| Jocelyne a întrebat:

Stiu ca istorisirea mea ii va agita pe credinciosi, dar ma roade de ceva vreme acest gand. Dupa cum bine stiti a fost Pastele. Inainte de acesta minunata sarbatoare cand oamenii stau civilizat la slujba pana apare preotul cu lumina(Atunci se calca toti in picioare.Stiu ce vorbesc. Poate nu e asa peste tot, dar mie asa ceva mi-a fost dat sa vad.) trebuie sa te spovedesti si sa te impartasesti. Sa va spun ce surpriza am avut cand preotul, care mi-a ascultat pacatele, a inceput sa ridice tonul si sa gesticuleze iritat cand a aflat ca am tinut doar o saptamana din post. Ehe, parinte! Cum ramane cu "sa nu ne judecam unii pe altii", "sa-ti iubesti aproapele"? Oricum, dupa acest episod Biserica imi pare din ce in ce mai mult o cladire si nimic mai mult.Cred ca eram mai fericita daca ne asezam cu totii pe iarba, la umbra unui pom si ascultam nestingheriti pilde si invataturi. Nu stiu de ce simt ca in Biserica ar fi o atmosfera prea sinistra...

22 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns:

Schimba biserica. acela nu este un preot.este un prefacut.biserica este ca un job pentru el.sunt destui duhovnici cu har dedicati muncii lor. din aceia sa iti gasesti unul.

Răspuns utilizator avertizat
| anyia a răspuns:

Deoarece mersul la biserica a devenit doar o formalitate pentru o mare parte a credinciosilor, nu mai exista acea armonie care era acum cativa ani. Faza cu spoveditul e deja...ma rog... daca dumnezeu iti stie pacatele si are puterea de a ti le ierta, de ce mai trebuie sa faca si preotul lucrul asta!? Ideea e ca, daca tu te simti mai bine rugandu-te in mijlocul padurii, n-ai decat s-o faci. Nu trebuie sa fii copia fidela a unor robotei care poarta eticheta de credinciosi, iti poti trai viata dupa cum vrei, fara sa te simti "ciudata". Fi tu insutiwinking

| cei7pitici a răspuns (pentru anyia):

Dumnezeu stie pacatele dar dupa cum spui tu omul nu ar trebui sa le recunoasca. Oare nu ne comportam exact ca un copil mic care se ascunde de mama sa dupa ce sparge un bibelou si spune Nu eu! Nu euu! oare? Sigur ca iti poti trai viata cum vrei avem liberul arbitru! Dumnezeu ne-a dat puterea chiar de a spune stop vietii noastre! Sa afiri ca mersul la biserica este o formalitate este total gresit asta inseamna sa stergi cu buretele viata a mii de sfinti care si-au dedicat propria existenta lui Dumnezeu si aproapelui, informativa, studiati si trageti concluzii! Oare un om care nu este convins de existenta Domnului is poate dedica viata lui doar pentru ca este o "formalitate"? categoric nu! el isi dedica viata pentru ca este convins ca acel ceva exista! Pace

| anyia a răspuns (pentru cei7pitici):

Nu inteleg faza cu recunoasterea, ma pot duce si la un betiv de pe strada sa ma spovedesc. Care-i diferenta dintre el si preot? Ca preotul se poate ruga lui dumnezeu sa-mi ierte pacatele? Pot face si eu asta!
Si da, mersul la biserica este o formalitate. Ca tu mergi din propria-ti convingere, felicitari. Dar cunosc o multime de oameni care, desi merg regulat la biserica, tin post, se roaga bla bla, eu sunt de 7 ori mai credincioasa decat ei. Pentru ca e important si sa ai comportamentul unui "adevarat" crestin, insa e important sa faci si altceva pe langa asta. Si a merge la biserica nu inseamna a-ti dedica viata lui dumnezeu, asta nu pricepi tu! Pot si eu sa ma trezesc in fiecare dimineata de duminica, sa stau si sa ascult aceleasi chestii 2-3 ore la slujba, sa fiu convinsa ca dumnezeu exista dar sa-mi duc existenta asa cum vreau si sa ma comport "normal" in timpul saptamanii. Asta nu inseamna ca mi-am dedicat viata lui.

| danay72 a răspuns:

E bine ca vezi acest lucru si nu inchizi ochii, pentru ca pana si Isus a condamnat preotii din timpul sau ca aveau o atitudine ca cei din prezent. Marcu7:5-8.Dar adevarata religie este mult diferita de ce fac acesti preoti, in primul rand se bazeaza pe iubire si unitate, Ioan13:34,35,iar o persoana nu trebuie judecata ci ajutata.

| mixxjim a răspuns:

