| Narfundo a întrebat:

Calatoriile astrale {decorporalizarea} sunt bune? Sunt ele periculoase? Ce zice biblia despre vise? Ce spun satanistii despre vise?

38 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Calatoriile astrale {decorporalizarea} sunt bune? Sunt ele periculoase?=
=și dacă nu mai găsești drumul la întoarcere?!

| eliaclodia a răspuns (pentru MMihai):

Cuvantul asta iti sugereaza ca te desfaci, te desprinzi de corp, te ridici ca fantomas si incepi sa circuli prin spatiu liber, supus doar fortelor gravitationale sau magnetismului lunii? Si apoi te intrebi, cum nu mori daca te desfaci? dar cum te misti fara inima? Ma doare capul. Rau. In sistemul meu, simti cu ochii inchisi sau deschisi cat poti, daca simti o placere din mediu, buhuhu, poate nu te "mai intorci/vindeci/" si azi asa maine asa, te macina, nu iti da drumul cu una cu doua.

| Inferno a răspuns:

Calatoriile astrale sunt lipsite de suport stiintific.

| OOOLEOOO a răspuns:

Calatoria astrala are efecte benefice, nu prezinta forme de pericol.

| Duucu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Citești cumva blogul lui Marius Simion? Parcă văzusem odată o întrebare de-a ta despre ei.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Duucu):

Da! www.nlpmania.ro a fost primul meu contact cu psihologia.

Il mai urmaresc pe Pera Novacovici
www.personalitatealfa.com

Mai iau cateva idei si de pe

www.construimimperii.ro

Iantai doar ii urmaream, dar mi-am dat seama ca dezvoltarea persoanala nu apare doar privind si vorbind despre ea... Abia atunci m-am gandit ca imi trebuia o strategie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Asta mi-se pare mai mult parapsihologie.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate spune si asa.
Legat strict de dezvoltare personala

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Este o diferenta intre psioholgie si parapsihologie. Apropo ce parere ai de blogul meu: www.euateul.blogspot.com

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Sebastian sunt uimit de cat de mult ai evoluat! Mi-ar placea sa te cunosc!
Iar blogul tau este grozav! Cand l-ai infiintat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Acum 4 zile.

| eliaclodia a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce nu ai avut curaj sa iti pui si fotografii cu tine?

| eliaclodia a răspuns (pentru OOOLEOOO):

OOOleooo. Te-am citit. Conform teoriei tale daca ii spui repetitiv cuiva o informatie, intr-o zi o va lua si o va accepta. Nu stiu cand, dar simt ca o faci, tu ai urmatoarea repetitie manipulativa: esti inteligent, e super, cunostintele tale sunt grozave, bravo, baga mare, ura, esti o persoana deosebita. Creierul meu decide in functie de afectul meu unde baga replica. Si a pus-o aici, poarta un afect suspect de manipulare si chiar de inversul afirmatiei sale. Adica afirmatia iti releva marea placere a lui ooooleo si nu era placere. Ce zici? Cum trebuia pronuntat corect? Adevarat? E un sentiment. Apoi creierul inchide pentru ca afectul meu nu va consuma afectul tau, disimulat intr-o informatie pe care oricine o accepta cu bucurie. Apoi afectul tau se va supara pe strategia lui stupida. Apoi ii va zice creierului tau, esti prost? M-a prins.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru eliaclodia):

Nu este chiar o forma de manipulare, ci de autoeducare, de Autosugestie.
Nu incurajez pe cineva pentru prorpiul interes, ci pentru dezvoltarea lui persoanala.

Daca te consideri ''Slab'' si Fricos (in general) este pentru ca ti-ai repetat si ti s-a repetat asta de cand erai mic copil. E nevoie de multe convingeri negative si evenimente negative ca sa te consideri asa.
Eibine eu fac opusul, nu o sa mai spun ca sunt slab la ceva ci ca sunt ''cel mai bun''. Daca alti nu isi repeta asta le-o voi repeta eu, pentru simpla bucurie de ai vedea ca nu renunta dupa 2-3 saptamani la ceva ce au inceput.

Marius Simon scrie
''Daca amplifici aceasta idee in care tu te recunosti prin autosugestie ca fiind puternic si avand incredere in tine creierul tau va incepe sa iti genereze si o pozitie corporala adecvata, o voce pe masura, o atitudine si chiar un tip de comunicare verbala care sa fie conform cu emotia predominanta''

Tot cea ce iti spun eu tine strict de NLP (Program Neurolingvistic)

Nu am spus chiar ca sunt prost, ci mai degraba ''Mainile Sus, ai fost prins!" urmat de un ''Super uite o persoana deosebita cu care sa ma inteleg''.
(Am incetat sa ma consider prost de ceva vreme)

Nu stiu daca ai facut-o constient sau inconstient, dar odata ce iai spus lui Seba ''de ce nu ai avut curaj sa iti pui si fotografii cu tine?'' iai activat o multime de ganduri negative urmate de emotii ce il trag inapoi de la motivatia pe care a avut-o la inceputul proiectului si descoperirile sale.
Daca va renunta la blog si la idea ateismului te poti gasi vinovat.
Asa cum in cazul unui copil care se regaseste lipsit de incredere in propriile forte cel mai bun vinovat este parintele.

