| navarre a întrebat:

Buna tuturor. A-ti auzit de secta "adventisti de ziua a 7-ea". Ce parere aveti despre aceasta, cu mentiunea ca doctrina lor spune ca-"Orice persoana care nu tine sabatul va primi semnul fiarei si va fi pierdut pentru totdeauna"(Ellen White). Pentru cei care cred in aceasta secta le recomand spre studiu cartea -Adevarul despre miscarea adventista-de PAUL DAN.

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Convingerile religioase se schimba foarte greu, chiar daca oferi o bibliografie solida si de ultima ora.

27 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Ellen White ca si Paul Dan au crezut in ceea ce ei considerau ca este adevarul
Tu crezi in tine, crezi in orice, atata timp cat tu esti multumit de tine, totul este ok, nu te lansa influentat, nu merita sa calci pe urmele altora happy

Răspuns utilizator avertizat
| Shery a răspuns:

Sunt adventista, iar la noi in Biserica nu s-a vorbit niciodata de rau impotriva celorlalte religii, cu atat mai putin nu au aparut pozitii oficiale despre acestea.
Nu inteleg de ce se foloseste mereu cuvantul "secta" sau "sectant" intr-un mod negativ, atata vreme cat definitia din dictionar este una pozitiva:

secta este o grupare care s-a desprins dintr-o structură sau organizaţie iniţială, în scopul corectării unor abateri doctrinare atribuite structurii mamă.
Desi tu ai folosit acest cuvant cu sens negativ, tin sa iti reamintesc ca religia careia apartine domnul Paul Dan este considerata de Biserica Ortodoxa ca fiind tot o secta.
Si daca tot suntem la capitolul recomandari, recomand si eu un comentariu al acestei carti, pe care il gasiti aici:
http://bcatana.intercer.org/article.php?id=580

Răspuns utilizator avertizat
| Shery a răspuns (pentru navarre):

Pf, iarta-ma ca nu te-am observat, cititule si inteligentule laughing (doar o gluma, sper sa nu te superi).
Normal ca singura interesanta sa demonteze niste acuzatii impotriva lui E. G. White este biserica adventista. Nu e logic? Un om inteligent accepta argumente de la oricine, pentru ca stie sa diferentieze un argument plauzibil de unul tras de par.

Răspuns utilizator avertizat
| Shery a răspuns (pentru navarre):

Sa se consemneze faptul ca eu nu am zis nimic de adevar, numai tu ai zis. Eu nu am spus nici ca e adevar, nici ca nu e ceea ce spune White, pentru simplul fapt ca eu decid ce cred sau nu, si nu trebuie sa conving pe nimeni ca ceea ce cred este adevarat. In schimb tu ai facut niste acuzatii pe care trebuie sa ti le asumi si sa le dovedesti. Daca tu ma dai pe mine in judecata nu eu trebuie sa dovedesc ca sunt nevinovata, ci tu trebuie sa dovedesti ca sunt vinovata. Nu stiu daca ma intelegi, poate e prea greu discursul meu pentru tine. Cert e faptul ca fiecare are dreptul sa aleaga ce crede si nimeni nu are voie sa ii incalce celuilalt acest drept.
Nu stiu daca ai mai auzit vreodata expresia: "Libertatea pumnului meu se termina acolo une incepe fata celui de langa mine." Tu poti sa iti agiti pumnii cat vrei, atata timp cat nu ii indrepti spre altii. E treaba ta ce crezi, dar cu ce drept ii ataci pe altii? In calitate de ce, ca pana acum nu am inteles exact cine esti si ce vrei. Esti popa cumva?

