| AltcinevaPeAcestCont a întrebat:

Bună ziua, sunt nouă pe TPU şi vreau să mă alătur vouă şi categoriei " Religie".La această categorie sunt 2 grupe:cea a creştinilor şi cea a ateilor. Vreau să mă alătur creştinilor.Scopul venirii mele la categoria aceasta este acela de a ajuta oamenii şi vreau să încerc să demonstrez existenţa lui Dumnezeu. Sper ca creştinii să-mi "ţină pumnii" ca să putem arunca împreună bomba împotriva ateilor.Voi aduce argumente şi voi cere păreri.N-am venit pe site să mă laud că sunt cine ştie ce creştin.
Şi ca asta să fie întrebare:
Cât la sută credeţi că sunt creştini şi ct la sută atei la categoria asta?
PS:"Aştept" înjurături de la atei...

27 răspunsuri:
| AltcinevaPeAcestCont explică:

*Bună seara!*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt doar doua tabere asa cum zici tu! Religia este un capitol mult mai complex care nu se rezuma doar la ateism si crestinism! Sa sti ca eu nu sunt ateu dar nici de partea crestinismului nu sunthappy

| andri22 a răspuns:

Oau pai cred ca "crestini", sunt 100%, iar atei70%, ma bucur mult ca esti noua printre noi si sper ca o sa ii ajuti pe cei ce au nevoie de ajutor chiar si eu! Mult Succes!

| AndraDea a răspuns:

Buna seara! Ma bucur ca esti membru al familiei TPU cat si a categoriei "Religie"! Eu, personal chiar cred ca exista Dumnezeu si sper sa-i conving si pe ce ce nu cred, doar avem o dovada clara ca Dumnezeu exista:BIBLIA. De ieri stau numai in aceasta categorie tot comentand la intrebarile altora!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andri22):

Adica 170%..Depasim si barieri logice! Din cauza asta imi place site-ul asta! Eu sunt de parere ca pe aceasta categorie intra mult mai multi atei..Parerea mea! Cel putin numai atei vad raspunzand(in mare parte) la intrebari religioase! Oare sunt ateii mai atrasi de religie decat crestinii? Oare pentru ei este un subiect asa de important?

| BlackSulphur a răspuns:

1. Injuraturi? Vai ce dragut, odododo! Imi amintesti de expresia "Ce dai, nu stii sa injuri?". Ce ar fi mers aplicata "Ce-mi omori poporul, nu stii sa aplici pasnic religia?". Sigur asta asteptai sa zic, deci poftim! Multumit?
2. Te rog nu te victimiza si pune pe primul plan, crestinismul nu este singura religie de pe acest site...

| Inferno a răspuns:

Sute de filosofi, sute de (,) dezbateri,sute de ani, sute de argumente filosofice,sute de contra-argumente filosofice sute de teze (filosofice) dovedite,alte mii nedovedite,sute de anti-teze (filosofice) demonstrate, alte mii nedemonstrate, sute de probleme ce deriva din acest subiect, sute de analize si reanalize, sute de abordari stiintifice (da, au existat si abordari stiintifice)... nici-un rezultat. Problema existentei unui creator a fost dezbatuta si redezbatuta si redezbatut secole la randul, iar fiecare dezbatere a fost cat se poate de exotica continand argumente din cele mai pertinent, din punct de vedere filosofic.
Iar tu apari acum si declari ca ai sa rezolvi "problema"?
Asta consider eu o afirmatie vexanta, vexanta la adresa tuturor. Hai sa batem din palme si sa rezolvam o problema ce nu a putut fi rezolvata de cele mai luminate minti.
Arunci bomba? Ai idee baiete cate bombe au fost aruncate? Din partea tuturor.

| Kabuto79 a răspuns:

Nu uita de satanistibig grinbig grinbig grin si poti arunca cate bombe vrei tu. toate vor fi respinse.

| Inferno a răspuns:

Nu spun ca nu poti sa incerci. Poti sa formulezi "argumente" cate vrei,asa cum un copil se joaca cu pausile imitand o profesoara. Numai ca acel copil nu are nici-o legatura cu profesia adevarata, el se joaca cu seringi false si alte imitatii.
Poate iti gasesti si un partener de joaca, care are si el jucariile lui, "argumentele", pardon.
Hai ca te retin prea mult, poti sa te intorci la joaca.
Ai grija sa te porti frumos cu ceilalti copii.

| AltcinevaPeAcestCont explică (pentru Inferno):

Am spus că am să încerc, nu că o s-o fac.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Buna!
Bine ai venit, te asteptam cu multa "dragoste", chiar am avut o revelatie despre asta!
Ma bucur! "Te iubesc"!
Pa, pa.

