34, a socotit o zi drept un an. Punctul de plecare a fost luat anul 457 îH, când a început robia babiloniană.

În anul 1831 el a început să predice în public noile idei. În asteptarea evenimentului anuntat multi dintre adeptii lui si-au vândut proprietătile si si-au lichidat afacerile. Întrucât anul 1843 a trecut fără ca profetia să se împlinească, un adept al lui Miller, S. Snow, a calculat o nouă dată, mai exactă ca prima - 10 octombrie 1844. De data aceasta publicitatea a fost mult mai mare, data fiind preluată de ziare, reviste, în conferinte publice, provocând un entuziasm care i-a făcut pe multi să-si părărească locurile de muncă, să-si vândă proprietătile si să urmeze adventistilor.

Noaptea de 9 spre 10 octombrie i-a aflat pe adventisti adunati într-o sală mare din Boston, asteptând cu mari emotii trâmbita îngerului ce avea să vestească a doua venire a Domnului. Noaptea a trecut fără să se întâmple nimic, spre marea dezamăgire a multora care au părăsit secta. Miller a recunoscut public că a gresit si i-a îndemnat pe adeptii săi să treacă la baptisti. Acestia nu i-au primit si astfel secta adventistilor s-a risipit în 1845. Cei care au rămas s-a rupt în patru grupuri principale, dintre care cel mai important a fost si este cel al "adventistilor de ziua a saptea". Trei dintre urmasii lui Miller, Joseph Bates si sotii James si Ellen G. White au pus bazele noii "Biserici Adventiste de Ziua a Saptea".

Ellen G. White, în special după moartea sotului, a devenit figura centrală a sectei, producând multe scrieri cu valoare de profetii pentru adventisti: Tragedia veacurilor, Profeti si impărati, etc. Ea a reinterpretat profetiile lui Miller si Snow, sustinând că ele nu se refereau la a doua venire a Domnului, ci la curătirea templului ceresc de păcatele fiilor lui Dumnezeu (Evrei 9:23). Previziunile si calculele de date au continuat, fiind propusi, pe rând următorii ani: 1845, 1849 si 1851, acesta din urmă fiind chiar certificat de o viziune a lui Ellen White. Tot printr-o "viziune cerească" a profetesei, adventistii au preluat serbarea sâmbetei de la baptistii de ziua a saptea, în 1860 secta schimbându-si numele în "Adventistii de Ziua a Saptea". Secta s-a răspândit repede si în afara Americii si numără astăzi aproximativ 5 milioane de membri.

În România, adventistii au pătruns la sfârsitul secolului 19, printr-un fost preot catolic, Mihail Czehovski, care a activat în regiunea Pitestiului. Secta apare în 1890 în Bucuresti, dar un oarecare succes al ei începe cu convertirea si mai apoi preluarea conducerii de către fostul student în medicină, Petre Paulini. Secta a câstigat teren printr-o înversunată campanie de denigrare a Bisericii Ortodoxe si a clerului acesteia, folosind în acest scop cele mai murdare mijloace.

Între rătăcirile specifice acestei secte se numără: învătătura despre Mileniu, credinta că nu există ias si nici suflet nemuritor, obligativitatea legilor Vechiului Testament privind tinerea sâmbetei si mâncărurile necurate, credinta că împărătia de 1260 de zile a Antihristului (conf. Apoc. 12:16) reprezintă perioada de 1260 de ani dintre 538 si 1798 (dominatia papalitătii).

Conform acestei secte, toate denominatiunile crestine sunt stăpânite de diavol iar preotii sunt slujitorii acestuia. În consecintă, toti crestinii trebuie să părăsească bisericile lor si să intre în singurul adăpost adevărat - secta adventistă. După credinta lor, sâmbăta ar fi pecetea si semnul lui Dumnezeu, iar duminica, serbată de toti crestinii, ar fi pecetea Fiarei (a diavolului). De aceea, după părerea lor, cel mai important lucru si semn că esti de partea lui Dumnezeu este să tii sâmbăta. Dusmănia pe care o nutresc fată de ceilalti crestini este grăitoare pentru fanatismul lor.

Adventisii dau o importantă deosebită "zeciuielii", adică a datoriei sacre a fiecărui membru de a cotiza la secta cu 10% din venitul lunar, sub deviza "mai bine să ai 90% din salariul tău binecuvântat, decât 100% fără binecuvântare".

