| Exilee a întrebat:

Eu unul m-am saturat pana peste cap de certurile, disputele, dezbaterile, confilctele etc. dintre atei si crestini de la categoria Religie. Chiar nu putem sa convietuim in pace? Eu unul propun ca din categoria mentionata anterior sa fie impartita in 2 : cea a crestinilor si cea a ateilor. IN felul asta toata lumea este fericita, asa-i?
Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Probabil,oricum depinde si cu ce atei ai vorbit.
Eu unul raspund frumos, si civilizat,adica... mai sar coarda uneori,dar nu asa tare.
Cine imi raspunde frumos,matur si civilizat fac la fel.
Si inchiei mesajul prin urmatoarea fraza.
"Respect faptul ca tu crezi in divinitati"
"Respecta faptul ca eu nu cred "
Cine intelege bine,cine nu,iar bine.
Suntem oameni pana la urma,fie ca credem in el,sau ca nu credem in nimic.
Mai presus detoate,sa nu uitam scopul acestui site,e ok, ne contrazicem e ceva normal sa o facem,dar sa o facem in un mod frumos si matur,nu?
eu unul sunt ateu,nu am nimic cu crestini, sau cu alte secte, religi si mai stiu eu ce happy atata timp cat aceea persoana cu care vorbesc ma respecta, o respect si ii respect parerea/parerile, fie ele bune, sau proaste.

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu o sa existe niciodata pace in categoria aceea....the end.

E categoria care trage cel mai mult site-ul in jos si a caror intrebari merita cel mai putin sa ajunga pe prima pagina.
Asta ar fi si solutia (partiala). Intrebarile de la religie sa nu mai ajunga pe prima.pagina sau la intrebarile recomandate/populare.
Religia sa ramana groapa de gunoi a site-ului asa cum a fost inca de la infintare iar intrebarile de acolo sa nu mai polueze restul site-ului degeaba.
Dar spune-le la admini asta. Parca le place ca toate intrebarile populare de pe site sa incite la violenta religioasa...

| TeoPT a răspuns:

Daca majoritatea ateilor de acolo se cred mult mai inteligenti decat sunt de fapt, nu o sa se schimbe nimic.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Si daca ar fi despartite, nu s-ar schimba nimic! Ateii se vor duce la intrebarile crestinilor si viceversa! happy

| Exilee explică (pentru мιнαɛℓα36):

Dar ai vazut si ce trolling exista la acea categorie? Normal ar trebui sa se discute teme crestine, religioase, nu sa fie mai multa batjocura, mai ales la adresa celor sfinte.
Deja nici nu se mai pune problema sa discuti un subiect legat de o tema religioasa, ca brusc te trezesti ca acel subiect de vine ironie pentru altii. Nu se mai poate asa ceva.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Candva nici nu exista categoria religie, iar toate intrebarile cu si despre crestinism sau anti crestinism, se postau la stiinta si filosofie! Era un haos total si tocmai de aceea au infiintat ulterior aceasta categorie. Pentru ca atat ateii cat si crestinii sa-si rezolve disputele acolo si doar acolo.
Cu sau fara trolling!
Trebuie sa intelegi ca trollingul nu va disparea niciodata, indiferent de categorie. happy
Se vor sterge intrebari, conturi...vor aparea altele. Trolling fac ambele tabere, atat ateii cat si crestinii.
Cat despre intrebarile care tie ti se par batjocoritoare, le poti raporta oricand.
Cam asta e parerea mea; crearea unor categorii separate atei-crestini, nu va rezolva nimic!

| Hombre a răspuns:

Daca nu mai suporti eu iti propun sa-ti ei niste capre ca tocmai a dat iarba si mergi in natura la pascut, e mai util decat sa freci menta pe aici si asa suntem inghesuiti cu criza asta.winking

| Exilee explică (pentru Hombre):

De fapt, nu stiu ce le-ai facut caprelor tale, probabil l-au urmat pe Filosoficus in exil(pe-ale tale voiam sa ti le imprumut). Vrei sa ne tii si tu morala despre Codul lui Callimachi?

| Hombre a răspuns (pentru Exilee):

Nuuuuu, codul Callimachi este vechi, eu iti aplic codul civil care la inlocuit daca imi jignesti caprele ca s-au exilat. Filosoficus e in schimb de experienta plecat, ii arde pe ăia la buzunare. laughing

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
Nu știu ce să spun, dar nu ar fi o idee rea, trimite un mesaj la CONTACT.
O zi bună!

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Sunt de acord cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ales varianta de mijloc: să iau la mișto și creștinii, și ateii. E mai bine așa?

Nu, serios. Diferențe sau diferende vor exista mereu din cauza contrazicerilor. Ateii vor intra ca să își răspundă la întrebările legate de creștinism sau ca să se dea inteligenți și viceversa.

Nu mi se pare un lucru rău să existe contraziceri, atâta timp cât sunt într-un ton civilizat.

Nu ar trebui să se dea atâta atenție acestui tip de trolling. Deși ce-i drept și eu mă simt jignită când mi se spune că am diavolu'n mine doar fiindcă-s o corcitură de atee, deși nu am rămas gravidă cu nimeni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei mai multi dintre aia care intra acolo intra numai ca sa se certe. Eu intru rar si nu scriu nimic, pentru ca stiu ca n-are rost.
Oricum, sa stii ca exista butonul 'Ignora Categorii'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii cum se spune:gura lumii nu o poti astupa! Fiecare procedeaza cum il duce capul.

| RyGoLeTa a răspuns:

Bună!

Ar fi o soluție, dar nu cred că ar da rezultate pentru că acest conflict cel puțin eu așa cred va exista mereu.
Trimite și tu un mesaj la funcția Contact și vezi ce zic adminii.

Succes!