Răspuns utilizator avertizat
| Shery a răspuns (pentru navarre):

Eu nu ti-am criticat convingerile, ci intoleranta. Pana la urma asta e o chestiune de principiu, pe care orice om ar trebui sa o respecte, nu conteaza de ce culoare politica, religioasa, sociala sau ce vrei tu e. Suntem oameni, deci ar trebui sa fim toleranti unul cu altul, altfel nu avem cum sa traim in armonie pe planeta asta mica.
Nu cred ca sunt in masura sa am discutii pe teme religioase cu tine, pentru ca nu am nicio pregatire profesionala in acest domeniu, iar la ce nu stiu nu ma bag.

| Shery a răspuns (pentru navarre):

Si apropo, "tertipurile" astea, cum le spui tu, sunt folosite si de judecatori, care iti cer sa ai probe inainte sa acuzi. Deci si la ei sunt smecherii tot bine puse la punct? laughing

| piticot a răspuns:

Fiecare religie in parte sustine ca este cea buna cea reala si cea acceptata de Dumnezeu.Cunosc persoane din cultul adventist si tot ce pot spune este ca nu sunt cu nimic deosebiti de noi ortodocsi, de catolici sau de musulmani.Fiecare religie are adevarul ei pentru cei ce o accepta.

| Creionash a răspuns:

Nu vreau sa ma bag, nu ma prea citit aceasta discutie, doar poate va intereseaza pe careva...semnul fiarei este de fapt tinerea duminicii, nu a Sabatului...asa spune Ellen White.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In timpurile din urma, vor apare prooroci mincinosi si invataturi false, care vor incerca sa insele si pe cei alesi. ii veti cunoaste dupa faptele lor.deasemeni duhovniceste, lumea este deja impartita in doua, cei ce sau departat de tot de Dumnezeu si cei ce cauta un pic de credinta ramas prin munti pe la manastiri, si la diferite manifestari bisericesti.acum se aleg oile de capre.indiferent din ce cult religios fac parte.atata vreme cat sunt in adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doctrina lor o gasesti pe www.adventist.ro Barfele le gasesti la coltul sobei, ca de altfel si pe Tzata aferenta.

Dar vreau sa te intreb si eu ceva: Tu ai auzit de secta ortodoxa care spune ca "Omul se sfinţeşte şi se mântuieşte doar atunci când se află în sânul Bisericii Ortodoxe, iar în afara acesteia nu există nici sfinţire, nici mântuire." (Înaltpreasfinţitul Mitropolit Panteleimon de Antinoe). Desigur uita ca exista viata (si MULTA) in afara ortodoxiei. Ca sa spun altfel baiatul asta oficial zice ca toti catolicii, evreii inclusiv Adam ca nu a avut sansa sa fie ortodox va arde in foc. Hmm, bai cum s-o descurca Isus Hristos...ca nici el nu prea a fost si mai mult a fost evreu.

Si tot secta asta (spun secta pentru ca le-au dat catolicii adica Biserica Apuseana o salutare prieteneasca sub forma de BULA) te face ortodox cu forta, pentru ca tu nu prea ai voie (si adevarul este ca nici nu poti) sa comentezi. Poate tu vrei sa fii catolic, ateu sau adventist da (teapa) nu te lasa. Ah si cand iti dai seama ca Biblia si ce inveti la biserica nu prea merg impreuna... incep blestemele, acatistele sa-ti mearga bine (desigur), te fac sectant etc

Si tot secta ortodoxa este o minoritate in lume, adica doar indienii sunt mai multi decat ortodocsii inmultiti cu doi. Asa ca mai esti din tara, viziteaza lumea, mai citeste o carte doua si revino.

Cat despre baiatul ala care a scris cartea a uitat sa mentioneze ca "a bagat" texte de la el, a mintit cat a putut sperand ca adventistii sa nu moara de uimire cu privire la imaginatia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga navarre ai citit biblia sa vezi daca e asa sau nu? trebuie sa stii ca in biserica adventista biblia are intietate si sta la baza doctrinelor. mai citeste si roaga te lui Dumnezeu asa cum ai invatat tu dupa puterea ta, sa iti dea intelepciune. zau ca nu ti ar strica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine ai citi biblia.sau cel mai bine studiaz o.acolo vezi adevarul. DANA. DANA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt un fost adventist si am fost exclus pentru aceasta femee in care adventisti siau pus temeliea de credinta ce pot sa va spun ca sint o biserica falsa siimi pare rau ca acolo sint multe victeme care doreste detin materiale pentru vindecarea acestor blasfemii la adresa lui dumnezeuva multumesc casunt oameni pe care dumnezeu ii scoate de acolo dragi adventisti nu va lasati amagiti de proci mincinosi gen e. g. white

