| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, dacă franciscanii sunt laici, Papa are autoritate asupra lor așa cum are asupra clerului Romano - Catolic?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Papa are autoritate cu privire la dogme si la morala, cu conditia ca aia sa vrea sa ramana catolici in continuare.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Iar Papa foarte rar actioneaza de unul singur, de obicei actioneaza prin consens cu episcopii si tribunalele bisericesti.

| Seba2013 a răspuns:

Nu mai vorbi de Biserica si toate asta ca dupa aceea te cenzureaza astia. Puterea democrática sta in degetul lor.