| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, în ce limbă vorbeau Apostolii și Iisus C/Hristos?

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

In aramaica. Aramaica se vorbea intre Iordan si Eufrat de peste o mie de ani deja, era lingua franca in Orientul Mijlociu, este o limba atat de apropiata de ebraica cat pot fi doua limbi distincte, se vorbea in Babilon pe timpul captivitatii evreilor in Babilon. O limba a carei folosire se intinde atat de mult in spatiu si timp o face sub forma de variante, dialecte daca vrei, iar varianta aramaicii vorbita de evreii din Iudeea pe timpul lui Iisus se numeste Siriaca Noua. Exista cateva pasaje in NT in care se da textului grec si varianta in original, adica in aramaica; ma mira ca nu le-ai observat.

| Teo89 a răspuns:

În aramaică.