| denyy5796 a întrebat:

Care e diferenta dintre romano-catolic si greco-catolic? eu nu inteleg

Răspuns Câştigător
| Kalla a răspuns:

Ca unul urmareste biserica de la Roma si celalalt bisericile greci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Greco-catolicii sunt fosti ortodocsi, mai ales din Transilvania, care au ales sa recunoasca drept lider al bisericii pe Papa, in dauna Patriarhului de la Constaninopol.
Nu strica sa te mai informezi.In ultimul timp ai dat numai raspunsuri eronate.

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahahahahhah ****

| Dandanache a răspuns (pentru Kalla):

Are dreptate. "Grec" in trecut insemna si "ortodox.

grec a. 1. din Grecia; 2. ortodox: Biserica greacă. ║ m. 1. locuitor din Grecia; 2. negustor (în trecut cei mai mulți erau Greci).
Sursa: Șăineanu, ed. a VI-a (1929) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

Greco-catolicilor li se mai spune si "catolici de rit grec" (adica bizantin sau ortodox). Nu urmaresc nicio biserica greaca. Il urmaresc pe Papa, pentru ca el e autoritatea religioasa.

5 răspunsuri:
| unpustiobisnuit a răspuns:

Greco catolicii sunt o combinatie intre catolici si ortodocsi

| Genesis2014 a răspuns:

Diferente?
Priveste diferențe :http://www.220.ro/video/faze-tari/Fara-Cuvinte/iECZFlMRk0/
Cine si cu ce scop a introdus termenul ca trebuie sa fie,, diferente''intre oameni? Am uitat de adevarata natura Divina din noi insine! sistemele sunt acelea care doresc sa,, uitam''!