Daca e sa pornim chiar de la definitia "pamanteana" a religiei, credinta si religia nu sunt acelasi lucru http://dexonline.ro/definitie/religie. religia a aparut dupa credinta si este un sistem de organizare a credintei si a credinciosilor mai ales, pentru ca au existat vremuri si locuri cand doar preotii stiau sa scrie si sa citeasca si au stiut cum sa faca (religia si regulile ei) astfel incat cei multi sa stea supusi la locul lor. de aceea si sunt mai multe religii credinta, in fond, fiind aceeasi - intr-o entitate suprema (spun entitate pentru ca fiecare religie o denumeste diferit, nu?). eu consider ca important este ce ai in suflet si sa te porti cu suflet, in rest manifestarea "organizata" a acestei credinte este o chestie de optiune pentru ca, asa cum spui, te simti aproape de Dumnezeu si pe varful unui munte, si langa cineva drag care tocmai a murit, si in alte milioane de locuri sau ipostaze. deci faci cum simti, si nu cred ca ai a da socoteala nici acelui preot, nici celor de pe forum, pentru ca tu stii cel mai bine unde si cum te simti mai aproape de Dumnezeu. pe de alta parte, nici nu poti spune ca un alt sistem decat al tau nu este cel bun, pentru ca lucrul asta functioneaza pentru fiecare in felul lui - pentru altii mergand la biserica, pentru altii traind izolati de oricine si orice in schituri in munti, pentru altii crezand in altceva. deci traieste in credinta si fii fericit in credinta ta asa cum o simti si o intelegi tu.

| RaduMD a răspuns:

Aş îndrăzni să vă întreb: dacă eraţi sub patrafir, cum de aţi observat că preotul gesticulează iritat?

| bogdan1004 a răspuns:

Da ai aici foarte mare dreptate sunt crestin nu spun. Cand e vorba de Lumina Sfanta cred ca s-ar si omori pentru ea da se calca oriunde in lume si tara pentru o flacara.Adevarat preotul/popa nu are voie sa ridice sau sa strige la tine pentru sa zic ca ai injurat pe Dumnezeu.De aia se cheama Spovedanie ca Dumnezeu prin preot sa te ierte Dumnezeu nu judeca.Niciun om nu este fara de pacat. Daca l-ai fi intrebat pe preot:"parinte am o nedumerire cum ii spui tu Dumneavoastra sau cum ..ati pacatuit, l-ati injurat vreodata pe Dumnezeu" sa vezi atunci ce zice.Am patit si eu odata cand eram mai mic, eu avand o voce frumoasa cantam in Strana bisericii cand, a fost ceva spovedanie am mers sa cant cand preotul fiind batran a urlat la mine parca sa tac sau nu stiu ce de atunci numa acum 2 ani am mai calcat intr-o biserica la a-doua zi de paste in rest Amin n-am mai fost din cauza preotuluihappy

| cei7pitici a răspuns:

De vei vedea preot beat, cazut in sunt, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu! Ca nu se amesteca niciodata pacatele lui cu harul lui Dumnezeu, care l-a luat la hirotonie, ca atunci n-ar mai fi har. Preotul nu lucreaza in virtutea sa personala, ci in virtutea harului care l-a primit. Daca n-a fost vrednic, la judecata ia mai mare munca decat crestinii, ca cei tari, tare se vor cerca; caruia i s-a dat mult, mult se va cere; si mai mult va fi batuta sluga aceea care a stiut voia, decat cea care n-a stiut ( Luca 12, 48 ). Ia sa iti dau un exemplu : Pune dumneata intr-un castron de marmura un pumn de galbeni de aur si pune si cenusa. Ia o caldare de apa si toarna peste ei. Ce se intampla cu cenusa? S-a amestecat aurul cu apa? A intrat cenusa in aur? N-a intrat. Aurul este alta fire si cenusa alta.
Dupa cum nu se amesteca aurul cu cenusa, asa nu se amesteca la preot pacatele lui cu harul care este dat de la Dumnezeu, macar de ar fi el cat de pacatos. Nu trebuie sa judecam preotii, ei nu sunt fiinte supranaturale ci oameni care sunt inzestrati cu haruri deosebite ei isi dedica viata lui Dumnezeu si traiesc prin Dumnezeu dar bineinteles ca si Diavolul lucreaza si uneori ii trage de maneca! Trebuie sa fim tari si sa nu uitam ca va veni ziua cand vom da explicatii pentru toate faptele noastre! Du-te mai des la sfanta Biserica roaga-te mai mult si incearca sa ajungi la desavarsirea spirituala, credinta este un prieten de nadejde al omului care traieste cu Hristos! Pace si Bine!

