| Marya94 a întrebat:

Eu sunt ortodoxa... E pacat sa merg la o Biserica de pocaiti? Pentru ca am fost de cateva ori pana acum si imi place mult mai mult decat in Biserica Ortodoxa

Răspuns Câştigător
| gogusamsung a răspuns:

Nu mai crede toate prostiile pe care ți le spun profesorii de religie/preoții ortodocși sau bunicii fără să cercetezi. Citește, interesează-te, și fă-ți o părere despre ceea ce însemni tu, ce înfluență are Dumnezeu în cadrul existenței tale și trăiește ca atare. Personal, consider bisericile niște SRL-uri hidoase care mai sunt responsabile și de niște atrocități (vezi cruciade) așa că am renunțat la ideea că fumul de tămâie, crucea făcută când treci pe lângă biserica sau un preot pedofil m-ar apropia de Dumnezeu. Dar asta e doar părerea mea și tu trebuie să ți-o faci pe a ta.

Aș începe cu Eliade - "Istoria credintelor si ideilor religioase" Deși e cam greu de găsit pentru că românii nu consideră că ar trebui să publice un geniu... noroc că avem Coelho

19 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| sufletzel a răspuns:

Nu. Dumnezeu este peste tot. Iar faptul ca tu esti crestin-ortodoxa e doar o intamplare. Asa sunt si parintii si bunicii tai. Dar daca aveai alti parinti? Sau daca te nasteai in alta tara? Evident aveai alta religie (in functie de a parintilor).
Eu cred ca religia de care apartinem este doar o circumstanta. Si nu conteaza de unde te rogi la Dumnezeu, important e sa o faci. Poti sa te rogi si pe un camp sau pe o sosea, nu are importanta, cel putin pentru mine. Oricum Dumnezeu e Atotstiutor si ne aude de oriunde.
Si eu sunt ortodoxa, dar imi place mai mult la catolici. Sunt mai civilizati si parca ascund mai putine lucruri.

| mmeee79 a răspuns:

Nu-i adevarat. Dumnezeu e acelasi peste tot, doar ca la "pocaiti" se manifesta mai mult. Du-te si la pocaiti...nu conteaza. Dumnezeu se manifesta altfel acolo.incepe prin a citi biblia si dupa aia spune-I lui Dumnezeu tot ce te apasa, te va asculta si va fi cu tine! iti spun sincer. Daca tu doresti si te simti bine, mergi la pocaiti.Si eu sunt penticostala si nu regret nici o clipita.Nu conteaza religia, religia e doar... un nume.Conteaza relatia ta cu Dumnezeu.Conteaza sa fii doar tu cu Elhappy incearca si citeste!

| gogusamsung a răspuns:

Apropo de anumite comentarii de aici, fanatismul religios e alt pericol...

| Fifylici a răspuns:

Nu, bineinteles ca nu esti la varsta in care catusi de putin ar trebui s ai discernamant eu asa cred.
La ce fel de biserica pocaita ai mers? baptisti, penticostali, crestini dupa evanghelie sau adventisti? la care?
Daca vrei sa discuti cu cineva despre asta id-ul meu life_criss eu sunt crestina protestanta adica pocaita-baptista.

| cocosnucifera a răspuns:

Intra aici http://www.sfintiiarhangheli.ro/maica-siluana-va-raspunde Maica Siluana iti poate raspunde la intrebare.

| AidaAmaranta a răspuns:

Buna, Maria!happy

Nu conteaza la ce biserica esti sau daca esti reformata sau ortodoxa sau pendicostala!happy
Exista un singur Dumnezeu, iar cuvantul: ortodoxa este doar un simplu nume. Atat.
Poti sa te duci la orice biserica, D-zeu nu te va bate, te va iubi si mai mult...happy

| roby23 a răspuns:

Da add roby_ronaldinho23 si iti spun eu mai multe.am de aface cu asta si poate iti dau 2 3 sfaturi.eu sunt penticostal

| roby23 a răspuns:

Daca esti sigur ca urmand niste traditi fara nicio relevanta crezi ca te duc in cer urmeaza religia in care te ai nascut daca ai nevoie in care sa exite viata intr o religie
si nu ritualuri pagane
at aleege aceea religie unde Isus e Domn si Mantuitor si numai el da iertarea

| 009 a răspuns:

Sincer si eu st ortodoxa si nu am mai intrat intr-o biserica de la pastilaughing toti pacatuim, nimeni nu-i sfanthappy

| AnyAnA99 a răspuns:

Marya, nu iti recomand sa mai mergi la biserica de pocaiti deoarece, vezi tu, iti place din ce in ce mai mult acolo, si in final, te vei da de religia lor.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i adevarat. e un mare pacat sa merg la biserica de pocaiti, pocaitii au schimbat multe legi sfinte dupa cum au vrut ei. daca intr-adevar crezi in Dumnezeu si in Biserica respectati religia in care te-ai nascut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu m-am nascut in religia Ortodoxa, dar acum merg la Biserica Baptista si vreau sa raman acolo. E mult mai frumos, si mai adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu cred ca e un pacat sa mergi la alte biserici pentru ca att cand uh ai fost mica ai fost botezata la ortodoxi dar att nu erai capabila sa sa alegi asa-i?
no att acum poti alege sh cred ca nu e n pacat big grin

| vladionut94 a răspuns:

Doara nu teo smintit necuratul sa mergi acolo

| Denis77 a răspuns (pentru vladionut94):

Religia nu conteaza, doar Iisus poate salva. El a spus "veniti la Mine", nu "veniti la cutare religie".

Matei 11:28

| DaNeTTe_9759 a răspuns:

Daca iti place happy citeste biblia. gandeste-te bine, si eu sunt ortodox dar anul asta o sa ma botez la baptisti, aici m`a chemat Dumnezeu, la religia asta happy inseamna ca nu degeaba m`a chemat. e ceva. citeste biblia, si apoi decide-te daca vrei sa mergi la "pocaiti" si bineinteles daca poti trai o viata curata si fara pacat, cel putin in mod constient happy bafta & God bless you!

| anca_9835 a răspuns:

Ai mare grija in ceeace priveste ca iti place. Ei au un fel de a atrage oamenii destul de usor. Mai bine pastreaza-ti religia ta si nu te mua dupa altii.Mai tarziu imi vei multumi.

| Marya94 explică:

Multumesc mult de sfaturi!