| CuibusRamona a întrebat:

Bună ziua, ma numesc Ramona și sunt din Cluj, eu sunt de religie ortodoxa dar mai merg și la biserica de baptiști, este vreun păcat? Fac ceva greșit? Nu o sa-mi schimb religia doar mai merg la adunari

32 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E păcat sa îți schimbi religia adică, dacă te convertești la islam sau la budism, etc. Dacă mergi la alta confesiune nu înseamnă că îți schimbi religia. Și baptiștii sunt tot creștini, subscriu crezului creștin de la Niceea, ca și ortodocșii, catolicii, majoritatea protestanții și neooritestantulie. Eu cred ca sunt atâtea confesiuni creștine pentru ca Dumnezeului nostru Treime ii place diversitatea. Cred ca fiecare trebuie sa se roage sa primească ghidare pentru a afla unde e locul lui în trupul Mantuitorului Hristos, care e comunitatea unde se poate transforma cât mai mult în asemănarea Capului Bisericii., MantuitirulHristos. Mi-a plăcut ce a zis creștinul ortodox Mihail Neamttuintr-un discurs pe care l_am audiat: Cine sunt eu sa judec ca Mântuitorul Hristos nu e acolo unde sunt adunați doi sau trei în Numele Lui?

| RAY a răspuns:

Ramona acelasi basme sunt prezentate la ambele religi,dar baptiști sunt fanatici, desi ti as recomanda sa ramai cu basmul ortodox, rational ar fi sa fii agnostica=nimeni nu poate dovedi ca exista dumnezeu, faptul ca nu putem dovedi ca nu exista nu este argument cum nici nu este nici pentru alba ca zapada, desi poti deveni agnostic =nu stim daca exista, e rational sa ai credinta oarba intr o poveste fara dovezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ba da, se poate dovedi ca exista Dumnezeu, iar dacă o sa zici ca nu crezi în existenta Lui ptc nu Îl vezi, cum poți demonstra atunci ca tu ai creier dacă nu îl pot vedea? E clar ca tu ai creier, ptc poți gândi rațional, asa este clar ca exista Dumnezeu ptc noi avem suflare, corpul omenesc este construit atât de perfect și înțelept, nu ar putea fi urmare a unei explozii sau mai știu eu ce zic oamenii de știință. E clar ca numai un Dumnezeu atotputernic a putut crea tot ce se poate vedea astăzi: toate stelele, nebuloasele, planetele ce se vad pe cer, toți copacii, toate florile, oarba de pe câmpii, munții, râurile, izvoarele care par sa curgă de nicăieri, toate marile, oceanele cu infinitele creaturi din ele, pământul cu toate viețuitoarele din el și de sub el... Toate acestea nu au putut fi create de o explozie sau din întâmplare, Cineva le-a creat. Doar uitându te la ceva creat de Dumnezeu și dacă începi sa îl analizezi poți deduce foarte ușor ca o putere cereasca, infinită, atotputernică le-a creat

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce analogie fara sens... stii ca au fost disecate cadavre si s-a vazut creierul nu? Stii ca daca iti pica o caramida in cap si ti se sparge craniul... vezi creierul nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Și am spus ca nu are un om creier? El nu se vede cât un om e întreg, dar deduci ca un om are creier pentru poate gândi. Nu e fără sens, ia o cum vrei, oricum ești ateu asa ca nici nu ma chinui sa îți explic ptc ai inima impietrită.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Creierul se vedem la un CT... dumnezeu nu se vede nicaieri. Nu incerca sa explici existenta lui cu analogii din lumea reala, ca nu functioneaza asa.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Plus, dupa cum am zis de nenumarate ori aici.
Orice ateu are mai multa inima decat un credincios... pentru ca lucruriel bune pe care le face un ateu le face intr-adevar din suflet si companiune pentru restul... nu din frica de pedeapsa si de frica de mania unei zeitati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Atunci explica tu cum exista tot ce e pe pământ, cum toate sunt create atât de minunat. Nu exista explicații logice pentru un ateu

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Asta e părerea ta, cu asta închei, ca nu am ce discuta cu tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Religia e doar o poveste. Nu contează de unde auzi povestea

