| angelica02 a întrebat:

Buna vreau si eu sa va intreb ceva,cineva mi-a zis ca nu este bine sa te inchini noaptea in fata unei biserici sau manastiri,si nu stiu de ce nu este bine, imi poti spune voi cei care stiti sau ati auzit asta? multumesc

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Este o superstitie copilareasca si nimic mai mult. Este bine sa iti faci semnul crucii oricand, oriunde si in orice imprejurari. Daca data viitoare cand ti se mai spune ceva de genul, intreaba si de ce se crede acest lucru, ce argument are sa spuna o asemenea chestie, si, crede-ma, ca un argument care sa te lamureasca nu va fi.
Dar hai sa vin cu argumente contra:in noaptea de inviere, cand se face slujba noapte si te duci la biserica in miezul noptii, inainte sa intrii in biserica, aflandu-te in fata ei, crezi ca este bine sau nu este bine sa iti faci semnul Sf. Cruci? Raspunsul este da, e bine sa il faci, si locul este in fata bisericii, si timpul este in vreme de noaptewinking
Spor in cele bune

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

In Biblie scrie-Rugaţi-vă neîncetat! ( 1 Tesaloniceni 5-17),aşa că nu este nici un motiv pentru care să nu te închini lui Dumnezeu oriunde ai fi.

| T0T a răspuns:

Nu este nici bine, nici rău. Adică poate fi dacă dai tu unui lucru semnificația de bine sau de rău.

| Lawliet14 a răspuns:

E o superstitie, a spus Iisus asa ceva? Alta superstitie e sa nu arunci gunoiul seara. laughing

| TrăieşteClipa a răspuns:

Asa este.
Dar nici ziua.
Deoarece nimeni nu stie cui se inchina.
Asa-zisul dumnezeu al crestinilor YHWH a fost o persoana in carne si oase, era casatorit si a mostenit de la tatal sau (asa-zisul dumnezeu al lui Avraam) o parte din poporul evreu incepand cu Iacob.
Se spune ca a mai avut 2 frati care au mostenit teritoriile vecine.

| NGheorghe a răspuns:

"iti pot spune noi" desi inca nu am auzit, si mult probabil nimeni din cei ce ma cunosc nu imi vor spune bazaconii din astea... n-au curaj deoarece nu vor obtine "efectul" scontat, ci exact contrariul.
Bineanteles ca tu stii deja ce ii bine si ce nu-i bine, pentru ca poti sa-ti imaginezi situatiile in care toti au doar avantaje. "inchinatul noaptea" nu are legatura cu avantajele (sau dezavantajele) ci doar cu faptul ca pe tine lumea te poate speria (foarte usor). Sigur hrana stricata iti face rau - si asta trebuie sa o crezi pentru ca nu ai de ales, logic ca-i prea riscant sa testezi efectele; sigur relatiile cu persoane "stiutoare" dar care nu au ocupatie iti fac rau: talharii, criminalii nu iti vor spune asta asa direct, dar ii logic ca nimeni nu supravietuieste asa fara nicio ocupatie. Sigur persoanele ce iti cer sa ai incredere in ele nu iti vor binele, logic: deoarece cel ce iti vrea binele iti ofera ajutorul cat si toate informatiile necesare ca sa te descurci singura si sa ajungi sa ai incredere in tine. Astea sunt chestii pe care trebuie sa le crezi si sa le respecti pentru ca nu ai de ales, ii prea riscant sa iti pui viata in joc, deci sunt de o mare utilitate directa.
Cine vede o utilitate la teoria cu "inchinatul noaptea"? oare creatorii de minciuni? Ar mai mintii mincinosii daca nu ar exista credule ca tine care sa ii creada? (probabil ca nu!) S-ar mai distra mincinosii daca tu nu te-ai speria din trei cuvinte?

Cata vreme esti usor de speriat tu nu te numesti credinciosa ci credula. (partea proasta este ca si biblia, pe langa adevaruri, mai contine si minciuni, astfel ca este o carte foarte utila in mana celor care vor sa dezorieteze lumea ca sa obtina avntaje materiale, financiare sau de alta natura, si ghici ce? bineanteles ca mai intai de toate trebuie sa bage spaima in populatie;

Si un copil de 10ani vede de la bun inceput ca sfarsitul ii tragic si promisiunile nu se indeplinesc; mult probabil ca tu deja, ai mai mult.
Apropo, nu trebuie sa-ti imaginezi o lume plina se speriati... ii indeajuns sa te uiti in jurul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Angelica, singurul motiv pentru care nu te inchini in fata unei biserici este pentru ca nu vrei sau iti este rusine sa accepti pe Domnul. Un adevarat credincios se inchina intotdeauna in fata Casei Domnului, indiferent de timpul zilei. Sunt sigur ca ce ai auzit tu este o superstitie menita sa te alunge de la adevarata Credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus Hristos Dumnezeu este inchinat si slavit in toata vremea si in tot ceasul, in Cer si pe Pamant, asa cum spune rugaciunea.
Iti poti face oricand semnul Fiului Omului si e chiar recomandat, fiindca Il cinstesti.
Unele manastiri au program de sluba de 24/24 de h, la Muntele Athos si chiar in Romania. Ziua si noaptea, Hristos este inchinat si slavit.

| gratargratar a răspuns:

Terminati mai cu superstitiile astea... cum sa nu fie bine?
Adica daca ma inchin ziua e bine, dar daca ma inchin noaptea nu e bine... cum vine asta? Nu a facut Dumnezeu si ziua si noaptea? Si inchinarea nu este a lui Dumnezeu? Capata inchinarea alta putere, in dreapta credinta, afara de cea catre Dumnezeu? Desigur ca nu.

Fiti ortodocsi adevarati, nu niste superstitiosi.

| Mariiiiiiiii a răspuns:

Te poti închina oricând si oriunde daca crezi in Dumnezeu. Unii spun pentru ca nu cred sau ca le e rusine.