| Bebepaty47 a întrebat:

Buna ziua ma puteti va rog sa ma ajutati sa raspund la aceste intrebari: 2a) Care sunt actiunile divine care îi confera lui Dum-zeu denumirea de Tata?
2b) Prin ce pilda, învatate de tine, Mantuitorul ne prezinta însusirile parintesti ale Tatal ceresc?

2c) Daca Dum-zeu este Tatal nostru ceresc, cum trebuie sa-L cinstim?
3) Explica denumirea de Fiul al lui Dum-zeu atribuita lui Iisus Hristos.
4) Enumera alte numiri ale Fiului lui Dum-zeu, pornind de la Simbolul credintei.

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

1. Faptul ca am fost creați de El arata ca Dumnezeu este Tatăl nostru.2, c.Îl cinstim pe Dumnezeu dacă ascultam ceea ce ne învață în Biblie și aplicam în viață. Trebuie să ne rugăm zilnic lui și sa citim Biblia. 3.Isus a fost prima creatură spirituală creata direct de Dumnezeu, de aceea el este întâiul născut din toată creația, asa cum se arata în Biblie în Coloseni 1:15-17,deci este Fiul lui Dumnezeu. 4. Isus are ma multe denumiri, de exemplu, Print al păcii sau Cuvântul.

2 răspunsuri:
| AnonimSuprem1 a răspuns:

2)a) Noi il numim pe Dumnezeu Tata al nostru, deoarece el se poarta cu noi precum cu fii lui.
2)b) Un exemplu de pilda care demonstreaza ca Dumnezeu se comporta cu oamenii precum cu niste fii este: Oaia pierduta, Fiul risipitor.
2)c) Dumnezeu ce spune?: El spune ca omul trebuie sa se lepede de pacate. (Dar ce sunt pacatele?): Ele reprezinta: mania, rautatea, pizma etc. Deci pacatele reprezinta rautatea omului. Oamenii trebuie sa fie blanzi, calmi dupa cum scrie in biblie.
Daca tu nu pacatuiesti, ii slujesti lui Dumnezeu. Orice persoana calma (cu cugetul curat/cu inima curata) este placuta inaintea lui Dumnezeu.

3.Denumirea de Fiu al lui Dumnezeu reprezinta persoana care este neprihanita inaintea lui Dumnezeu.

| Bebepaty47 explică (pentru AnonimSuprem1):

Mersi pentru raspuns