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, este mare pacat sa mergi sa te rogi cu cei de alte religii în adunările lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Fals. Ei tot lui Dumnezeu se roagă, De ce ar fi PĂCAT?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că Duhul Sfânt nu sta cu schismaticii și cu ereticii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Îți zic eu ca sta cu cei pe care tu ii jignești asa. Ce erezii au? Mai degrabă voi sunteți eretici când interpretați Biblia cum vreți voi. Orice argument îți dau DIN BIBLIE tu îmi bagi texte pe cap din tradițiile voastre sau argumente inventate. Zic sa îmi dai un argument din Biblie daca vrei sa afirmi ceva, nu sa mi spui ce va învață preoții/ profesorii de religie sau de unde învățați voi anumite lucruri. Nu zic ca tot ce faceți voi e greșit, dar dacă tot spui ca suntem eretici, demonstrează.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e o jignire. Ereticul e cel care crede în erezii. Sola Scriptura ar fi un exemplu de erezie. Nu stiu pe din afara toate ereziile voastre

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce e sola scriptura? Și nu trebuie sa le știi pe dinafara, dar dacă suntem eretici, trebuie sa știi marile noastre "erezii" care te determină sa ai aceasta părere despre noi

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sola scriptura, Sola Fide, etc. Nici macar nu stiu exact ce sectă de protestant esti.

Si cum sa nu stii ce e sola scriptura daca fix religia ta iti spune sa crezi in sola scriptura? Nu iti cunosti propria religie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu am auzit de aceste sola pana azi. Am auzit de sola scriptura dar credeam ca e doar un nume de librărie, ceva. La noi nu se promovează acele sola de pe net. Singurele autoritati pentru noi sunt Dumnezeu și Biblia, nimic eretic în asta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce te comporți ca un copil imatur? Îmi dai nefolositor si eronat pana si la raspunsurile cu care tu însuți ești de acord si care n-ai treaba cu tine. Cati ani ai în puii mei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dau eronat la ce e eronat, ce nu ți convine?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, mi-ai dat eronat pana si unde tu esti de acord.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Unde?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu cred că e neapărat un păcat, dar folositor pentru suflet clar nu este. Personal zic că e okay să mergi de două-trei ori, ca și curiozitate intelectuală.

| DEVdani a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Luca 6:39

Oare poate un orb să călăuzească pe un alt orb?
Nu vor cădea amândoi în groapă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e deloc păcat, faci ce simți. Iar și dacă ai vrea sa îți schimbi religia, nici asta nu e păcat, ramai unde simți ca ești mai aproape de Dumnezeu, nu unde îți impun părinții sau alte persoane

| AdioTPU a răspuns:

Nu. Nu e păcat să mergi într-un lăcaș de cult chiar daca acolo nu se afla persoane de aceași religie că ține. Fii atenta totuși la acei guru care se folosesc de influența lor pentru a spala oamenii pe creier, a profita de ei și ai determina să facă lucruri deviante.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Da, este pacat sa te duci la baptisti, fiindca in Biblia adevarata, adica cea ortodoxa, scrie sa te departezi de omul eretic, nu sa te duci la adunarile lor.

Tit 3:
"10 De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te,
11 Ştiind că unul ca acesta s-a abătut şi a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit."

Adunarile sectante nu sunt biserici, ci capisti dracesti! Sper ca nu jignesc spiritul ecumenist al nimanui!

| dolceromania a răspuns:

Da,se numește curvie spirituala!

| Whateverrr a răspuns:

Religia este aceeasi, crestinism, prin urmare clar nu se poate pune problema unui pacat. Cred ca este chiar bine sa vezi mai multe feluri, abordari de a predica Scriptura.
Iar in Biblie scrie ca Dumnezeu se uita la inima omului. el nu ne vede prin prisma cultului de care apartinem, ci doreste pur si simplu sa Il căutăm pe El.

| DEVdani a răspuns:

Cine sunt baptisti?

Baptistii, sunt o confesiune crestina, asa cum sunt, catolicii, asa cum sunt ortodoxii.

Este ADEVARAT, ca sunt foarte multi ortodoxi, care ii NUMESC pe baptisti SECTANTI!

Dar baptistii citesc si se ghideaza dupa Cuvantul Lui Dumnezeu, nu pot fi numiti SECTANTI!

OMUL RAU si OMUL RELIGIOS, care nu il cunoaste pe Domnul Dumnezeu ii batjocoreste, numindui SECTANTI!

In momentul cand un OM, batjocoreste un alt OM, ACEL OM PACATUIESTE inaintea Lui Dumnezeu!

Domnul Isus, a spus sa ne IUBIM unii pe altii, nu sa ne batjocorim, sa facem misto unul de altul!

Ioan 13:34
Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii.

Omul care citeste Biblia si o implineste, Dumnezeu pe acel om, il numeste COPILUL LUI!

Baptistii, citesc Biblia si implinesc Cuvantul Domnului.

Exact asa cum o cere Domnul Dumnezeu in Sfanta Scriptura.