Secta a implementat un program general pentru tineret. Diverse activităti aprobate de conducere pentru petrecerea timpului liber înlocuiesc distractiile cum ar fi dansul sau mersul la cinema. Adventistii administrează peste 360 de spitale si clinici în lumea întreagă si desfăsoară programe misionare, educationale si filantropice sustinute prin zeciuiala plătită de membri (a zecea parte din venit). Publicatiile sectei sunt tipărite în 197 de limbi si dialecte. Secta dispune de unul din cele mai mari sisteme de învătământ dintre cultele neoprotestante. În ceea ce priveste interpretarile profetiilor escatologice, adventistii detin un loc de frunte din punct de vedere al originalitatii ideilor de interpretare.

Din secta principală s-au desprins în timp numeroase grupări si secte cu nume diferite. Cele mai cunoscute sunt: Adventistii de Ziua a Saptea - Miscarea de Reformă, Societatea misionară internatională a adventistilor de ziua a saptea, Miscarea lui R. D. Brinsmead. Primii din această serie activează si în România.

"AZS - Miscarea de Reformă" s-au separat de secta-mamă după moartea ‘profetesei’ Ellen G. White (1915), ca o consecintă a luptei pentru succesiune, câstigată de Margaret Rowen din Los Angeles. Venită la putere, Rowen le-a propus membrilor câteva reforme, dintre care cea mai importantă fiind ideea de a nu pune mâna pe armă pentru a ajuta statul în războaie. Cei care au făcut-o în timpul războiului ar fi părăsit calea adevărului. În România, secta aceasta a fost adusă de un oarecare soldat Kremer căsătorit cu o nemtoaică reformistă, în 1917-1918. Din cauza atitudinii fată de stat, secta a fost interzisă, dar si-a continuat propaganda prin foi gen Păzitorul adevărului si Solul misionar. Învătătura reformistă a fost prezentată în brosura Scurtă lămurire a principiilor adventistilor de ziua a saptea si o miscare de reformă (Bucuresti, 1924), scriere combătută de conducătorul sectei-mamă, Petre Paulini, în Profeti falsi si profeti mincinosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stimate domn! Stiai ca exista posturi de televiziune adventiste? Stiai ca exista foarte multi intelectuali printre adventisti? Stiai ca noi(adventistii) stim pentru ce si unde merg acei bani dati de noi Domnului(cum obisnuim noi a zice)? Stiai ca ADRA este formata din adventisti si ca a construit f multe case pentru cei ce au ramas pe drumuri din cauza furiei apelor? Cunosti multe alte acte de binefacere facute de Biserica Adventista de ziua a saptea? Stiai ca pentru faptul ca avem o zi de odihna, o zi dedicata Domnului Dumnezeu...asa cum a fost lasata de la Creatiune si nu de la anul 320, de la Constantin cel Mare care a schimbat ziua Sambetei in ziua Duminicii ca zi de odihna pentru ca ziua Sabatului amintea de evrei si Romanii ii iubeau f tare pe evrei..., adventistii sunt un cult al carei limita superioara de varsta este mult ridicata? In plus au si niste reguli de viata si sanatate foarte bune(pe langa faptul ca nu beau si nu fumeaza, nu mananca alimente de origine animala fie deloc fie respectand cele scrise in cartea Leveticul capitolul 11- cartea se afla in Biblie)? Luati si cititi Biblia. Este singura carte care rezista oricaror incercari de distrugere. Nu va uitati la secte ci uitati-va la ce a zis Dumnezeu si faceti ce spune El nu ce spun oamenii. Nu va inchinati la preoti ca sunt si ei oameni. Inchinati-va lui Dumnezeu in DUH SI ADEVAR! Peste tot Satana face ca religia sa fie privita ca ceva necurat, face ca oamenii sa nu mai creada in Dumnezeu. De el sa va temeti nu de protestanti. De el si de cei ascunsi prin toate religiile ca sa faca rau si sa faca de ras pe Dumnezeu. Lupta dintre bine si rau este aproape de final. De