| Jocelyne explică (pentru cei7pitici):

Dar de ce sa ma rog la o icoana aurita sau la cine stie ce altar impozant? De ce nu pot sa ingenunchez in mijlocul naturii si sa ma rog, ca doar si natura e creatia Lui? De ce ne formalizam? Eu una marturisesc ca sunt mai fericta cand ma plimb si meditez.

| cei7pitici a răspuns (pentru Jocelyne):

In primul rand nu te rogi la icoana aurita te rogi la semnificatia ei la personajul ce o reprezinta! Aurul de care vorbesti reflecta un simbol al pretuirii divinitatii! In al doilea rand este bine sa meditezi in natura dar nu trebuie sa uiti ca acum 2000 de ani Iisus Hristos impreuna cu ucenicii lui serveau ultima cina intitulata "Cina cea de taina" putem spune ca acolo a inceput totul! " El a luat painea, a multumit a frant-o si a dat-o ucenicilor lui zicand : Luati si mancati din aceasta toti acesta este trupul meu care se jertfeşte pentru voi! Luaţi şi beţi din acesta toti, acesta este sângele meu care se varsă pentru voi! FACETI ACEASTA IN AMINTIREA MEA "Acest sacrament ramane viu si astazi prin intermediul urmasilor apostolilor care sunt preotii, trebuie sa ingenunchezi in biserica in semn de respect pentru ca in tabernacol se afla trupul si sangele mantuitorului! "Cerceteaza tot si alege numai cele trebuincioase sufletului!"

| cei7pitici a răspuns:

Unde ai studiat? ce dovezi ai in mentinerea afirmatiilor tale? Noi avem Biblia scrisa acum 1955 de ani tu ce ai? Citeste Biblia si poate retii ceva! Si nu mai suge tu tot felul de lucruri pentru ca de acolo ti se trage si vocabularul de mahala.

Răspuns utilizator avertizat
| cei7pitici a răspuns (pentru lolosaurus):

Insa vechimea este dovada clara a existentei unui fapt credeti ca daca Iisus cel uns din Nazareth ar fi fost un simplu personaj al istoriei evreiesti s-ar mai fi scris atat de mult despre el? Isus a fost asteptat, a venit si a implinit scriptura Vechiului Testament, a murit pentru oamenii si unor oameni nu le pasa. Este mai usor sa negi un fapt decat sa accepti realitatea care uneori depaseste ratiunea umana.

Răspuns utilizator avertizat
| cei7pitici a răspuns:

Sti macar care sunt principiile talmudului babilonian sau cel recunoscut de evreii? Eu stiu si sunt in tema iti dau cateva exemple : 1"Omul poate să uzeze de femeia sa, aşa cum îi place, ca de o bucată de carne ce o cumpără de la măcelar"-referitor la sotia evreului, 2"Dacă cineva vede un gunoi, aproape să moară, să-l ucida" 3 "Când va veni Mesia, evreii se vor îmbogăţi enorm, pentru că toate tezaurele popoarelor vor trece în mâinile lor" etc. Si acum te intreb eu, acesta este Dumnezeul tau?

| cei7pitici a răspuns:

Si eu am in biblioteca incunabule ce trateaza diferite teme de la religie magie si alchimie la tratate de filozofie, curios este faptul ca vorbesti de Talmud dar habar nu ai ce principii sta la baza lui, sa imi spui că ce am scris eu nu exista este o aberatie! Si eu sper ca vei citi intr-o zi Biblia si poate o vei studia nu in literele ci in sensul ei si atunci vom putea sta la o masa comuna. O zi buna

| cei7pitici a răspuns:

Acum inteleg tu esti evreu si inca il mai astepti pe mantuitor, te anunt eu daca nu te-au anuntat ai tai, Mesia a venit acum 2000 de ani, intr-un sat sarac numit Betleem! Asta e problema la voi, voi nu il recunoasteti si inca mai plangeti si va rupeti hainele la bucatile de piatra in zadar au trecut atatia ani de iluminare voi ati ramas in profundul intuneric! Ai o inteligenta foarte precara sa afirmi cele trei lucruri dat fiind faptul ca nu ma cunosti! Esti un evreu ca oricare altul care inca mai asteapta un fapt implinit! Cu toate acestea te respect pentru ca esti om si tara ta a fost privilegiata cu numele de "Poporul ales" Inainte sa te convertesti convertesteti vocabularul si multumestei lui Dumnezeu ca nu traiesti in anii lui Hitler!

| Nosam a răspuns:

Crestinismul este religia falsa! Exista Yahwe, Exista Lucifer dar crestinismul este fals! Generatio venientem Antichristus!

| allistars a răspuns (pentru Nosam):

Pieri satano!