Ioan 5:39
Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică

Baptistii, nu se inchina la icoane, nu se inchina la morti, nu pupa hainele mortilor!

Ei studiaza Sfanta Scriptura si nu se abat de la Cuvantul Lui Dumnezeu.

Isaia 66:2
Iată spre cine Îmi voi îndrepta privirile: spre cel ce suferă şi are duhul mâhnit, spre cel ce se teme de Cuvântul Meu.

Psalmul 119:11
Strâng Cuvântul Tău în inima mea, ca să nu păcătuiesc împotriva Ta!

Draga Ramona

Nu faci nici un pacat, daca mergi la adunare la fratii baptisti.

Pentru tine, este o mare binecuvantare, din partea Domnului Isus.

De ce?

Pentru ca acolo auzi Cuvantul Lui Dumnezeu si Cuvantul are VIATA!

Psalmul 119:105
Cuvântul Tău este o candelă pentru picioarele mele şi o lumină pe cărarea mea.

Iti recomand sa mergi la ei la adunare in continuare, DAR, sa incepi sa citesti Sfanta Scriptura.

Daca ne facem timp si citim Cuvantul Lui Dumnezeu ( Biblia ) o sa incepem sa il cunoastem pe Domnul Isus,
in mod personal si prin CUNOASTEREA Domnului, BINECUVANTAREA vine in viata noastra din partea Lui!

Evrei 11:6
Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui!
Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută.

Suntem MANTUITI prin Domnul Isus, nu suntem MANTUITI daca suntem membrii, intr-un anumit CULT!

Suntem MANTUITI, prin CREDINTA in Domnul Isus.

Domnul Dumnezeu, nu este interesat de OMUL RELIGIOS!

Adica, DE OMUL care vorbeste despre NUMELE LUI, dar nu Citeste Cuvantul Lui si NU il IMPLINESTE!

Dumnezeu, este INTERESAT de OMUL, care DORESTE sa il urmeze pe Fiul Lui si sa implineasca Cuvantul Lui!

DEGEABA suntem membrii in cultul ortodox, daca NOI nu il LUAM in SERIOS pe Fiul Lui Dumnezeu.

DEGEABA suntem membrii in oricare CULT, daca noi nu CITIM Biblia si nu IMPLINIM Cuvantul Lui Dumnezeu,
la sfarsitul calatoriei noastre pe acest PAMANT, vom merge in IAD!

Matei 7:21
Nu oricine-Mi zice: Doamne, Doamne! va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu, care este în ceruri.

Bibilia, a fost lasata de Dumnezeu, pentru noi, ca noi sa citim, sa PARASIM PACATUL si sa ne intoarcem la Domnul Isus.

Adica sa avem o RELATIE PERSONALA cu Fiul Lui Dumnezeu.

Ioan 14:6
Isus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa.
Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

Ramona, Domnul Isus te iubeste foarte mult.

Citeste in fiecare seara cateva pagini din Noul Testament si incepe sa vorbesti cu Domnul Isus,
sa vorbesti cu EL prin rugaciune, sa ii spui Lui toate problemele tale, toate frustrarile tale, toate necazurile tale
si EL iti va raspunde!

Ieremia 29:13-14

Mă veţi căuta, şi Mă veţi găsi dacă Mă veţi căuta cu toată inima.
Mă voi lăsa să fiu găsit de voi, zice Domnul.

Ramona, Domnul Isus sa te binecuvanteze cu mantuire.

In cazul in care ai intrebari, imi poti adresa.

| cann0nfodder a răspuns:

Bună! Știu că e postarea mai veche, dar situația se aseamănă izbitor de mult cu a mea, așa că mă simt oarecum nevoită să răspund. Și eu am crescut ortodoxă și frecventez o biserica baptistă. Nu este un păcat, teologia este aceeași, diferențele țin de practici religioase, la ortodocși fiind multe tradiții fără niciun suport biblic (botezul copiilor, cultul sfinților, închinatul la icoane). La baptiși se pune accent pe studiul biblic, ceea ce nu prea vezi la ortodocși, cu toate că ar trebui. Personal, eu îmi doresc să-mi fac botezul în apă și să trec la baptiști, dar familia nu prea este de acord. Oricum, nu faci nimic greșit, nu este păcat, importantă este relația ta personală cu Isus, indiferent de părerile altora.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cann0nfodder):

Te încurajez sa faci botezul, dacă asta simti, și sa Îl urmezi pe Domnul Isus. Mereu vor apărea lupte când vrei sa te apropii de El, dar, cu ajutorul Lui, vei trece biruitoare