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine suntem noi ca s a judecam pe altii, in primul rand trebuie sa ne uitam la pers noastra pentru ca este unul singur care va judeca.asa ca u draga cititor, u ai un trup care intr-o buna zi va putrezi, nu? bine dar ai si un suflet care depinde de tine unde va merge, asa ca u in dreptul tau si nu in dreptul altuia sa faci judecata si anume sa te judeci pentru tine insuti si o s vezi dk o sa-ti placa.nu judecati pe alte pers si nu vb urat despre religii pentru ca e ceva urat si D-zeu vede asta, dar dk te crezi un adev crestin, tacerea e mai dulce ca mierea, fa tot ce crezi u ca este bine pentru tine si sufletul tau, pentru ca intr-o buna zi toti vom fi trasi la rasp in fata adevarate-i judecati.ma rog ca D-zeu sa-si arate Slava Lui si Domnul sa-si reverse binecuvantarea peste toti oameniiii de pe acest pamant si sa dea intelepciune ca toti sa fim mantuiti.Amin! dc exista aceasta ura dintre biserici? dc? dc? oare nu este un singur D-zeu, oare nu este un singur Fiu care a venit pe acest pamant si s-a dat jertfa pentru mine pentru tine oricine ai fi si s-a scurs sangele Lui cel sfant pentru noi toti.nu conteaza cum esti, nu conteaza ca esti negru, slab, gras, sarac, bogat.etc,D-zeu nu se uita la asta ci la inima in care sa se arate dragostea in toate, caci dk nu avem acest lucru si anume dragoste, nu vad cum putem mosteni imparatia cerurilor.asa dragoste aratam prin felul de a ataca alte biserici? dimpotriva nu judeca-ti nu aveti aceasta autoritate, fiecare face cum crede dupa cuviinta.nu religia te va mantuii ci faptele si dragostea sa fie in toate.Amin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum vorbesti draga navarre cred ca ar trebui sa te duci si tu la un consult medical. luati/va de mina si ati putea merge impreuna si medicul va va da verdictul care trebuie sa ia tratament. insanatosire grabnica.

| Greenscarf26 a răspuns:

Nu e o secta!

| Nationalist a răspuns:

"...si se vor ridica multi prooroci mincinosi, pentru ca insusi Satana se preface in ingerul Luminii..."

| danySLIPKNOT a răspuns:

Nu e o secta, este doar adevarul. Asta denota cat de putine sti. Si faza cu cine nu tine sabatul, va primi semnul fiarei e cam adevarat

| spyrydush a răspuns:

Asvrea in primul rand navarre sa imi arati exact in Biblie unde scrie ca duminica este ziua de odihna...arata-mi un singur text, insa eu la randul meu am sa-ti arat foarte multe care vorbesc despre Sabat(Sabbath=sambata). Daca nu stiai sambata ca zi de odihna a fost schimbata in anul 313 de catre Constatin cel Mare care este un muritor ca si noi dar cine i-a dat dreptul acesta?
A zis vreodata Dumnezeu ca ziua de odihna sa fie schimbata? Daca tu zici lucrurile acestea despre adventisti lucruri care le-a facut insusi Isus atunci scuza-ma dar tu nu crezi in Biblie.Imi pare sincer rau ca Biblia este interpretata atat de gresit. Oricum fiecare are parerea sa personala insa nu trebuie sa fiti asa de inversunati contra adventistilor care sunt oameni si care au si ei greseli. Daca mai doreste cineva putem sa discutam oricand.

Răspuns utilizator avertizat