| ingrid1307 a întrebat:

Buna ziua,
Va rog sa imi recomandati un preot in Oradea pe care l-as putea alege ca duhovnic. Acel preot bland care sa rezoneze cu credinciosul, sa aiba rabdare sa asculte necazul, sa ma sfatuiasca pentru orice trebuinta..sa ma citeasca ca pe o carte deschisa. Scriu asta pentru ca am avut experiente in trecut cu preoti care in loc sa te apropie de Dumnezeu parca te indeparteaza si iti insipra frica sa mai mergi sa te spovedesti sau efectiv sa ceri un sfat. M-ar ajuta parerea voastra....Va multumesc!

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Tu cauti un preot sau cauti un guru ca Bivolaru?

| Simpatic a răspuns:

Nu stiu cate persoane sunt aici pe TPU din Bihor, Oradea si mai ales cate dintre ele merg regulat la duhovnic.
De aceea sfatul meu pentru tine la modul general referitor la problema indicata, ar fi sa o iei prin excludere, nu cred ca te costa nimic decat timp sa mergi la 2-3 biserici apropiate (sau mai indepartate) de zona in care locuiesti si sa "citesti" preotul de acolo, daca este un om pe gustul tau sau nu!

| ingrid1307 explică (pentru Simpatic):

Îți mulțumesc Simpatic pentru răspuns.
Sunt mutata de puțin timp în Oradea și de aceea am apelat la ajutorul celor de aici.
O să îți urmez sfatul. E drept că cel mai bine e să îmi creez propria părere.

| Simpatic a răspuns (pentru ingrid1307):

Ma bucur daca am putut fi de folos!winking

| LoveSleep a răspuns:

Tu vrei de fapt un psiholog, dar astia sunt mai scumpi decat preotii.

| ingrid1307 explică (pentru LoveSleep):

Psihologul nu ma poate ajuta în acestă situație...Nu e vorba de bani.