| Anonima15273895 a întrebat:

Deci..nu pot sa zic ca am fost de mică cu credința sau ca provin dintr-o familie foarte credincioasa dar..de ceva timp am început sa fiu din ce in ce mai credincioasa și sa cred din ce in ce mai mult.și au început sa îmi fie frica de unele lucruri. De celelalte am cam trecut dar ăsta nu ma lasă-n pace. ‘Ce îmi doresc eu cu adevărat?’ este întrebarea de care îmi este adesea frica fiindcă eu de mică mi-am dorit cu putere un suflet pereche.și m-am rugat cu putere de multe ori pentru asta.dar de când am început sa fiu mai credincioasa îmi e foarte frica ca de fapt pentru ca sunt credincioasa nu pot sa mai pot sa am pe cineva, nu o sa mai pot sa ma distrez, sa ma gândesc și la mine..nu stiu ce sa fac fiindcă țin minte foarte bine cât de bine și împlinita m-am simțit in secunda in care mi-am spus ca pot sa cred și in același timp sa am pe cineva.dar nu stiu. dacă dorința de a avea pe cineva aparține doar de trecut? Dacă destinul meu este de fapt sa ma rog doar? Îmi e forte frica..Sa nu văd altceva decât Dumnezeu..ma simt foarte bine si împlinita când văd imagini cu cupluri sau când văd anumite gesturi de la cupluri pe strada.tin minte ca tot așa.mi-o fost frica de asta si mi-am lipit icoana Lui Iisus de frunte si L-am rugat sa îmi arate ce vreau eu cu adevărat si mi-a apărut o imagine in minte cu doi copii micuți de 4/5 ani care se jucau in livingul unei case iar eu eram cu fostul(cu care am început sa vorbesc din noiu) impreuna privindu-i mândri.da efectiv nu stiu ce sa fac fiindcă in secunda in care ma rog..ma simt ff bine..ma simt împlinirea in ambele situații.dar pot oare sa îmi doresc sa fiu cu cineva in secunda in care sunt credincioasa? Am voie sa fiu cu cineva? Mai pot sa fac asta? Mai pot sa ma distrez? Destinul mei e sa fiu o femeie care nu vede altceva decât credinta? Ce sa fac? Ce e asta?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să te ajutăm.
Ce înseamnă pentru tine să fii credincioasă?
Ce faci în plus de când ești credincioasă?
Ce înseamnă pentru tine să te distrezi?
Ce faci când te distrezi?
Cum te simți când te distrezi?
De unde ai aflat că dacă ești credincioasă nu ai voie să te distrezi.
Ce crezi despre Isus, el era tot timpul sobru și încruntat, sau se distra și el.
El mergea pe la nunți. Crezi că la nuntă era tot timpul sobru și încruntat, cu mutră de înmormântare, sau se distra și el?
O dată a transformat apa în vin, prima lui minune. După ce a făcut asta, și chiar și înainte, a băut și el vin oare, sau a cerut și a băut numai apă?
Crezi că oamenii și ucenicii l-ar fi iubit dacă nu s-ar fi distrat cu ei niciodată.
Era înconjurat de mai multe femei. Oare nu a strâns-o în brațe pe niciuna din ele niciodată?
Dumnezeu a lăsat bărbatul și femeia să fie împreună, să se înmulțească. Scrie în Cartea Facerea, Geneza din Biblie, citește.
Scrie undeva în Biblie că nu poți să și crezi și să fii cu cineva?

| Digikey a răspuns:

Unii vor sa fie mai catolici decat Papa.
Aici este vorba tot de o amagire.Egoul religios sau mandria religioasa cand te crezi superioara altor tipuri de credinciosi, sa crezi ca zeul tau te apreciaza mai mult decat pe altii, sau culmea prostiei sa crezi ca esti alesul sau aleasa.
Aici cad testul majoritatea maimutelor religioase care au uitat ca umilinta si iubirea neconditionata a tuturor fiintelor este cheia unei evolutii spirituale autentice.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu siguranta, Dumnezeu, creatorul nostru, vrea ce este mai bun pentru noi, Însă ca să avem reusita in viață, trebuie sa-l punem pe el pe primul loc în vita noastră, si el ne asigură că toate cele necesare ne vor fi date. Însă trebuie să conștientizăm că viață noastră depinde de el, si doar acceptabil să ne modeleze, putem cu ajutorul lui sa dam un sens vieții noastre, El poate sa fie pentru noi cel mai bun prieten.Tu ce crezi ai vrea sa devii prietena lui,? Putem găsi cum este posibil acest lucru.

| Algo098 a răspuns:

Daca crezi ceva care e gresit, actionezi in consecinta, tot gresit. Daca esti mai ancorat in realitate, poti lua decizii mai bune decat daca traiesti intr-o lume ireala.

| Irinel15123532 a răspuns:

Viata crestina nu inseamna ca nu mai ai voie sa ai relatii cu alte persoane, poti linistita sa iti faci un prieten, dar, Dumnezeu spune sa nu intretii nici o relatie sexuala pana la casatorie, Dumnezeu a creat relatiile sexuale doar in cadrul casatoriei, intre un sot si sotia lui. Ai voie sa te distrezi, desigur prin distractii intelegand lucruri normale si morale, nu betii, droguri, alcool, sex, si alte lucruri care ti-ar putea dauna, Dumnezeu urmareste interesul tau, iti vrea binele, de aceea iti spune ca anumite lucruri nu sunt bune, El este un tata iubitor, nu este un politist rau care abia asteapta sa te taxeze, nicidecum.
Dupa parerea mea, daca un baiat nu isi intelege iubita ca ar vrea sa ajunga in acel punct al relatiilor sexuale doar dupa casatorie, inseamna ca nu sufletul sau sentimentele ei sunt pe primul loc, ci corpul ei, dupa parerea mea personala, un baiat care chiar doreste o relatie in adevaratul sens al cuvantului cu tine, atunci va astepta, daca nu, va trece la alta femeie care ar fi de acord sa intretina relatii sexuale cu el, apoi cel mai probabil o va parasi si pe ea si va trece la alta, si tot asa, cam asta este societatea in care traim.
Citeste noul testament, Hristos te iubeste.