| GalinaBlanca a întrebat:

Buna Tuturor! Am auzit multe persoane, chiar si de pe acest site, cand scriam ca Biserica Ortodoxa e cea adevarata, sau mai bine spus credinta Ortodoxa e cea mantuitoare, multi spuneau : "Dumnezeu nu ne-a aratat o credinta pe care trebuie sa o marturisim" si asa zic multi nestiutori in ziua de astazi.Multi spun ca toaote religiile sunt bune, dar nu e asa.
Cu privire la afirmatia de mai sus, si anume ca Dumnezeu nu ne-a aratat ce credinta ar trebui sa marturisim este o defaimare adusa lui Dumnezeu. Oare nu pentru aceasta S-a pogorat Fiul lui Dumnezeu pe pamant, pentru a le oferi invataturi clare si exacte cu privire la felul in care oamenii ar trebui sa creada si sa-si randuiasca viata conform acelei credinte? De aceea El a spus : " Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea" lui Moise " ci s-o implinesc ( Matei 5, 17 ) Si, in plus el a vorbit despre Sine : " Eu sunt Calea, adevarul si viata" ( Ioan 14, 6). Iar invataturile Sale "sunt cuvintele vietii celei vesnice " (Ioan 6, 68 ). De aceea, El i-a chemat pe toti la sine, spunand " Daca inseteaza cineva, sa vina la Mine si sa bea" ( Ioan 7, 37 ). Si iarasi : "Veniti la Mine, toti cei osteniti si impovarati " si celelalte (Matei 11, 28-29). Iar Dupa Inviere, trimitandu-si ucenicii la propovaduire, Domnul le-a poruncit : " Invatatndu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua "( Matei 28, 20). Apostolii au scris in Sfanta Evanghelie si in Epistolele lor tot ceea ce li s-a poruncit de catre Domnul, adevaratele invataturi de credinta si cum ar trebui sa traiasca crestinii. Sfintii Parinti si dascalii Bisericii lui Hristos care au venit dupa ei, au explicat amanuntit, toate aceste invataturi cu privire la credinta si la modul de vietuire al crestinilor, asa cum apar in Sfanta Scriptura, in toata plinatatea si puritatea, fara vreun amestec al parerilor si rationamentelor omenesti gresite. Iar la inceput Biserica lui Hristos a fost una si aceeasi in intreaga lume ( Biserica Ortodoxa ). Dar incepand din secolul al IX –lea, papii de la Roma, din propria lor vointa, au adaugat la adevaratele invataturi ale lui Hristos propriile lor invataturi gresite, din pricina carora Biserica Roamno-Catolica s-a despartit de Biserica Ortodoxa de rasarit. Si cu cat trecea timpul, cu atat se adaugau mai multe erori in Biserica catolica pana cand in cele din urma, unii catolici, nemultumiti, au parasit-o si si-au format propriile lor " biserici " protestante care s-au indepartat si mai mult de Ortodoxie.
Cu privire la importanta ascultarii fata de Biserica lui Hristos, Domnul Insusi a spus in Sfanta Evanghelie : "de nu v-a asculta cineva de Biserica, sa-ti fie tie ca un pagan si vames" (Matei 18, 17 ).
In ceea ce ii priveste "pocaitii" care de fapt nu sunt pocaiti ci lepadati si pe alte religii pagane, e si normal sa nu te mantuiesti cu ele, deoarece Hristos lui Petru, apostolul Sau i-a spus : "tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile iadului nu o vor birui.Si iţi voi da tie cheile Împărăţiei cerurilor, şi orice vei lega pe pămînt, va fi legat în ceruri, şi orice vei deslega pe pămînt, va fi deslegat în ceruri." Deci Hristos a dat cheiile Împărăţiei Cerurilor apostolului Sau, pe cand Bisericile protestante si toate sectele, nu sunt infiintate de catre apostoli, ci de catre niste simplii oameni care indemnati de ingerii Satanei au interpretat biblia dupa bunul lor plac.In schimb Sfintii Parinti au fost Luminati de Dumnezeu pentru ostenelile si viata lor curata.
Si inca un amanunt pe care vreau sa vi-l mai prezint si inchei.Nu mai judecati voi preotii, ca de ce au ei case, de ce au masini luxoase sau alte bogatii.In primul rand preotii nut rag banii de pe oameni asa cum spun ateii.Cand se construiete o Biserica oamenii dau diin putinul lor pentru constructie si pentru asta vor avea rasplata in cer.Si in plus nu ai de unde sti daca cel care de curand este preot, nu provine dintr-o familie instarita. Daca ar baga preotii banii in buzunar asa cum spun unii, atunci unde ear fi bisericile si toate celelalte care s-au construit? Nu zic ca nu sunt preoti care nu fura. sunt si din acestia. Dar tu cu ce drept judeci preotul? Te consideri mai bun ca el? In primul rand chiar daca un anumit preot " se imbogateste pe spatele crestinilor " cum spun altii, sunt si din acecia, nu va contrazic, Dar toti isi vor lua rasplata lor.fie el cat ar fi de pacatos nu ai voie sa il judeci, deoarece este mare pacat.La Hirotonire el a primit niste daruri de la Dumnezeu.Si revenind la ideea de mai sus, chiar daca un preot ar baga in buzunar toti banii de la credinciosi sau ar face orice alte pacate grele, tu daca te spovedesti la el si te caiesti sincer in fata lui Dumnezeu de pacatele tale si faci canon atunci esti iertat.Deci fiecare om de pe fata pamantului acesta intr-o buna zi isi va lua rsplata de la Dumnezeu. Chiar si acei preoti sau calugari care isi bat joc de calugarie si aceia isi vor primi rasplata.Nu esti tu nimeni ca sa judeci pe aproapele. Pntru cine a citit biblia si isi auce aminte de acel fragment "Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra". Asa cum in lume exista si oameni buni si oameni rai, asa exista si in randul preotilor.Nu inseamna ca daca un preot greseste cu ceva toti sunt de vina.Nici tie, cel care citesti acum, nu cred ca ti-ar placea sa fi batjocorit sau sa fi acuzat pentru greseala altuia atat timp cat nu ai facut nimic. Sa ne ajute bunul Dumnezeu, san e vdem gresalele noastre sis a nu mai judecam pe aproapele. Doamne Ajuta!

