| CuibusRamona a întrebat:

Bună ziua, ma numesc Ramona și sunt din Cluj, eu sunt de religie ortodoxa dar mai merg și la biserica de baptiști, este vreun păcat? Fac ceva greșit? Nu o sa-mi schimb religia doar mai merg la adunari

32 răspunsuri:
| cann0nfodder a răspuns:

Bună! Știu că e postarea mai veche, dar situația se aseamănă izbitor de mult cu a mea, așa că mă simt oarecum nevoită să răspund. Și eu am crescut ortodoxă și frecventez o biserica baptistă. Nu este un păcat, teologia este aceeași, diferențele țin de practici religioase, la ortodocși fiind multe tradiții fără niciun suport biblic (botezul copiilor, cultul sfinților, închinatul la icoane). La baptiși se pune accent pe studiul biblic, ceea ce nu prea vezi la ortodocși, cu toate că ar trebui. Personal, eu îmi doresc să-mi fac botezul în apă și să trec la baptiști, dar familia nu prea este de acord. Oricum, nu faci nimic greșit, nu este păcat, importantă este relația ta personală cu Isus, indiferent de părerile altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru cann0nfodder):

Te încurajez sa faci botezul, dacă asta simti, și sa Îl urmezi pe Domnul Isus. Mereu vor apărea lupte când vrei sa te apropii de El, dar, cu ajutorul Lui, vei trece biruitoare