partea cui sunteti? Nu faptul ca sunteti ortodocsi sau protestanti sau neoprotestanti sau membri in vreo secta va mantuie ci Dumnezeu. In fata Lui nu mai putem scoate nici un sunet nimeni. Ganditi-va mult: oare, daca sunt manat de ura sunt al lui Dumnezeu? Dumnezeu sa ne lumineze pe fiecare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi cer ieratre dar cei condusi de cineva sunt ortodoccsii care privesc orbeste ce zice popa(ca are dreptate sau nu). Chiar daca in sat a violat pe fata aia toti i-au luat apararea ca e popa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal meu a studiat teologia ortodoxa pana in momentul in care citind Biblia a descoperit din Biblie ca greseste inchinandu-se la icoane(calca cele 10 porunci), ca trebuie sa tina Sambata, etc; cu bautura a mai ezitat; asa se face ca a renuntat la preotie si, intr-un final s-a botezat la adventisti. L-am iubit tare mult. A murit crezand in Dumnezeu si asteptand conform crezului(care este la fel si la adventisti si la ortodocsi) venirea Domnului a doua oara ca sa judece viii si mortii(apropo! ce rost mai are cultul mortilor daca Iisus va reveni conform crezului?)Adventistii nu sunt oameni ce urasc pe ceilalti. Din contra, pentru ca ii iubesc nu pot sa nu le vorbeasca despre Dumnezeu. Dupa cum decurg toate ei au parte de ura din partea noastra.Si, da! Au Dumnezeu. Daca faci semnul crucii sa te vada lumea pe strada crezi ca esti mai sfant? Am vazut la Paste cum se aprindeau lumanarile cu tigara! Ce parere aveti? De ce spuneti ca sunt periculosi pocaitii? Oare noi toti ceilalti suntem ai lui Dumnezeu? Ce bine si pace ar fi in lume daca toti ar fi cu adevarat credinciosi indiferent ce religie avem. Frumos este sa nu fim ingusti la minte si rai. Nu va mai luati dupa ce spun cei ce au ura pe adventisti ca nu au de ce. Eu stiu f bine acest lucru. Poti sa treci pe langa o Biserica si sa te rogi in gand ca Dumnezeu asculta rugaciunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.am avut o experienta cu o fata adventista, dar nu era deloc ciudata.in schimb ciudata era maicasa, de-a dreptul cretina, cu reale probleme psihice.cica cand mergi pe strada nu ai voie sa te ti de mana, de fiecare data cand ne intalneam avea programul stabilit de acasa de maicasa si intotdeauna era insotita de ea.pana la urma maicasa si-a dat seama ca nu as fi bun pentru fiisa ca sunt pacatos, nu conteaza educatia, caracterul, sufletul omului.conteaza faptul ca domne nu ai aceeasi religie.am o simpla intrebare la care astept raspunsuri. voi ati fi acceptat o asemenea situatie? o relatie in care parintele celuilalt sa se bage in relatie si sa isi dea cu parerea sau sa iti impuna asa ceva? va multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit asea putin in mare despre ce vorbiti eu nu tin nici cu o religie cu toate ca sunt catolic si nu sunt rasist dar totusi ma intreb de ce oare ma trezesc mereu cu oameni din anumite religii si tot ma streseaza explicandumi ca tot ce zboara se manaca si hai sa mai zicem inca una banii pe care se presupune ca intra 10 % in biserica dupa parerea mea banii intra in revistele pe care multe persoane le primesc pentru a atrage in religia pe care si-o opinieaza dar dupa cum vedeti acele reviste le face intr-un mod cat mai atractiv poze, cat mai interesantee in fine eu am dat parerea meaaa si eu cred ca omul trebuie sa-si faca singur dumnezeul lui asea cum il vede el cum il simte nu cum til prezinta anumite persoane nu zic ca biblia catolica sau ma rog oricare ca acolo e adevarul pentru ca adevarul nul stie nimeni acolo e scris si atat dar insa in 30 de ani din viata lui Isus nu cred ca este argumentat totul decii asta e opinia mea

| cr1571n3l a răspuns:

Eu sunt adeventist, si tot ce am vazut acolo.nu imi place, cum poti sa spui asa ceva? esti un prost ba, ai vazut vreun adevantist sa spuna aceste lucruri despre voi ortodoxii? ia mai vedetiva de religia voastra si cui ii spui tu secta? sau nu am inteles eu bine? ba da esti prost tare.biserica de ziua a saptea este cea mai simpla si credinta reala, preotii fac in fiecare zi milioane de pe urma voastra, acei bani dragul meu se duc persoanelor strazii,(sarace) si nu stiu cat la % in venitul bisericii.de ce crezi ca nu avem voie sa mancam porcarii? acolul, carnea de la anumite animale( Stiai ca porcul e de 10 ori mai mizerabil cu un sobolan? ) ia zi ...CULTULE si inteligentule, cine te crezi sa spui aceste vorbe despre adventisti, si la tv vineri si sambata seara, atat nu este voie.FRATE ESTI PROST, IA MAI VEZITI DE RELIGIA TA, spuneti ca noi avem obiceiuri ciudate,dar voi ma? Ce mai e si aia cu apa sfintita, botez cand ai cateva luni, ar trebui sa te botezi cand o sa fii mai mare doar daca o sa vrei, ortodoxia e o obligatie.,si dupa cum am mai zis, PREOTII FAC MILIOANE DE PE URMA VOASTRA.
EU UNUL RESPECT BISERICA ORTODOXA! si n uas spune niciodata ceva rau despre ea,dar voi chiar asa de rai la suflet sunteti, credeti ca veti fi mantuiti cu un astfel de suflet, ia mai gandeste-te la ce ai spus, EU SUNT ADVENTIST DE ZIUA A SAPTEA, si dupa cum vezi, nici un adventist nu ar spune asemenea vorbe despre voi asa ca tineti gura si du-te la scoala, in-cultule, te crezi destept?

| cr1571n3l a răspuns:

Si apropo, spalarea picioarelor nu e un Ritual, sfanta cina, alea...esti dea dreptul prost baiatule/fato

Răspuns utilizator avertizat
| cr1571n3l a răspuns (pentru navarre):

Nu e un serviciu contra cost, asa facem intre frati cum a facut Dumnezeu.

| cr1571n3l a răspuns (pentru navarre):

Frate vreau sa zic ca Sfanta cina e un semn de umilinta la Adventisti, Este jertfa de Paşte în cinstea Domnului,carea trecut pe lângă casele copiilor lui Israel în Egipt,când a lovit Egiptul,şine-a scăpat casele noastre. Poporul s'aplecat, şis'a închinat până la pământ.
SI:
Pentrucă, oridecâteori mâncaţi din pâinea aceasta şib eţi din paharu lacesta, vestiţi moartea Domnului, pâină va veni El.

| xeon a răspuns:

Frate am prieteni Adventisti ai grija cum vorbesti din tot ce ai spus tu acolo nu este nimic adevarat call meu

| xeon a răspuns:

straight face Nu, numi este am spus doar ca am prieteni si cred ca se sub intelegestraight face

| xeon a răspuns:

Navarre nu suntem bolnavi. tu ai o parere gresita despre noi complet si din ce ai scris tu nimic nu este adevarat.

| Wooo a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=1_Uzb1h1l3g

LINK MAGIC >>> http://www.vivasms.ro/h/5f48a30a95

Alatura-te celei mai cool comunitati si primesti promotii targetate si personalizate, discounturi, oferte last minute, invitatii pentru evenimente direct pe telefonul tau mobil!
In plus, castigi bani. Pentru fiecare SMS pe care il primesti de la vivaSMS esti platit. Vrei mai mult? Recomanzi prietenilor tai si esti platit pentru fiecare SMS primit de ei si membrii recomandati de ei.
In acelasi timp si companiile sunt incantate sa trimita oferte care ti se potrivesc perfect si sunt pe gustul tau.
Sa nu uiti totusi de investitii profitabile >>>
https://uinvest.com.ua/? amigosid=32587

| sabela a răspuns:

Tu crezi ca a fi adventist inseamna "inconstienta"? Eu cred ca traim intr-o lume civilizata si fiecare i-si alege drumul.Cu toate ca nu sunt in nici o secta, cred ca exista un singur Dumnezeu (indiferent de religie). Mai devreme sau mai tarziu fiecare I-l descopera. Cel putin asa sper.

| Richard002Toto a răspuns:

În primul rând adventiștii nu sunt sectă sunt cult creștin recunoscut de stat! Au autorizație de funcționare tot ce vor! Au propria lor televiziune Speranța TV. Deci nu sectă. Dacă ar fi sectă statul nu le-ar fi aprobat licența pe satelit. Plus asta mai au și Radio Vocea Speranței în toată țara!

| dianabalasea a răspuns:

Hei, am vazut comentariul tau si nu m-am putut abtine sa nu raspund. In primul rand, biserica adventista nu este o secta, este un cult. o sa incerc sa ating toate puntctele pe care tu le-ai amintit mai sus: spalarea pe picioare este un ritual amintit si in Biblie, act ce a fost savarsit inclusiv de Domnul Isus la Sfanta Cina. Asa ca reprezinta un act instituit de Dumnezeu. Cei 10 la % din venit reprezinta zecimea ceruta de Dumnezeu. El spune, "Puneţi-Mă la încercare" şi veţi vedea dacă nu "voi turna peste voi belşug de binecuvântare". Si ai spus un neadevar: zecimile şi donaţiile circulă spre trezoreria Bisericii verificabil şi deschis, se fac revizii şi audite periodice atât la nivel zonal şi unional, cât şi la (şi dinspre) nivelurile superioare ale Bisericii mondiale, lucru care poate fi spus de orice membri adventist (deci exista o explicatie). apoi: nimeni nu interzice nimic, insa pazirea Sabatului este unul din lucrurile pe care Dumnezeu le-a respectat si Sabatul este numit de acesta "un semn intre Mine si voi", deci un element definitoriu si distinctiv al poporului Sau. Pazirea acestuia include nu abtinerea fortata de la activitatile obisnuite, ci concetrarea si directionarea atentiei si a actiunilor inspre Dumnezeu, o inchinare speciala. Adventistii nu au sustinut niciodata ca ceilalti oameni poatra semnul fiarei, asa cum ai spus tu! Sunt foarte multi oameni dedicati lui Dumnezeu, care au o credinta sincera, chiar daca nu fac parte din biserica adventista, asa cum si unii adventisti practica aceasta religie din obisnuinta, nu din convingere proprie. Casatoria cu o persoana din alt cult nu este recomandata, deoarece, la un moment dat, vor aparea divergente. divortul este condamnat de Biblie, lucru pe care il poti verifica foarte usor, documentandu-te mai bine. Sexul este unul din lucrurile lasate de Dumnezeu exclusiv pentru casatorie, ca implinire a iubirii dintre cei 2, si nu este precedat de excludere, ci urmat de aceasta! stiinta nu este nicidecum considerata ca venind din partea diavolului, ci este acceptata si folosita in scopuri bunewinking iti recomand sa citesti mai mult, sa te documentezi si sa cunosti oameni, care intr-adevar il urmeaza pe Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| dianabalasea a răspuns (pentru navarre):

Vai noua! a te informa nu inseamna ceea ce intelegi tu prin asta laughing! Inseamna sa te documentezi pornind de la Biblie, de la dogmatica bisericii si de la scrierile pe care le comentezi (alea reprezinta sursa, nu niste site`uri scrise de alti amatori de discutii nefondate)si nu, nu este secta, deja m`am plictisit sa spun asta, este un cult in toata regula, cu aprobarea statului in care probabil traiesti!winking

Răspuns utilizator avertizat
| dianabalasea a răspuns (pentru navarre):

As fi incercat sa iti combat si argumentele astea, care oricum nu prezinta nimic nou fata de anterioarele, dar e evident ca nu se merita efortul! Dar daca exista cineva care are un val negru pe ochi, cu siguranta cel cu pareri preconcepute si nedispus la stiusiu sau documentare reala e ala... adica tu, in cazul de fata! eu iti sugerez macar sa nu te mai obosesti sa aduci aceleasi argumente si acuze, avand in vedere ca esti complet pe langa subiect

Răspuns utilizator avertizat
| dianabalasea a răspuns (pentru navarre):

As vrea sa stiu, totusi cate din cartile scrise de ellen white ai citit. esti coplet pe langa in ceea ce priveste doctrina sau felul de actiune al bisericii, asa ca nu reprezinti un punct de vedere corect, deoarece tu te informezi din alte materiale scrise de atotstiutori ca si tine...

Răspuns utilizator avertizat
| dianabalasea a răspuns (pentru navarre):

Daca tot inbsisti, iti spun ceva si despre william miller. el a calculat corect ce a calculat, insa greseala lui nu a fost calcului efectiv al profetiei cu 1200 de seri si dimineti! profetia se referea la inceputul judecatii de cercetare, clipa in care Isus a intrat in Sanctuarul ceresc! nu ai nicio credibilitate daca acuzi o scriere fara sa o fii citit inainte, nu prea am auzit de critici literari ce comenteaza pe baza unei carti necitite!

Răspuns utilizator avertizat