16 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Da tu din ce vagauna ai mai iesit? eu zic sa iti tai limba aia pofticioasa ca nu te vad binewinking

| Kosuchin a răspuns:

I don't get it, fata asta are fata de cocalaritza si lalaie despre credinta adevarata?

| emy a răspuns:

In primul rand, vreau sa-ti spun ca, din cate stiu eu, la inceput a existat o singura religie: cea catolica. Insa francmasonii(daca ai auzit de ei), au hoatarat sa inventeze o mie si una de religii, pentru ca oamenii sa se urasca, sa se dispretuiasca intre ei. Uita-te aici: http://despremasonerie.go.ro/ si intra pe google si da acolo masuri de contracarare a aciunilor malefice ale masoneriei sau ceva de genul asta. Am vrut sa-ti dau adresa aia cu mare drag, insa PC-ul nu ma lasa sa deschid doua adrese, doua documente. Poate poti tu sa o postezi aici sa o vada toata lumea(desigur, daca vrei).

| emy a răspuns (pentru emy):

A. si daca nu vei crede(caci, intr-adevar, este greu de crezut ca pot sa existe oameni de genul asta), te poti uita in jur si sa vezi daca exista sau nu vreo legatura intre ceea ce scrie acolo, si ceea ce se intampla in realitate. Si, daca ai vrea sa postezi link-ul acela aici, ar fi bine, caci, in felul acesta, poate, ar reactiona mai multi oameni, iar sansele lor sa distruga omenirea, s-ar reduce considerabil. Totul depinde de noi:daca ne vom lasa manipulati si cumparati de ei in continuare si, astfel, i-am ajuta sa ne distruga, sau daca ne vom uni fortele si vim face ceva in sensul acesta. Fie ca Domnul sa ne lumineze!

Răspuns utilizator avertizat
| emy a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Sa stii ca si pe net se scriu destule lucruri frumoase despre Dumnezeu, destule chestii care atesta existenta lui Dumnezeu. Si, oricum, eu nu o sa ma indoiesc niciodata de Dumnezeu, indiferent de cine si ce spune.

| emy a răspuns (pentru GalinaBlanca):

A. si ai citit link-ul pe care ti l-am dat? Crede-ma ca efoarte important pentru noi toti sa ne informam si sa luam masuri(asta, daca nu vrem sa ne hotarasca altii viata, la nesfarsit, ca si cum ar fi Dumnezeu(macar Dumnezeu vrea binele nostru, nu ca oamenii acestia care...))

| emy a răspuns:

Deci scrii in google asa:"Solutii pentru contracararea actiunilor malefice ale francmasoneriei, de Viorel Rosu".

| BrD a răspuns:

Ai scris extrem de mult si nu am inteles care e intrebarea.
Uite, pun eu una: Stiai ca pana acum vreo 50 de ani in bibliile ortodoxe termenul "Dumnezeu" era scris "Iehova" ca mai apoi sa i se zica Dumnezeu?
Apoi spui de biserica ortodoxa ca asa zice in biblie si bla bla bla.
Stiai ca biblia a fost scrisa acum vreo 2000 de ani si de atunci ea a fost tradusa si retradusa si nu au fost folosite corect traducerile astfel incat s'au pierdut multe din intelesurile exacte?
Si inca una, pe vremea aia trebuia sa dai bani la biserica pentru nunti, cununii, botezuri, inmormantari s.a. cum se face in biserica ortodoxa?
Si sunt muuulte... iti recomand sa citesti raspunsurile de pe http://www.TPU.ro/......ina-1.html si sa-ti faci o idee.

Răspuns utilizator avertizat
| liladyna a răspuns:

Mai fetita...sa stii ca si catolicismul tot in Dumnezeu crede...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat ai scris fata nu te doare degetele?

| AlexVizitiu a răspuns:

Cei care zic ca toate religiile sunt bune cred ca nu iau in calcul satanismul.

| anisoara96 a răspuns:

Ortodoxismul si crestinismul sunt religii care au la baza Nasterea, Mimunile si Mintuirea.aceste religii sint indentice, doar ca se bazeaza pe doua calendare diferite:stil gregorian di stil iulian.