| InYourMind a întrebat:

Deci popii de la biserici mănăstiri au salariu?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au salariu, la le ca profesorii sau medicii, ca sunt si ei bugetari

| InYourMind explică (pentru suntserios):

Bugetari dar parca erau scutiți de anumite taxe

| suntserios a răspuns (pentru InYourMind):

Nu platesc taxe pe donatii

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, au salariu.

| Dismally a răspuns:

Da au si iau acele salarii inclusiv din banii tai laughing

| JustStitch a răspuns:

Au salarii

| Bluestar15 a răspuns:

Da, au salarii, dar salariile sunt mici fiindca biserica primeste 80 de milioane de euro anual, iar in Romania sunt 50.000 de preoti plus diaconii, cheltuielile de intretinere a bisericilor si manastirilor, cheltuielile legate de construirea a cateva biserici anual etc. In mare parte, preotii sunt platiti de fapt din ce doneaza oamenii, altfel ar muri pur si simplu de foame. In schimb, biserica aduce prin turism in tara peste 500 de milioane de euro anual (adica bani proveniti din circuit extern, asadar bani care cresc PIB-ul si nivelul de trai si prin asta automat toate salariile din Romania) din turismul care se face la manastiri (numai in Bucovina vin 200.000 de turisti anual).