P.S. Dumnezeu NU exista! big grin

| Buresbista123 a răspuns:

De ce era nevoie sa faci aceasta declaratieti ti e frica de ceva sa ti tina pumnii -)) ca sa demonstrezi ceva ce nu a fost demonstrat de 2000 de ani, de fapt o carte cu o povestire mitica ca multe altele interesant cum spui ca o sa arunci bomba impotriva ateilor, dar uiti ca nu cu ateii te lupti ci cu oamenii care gandesc, se vede ce fel de gandire perversa ai, aici cred ca tuturor ne place sa purtam dialoguri bazate pe ratiune si logica care in cazul celor care cred in prieteni imaginari aceste 2 lucruri sunt o utopie

| Mădă0611 a răspuns:

laughing pentru "ps" ai merita injuraturi. Stai linistit ca nu te injura nimeni fara sa meriti, decat daca esti ateu. laughing

| Ihaveadream a răspuns:

Naiv, dar simpatic. Astept sa vad ce "bombe" arunci.

| M25M a răspuns:

O dulce prejudecare...

| martzian a răspuns:

Ce faci tu se numeste "trolling". Daca ai venit sa arunci bomba, ma tem ca trebuie sa te reevaluezi ca si crestin.

PS: Eu as ruga oamenii sa nu injure, totusi.

| HueyFreeman a răspuns:

"a să putem arunca împreună bomba" Ce exprimare....americana.

| M25M a răspuns (pentru AndraDea):

Nu a inceput Pariu cu Viata... sau cum se numeste?!?

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

Intram la cateogria asta ca si cum am intra la un Stand-up comedy...pregatiti sa murim de ras...big grin

| RAY a răspuns:

Bine ai venit, e doar exprimare libera

| Angel0 a răspuns:

Atei 12%.
Mucosi care se cred atei 63%
Trolli 5%
Crestini12%
Alte religii restul.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu sunt de parere ca pe aceasta categorie intra mult mai multi atei..Parerea mea! Cel putin numai atei vad raspunzand(in mare parte) la intrebari religioase! Oare sunt ateii mai atrasi de religie decat crestinii? Oare pentru ei este un subiect asa de important?"

Dar ai incercat sa-ti raspunzi la intrebarea: de ce ateii se vad mai mult? Pentru ca adevarul se sustine cu goluri. Ateii au mingea in teren si pot da goluri, pe cand crestinii, ar vrea sa dea goluri, dar nu pot pentru ca le lipseste mingea. Crestinii nu pot raspunde(nu se prea vad) pentru ca le lipsesc dovezile si/sau argumentele.

| AvalohAlyn a răspuns:

Bine ai venit.Si eu sunt crestin.Dar totusi ce bine ar fi daca nu ar mai fi conflictele verbale intre atei si credinciosi, uneori cu cuvinte dure.
Totusi imi plac dezbaterile religioase dar nu cred ca o sa le ''deschizi'' mintea ateilor.Cum nici un ateu nu va ''deschide'' mintea crestinului. Putine sanse.Insa faptul ca tu, eu si altii Il avem pe Dumnezeu care sunt sigur ca exista, e un atu.Defapt e singura noastra arma impotriva a tot ce este rau.(nu zic neaparat de atei)
La cat mai mare activitate benefica si folositoare pentru intreaga comunitate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ateii nu vin cu nici o dovada in potriva lui Dumnezeu si nici nu pot! Sti de ce? Daca ar fi existat vreo dovada clara ca Dumnezeu nu exista religia nu ar mai fi existat.Voi mergeti pe niste simple teorii si contrazicieti Biblia..Astea nu sunt dovezi!

| Exilee a răspuns:

Bine-ai venit! Incantat sa te cunosc! big grin. Ma numesc Exil ( mda. ce-i drept mi-am peirdut ''ascensiunea'' mea de odinioara pe tpu...glumesc happy )

Apropo, ce-ai zice si de site-ul softpedia?big grin Un site un se promoveaza moralitatea, unde dreptul la exprimare este respectat chair si de fiacre ateu. Unii pe acest site imi provoaca scarba si dispret prin incultura lor. NU vreau sa jignesc pe nimeni si imi cer scuze pentru gestul meu de prost-gust happy. De fapt... mi-a scapat.

| Kaℓi a răspuns:

Crezi ca e crestineste sa spui asta "să putem arunca împreună bomba împotriva ateilor"? mie mi se pare ca nu prea e.

De ce ai pus "astept" intre ghilimele si nu "injuraturi", de exemplu? la PS-ul ala... e doar o curiozitate a mea, nu mi se pare clar ce ai vrut sa subliniezi big grin

| Liviu a răspuns:

Crezi ca un ateu adevarat sar apuca sa iti ia familia la rost? sau neamurile,mama,tata,sora etc?
Gresesti amigo, un ateu poate e mai cinstit ca un crestin, sau mai stiu eu.
Cert e ca nu toti atei sunt la fel, cum nu toti crestini sunt la fel.
Eu sunt ateu, ma mandresc cu asta.