Ti-am dat un mic exemplu despre cum cum om se distruge cu altul.
Daca vrei sa te convingi mai mult, ca amea nu este o forma de manipulare ci una de ingurajare si comunicare poti citi :
''Limbajul vorbirii - Arta conversatiei'' de Allan Pease(Maestru in comunicare)

| eliaclodia a răspuns (pentru OOOLEOOO):

A pune pe cineva care e confuz pentru ca vointa ii oscileaza, in fata provocarii de a analiza si psihanaliza situatia, e un ajutor, o determinare. Alegerea e a lui, ca si traducerea sugestie date, care nu indica nimic.E o coada de peste. Incerci sa arunci efectul tau, pisica ta, pe seama mea. Sugestia mea spre limpezirea unei frici, nu da raspuns. Incerci sa ma invarti, incerci sa stai langa mine comparativ, tu faci bine, eu fac rau, dar tu ma consideri o persoana deosebita, etc. E foarte clar cat de manipulator esti. Nu se vede insa bine scopul.

| doctorandus a răspuns:

Citez din Blom, Jan Dirk (2010). A Dictionary of Hallucinations. New York, Dordrecht, Heidelberg, London: Springer Science+Business Media, LLC. p. 379-80. doi:10. 1007/978-1-4419-1223-7. ISBN 978-1-4419-1222-0.

Out-of-Body Experience (OBE or OOBE)

Also known as out-of-the-body experience. In biomedicine, both terms are used to denote a type of ∗autoscopic phenomenon that may occur either during sleep or wakefulness, involving a sensation of being outside and above one’s physical body (referred to as disembodiment). The experience is typically accompanied by ∗autoscopy, which in OBE involves the visual perception of one’s physical body from a place outside of one’s actual body. Contrary to autoscopic doubles perceived in ∗heautoscopy, which tend to appear diaphanous, the physical body perceived in OBE tends to appear as solid and to cast a shadow. When instances of OBE and heautoscopy are experienced in rapid alternation, they are referred to as ∗double consciousness. It has been claimed that the lifetime prevalence of OBE may lie around 10%. OBE may be accompanied by other hallucinations or ∗illusions, such as ∗auditory hallucinations and ∗body photism. Pathophysiologically, OBE is associated primarily with aberrant neurophysiological activity at the temporo-parieto-occipital junction. It has been claimed by the group headed by the American-Canadian neuropsychologist Michael A. Persinger (b. 1945) that OBE can be evoked experimentally with the aid of a ∗Koren helmet. In parapsychology, OBE tends to be attributed to true exteriorization of the self, the soul, or any other ‘ethereal’ part of the body. An example of such exteriorization is astral projection, a condition in which the so-called astral body is thought to part from the physical body, and to undertake a tour of the physical plane, thus allowing for the proper physical distance to render autoscopy possible. According to the American parapsychologist Raymond A. Moody, Jr. (b. 1944), OBE is also a common characteristic of ∗near-death experiences (NDEs). Synonyms for OBE found in the parapsychological literature include astral projection, ecsomatic experience, ‘ecstasy with looking back at oneself’, exteriorization of sensibility, excursion of the ego, hallucination of physical duality, pseudoheautoscopy, syndrome of floating experience, and visuo-vestibular splitting of the somatosensory body image.

References

Blanke, O., Landis, T., Spinelli, L., Seeck, M. (2004). Out-of-body experience and autoscopy of neurological origin. Brain, 127, 243–258.
Brugger, P., Regard, M., Landis, Th. (1997). Illusory reduplication of one’s own body: Phenomenology and classification of autoscopic phenomena. Cognitive Neuropsychiatry, 2, 19–38.
Moody, R.A. (1975). Life after life. New York, NY: Bantam Books.

| thealchemist a răspuns:

Ai auzit tu de cineva care poate calatori in afara corpului ca sa te intereseze daca-s bune sau rele?
cit despre vise ce treaba are Biblia cu ele? daca vrei sa vezi ce inseamna visele tale du-te la psiholog nu la preot.

| Narfundo explică (pentru thealchemist):

Esti serios? Cred ca ai scris la misto randurile alea.Suntem la o categorie de religie. Daca ai chef de psihologie fugi de aici.

| Mădă0611 a răspuns:

Pai tu ce simti, sunt bune sau rele?
Fata, de mai jos vrea sa vorbeasca cu ingerul pazitor, tu de ce apelezi la "calatorii astrale"?

| Miauti a răspuns:

"Nu esti o fiinta umana cu suflet. Esti un suflet temnitat temporar intr-un corp fizic."

http://pazniculviselor.blogspot.ro/2013/02/teorii-proiectie-astrala.html

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Despre vise Biblia declară următoarele: "Căci visele vin din mulţimea grijilor" - Eclesiastul 5:3. Ele nu constituie mesaje pentru noi din partea cuiva, ci sunt cel mai probabil rezultatul subconştientului nostru.

| reihiuke a răspuns:

Uite un articol interesant. http://www.vopus.org/ro/vopus/editorial/fanatism-si-secte.html

Eu unul m-am saturat sa ii vad pe toti cum isi dau cu parerea, fara sa studieze cum trebuie. O mai auzeam pe EmaS comentand tot la o intrebare de-a ta, despre calatorii astrale. Astia vorbesc si habar nu au ce e aia. Poate ca intr-o calatorie astrala esti mai aproape de Dumnezeu decat ar putea sa fie ei vreodata... si ei spun ca nu-i buna experienta ca nu l-ai primit pe Isus :|

| eliaclodia a răspuns (pentru reihiuke):

Stai asa! Acuza ca nu l-ai "primit pe isus" se refera la faptul ca nu primesti adevarul si crezi intr-o iluzie. adica ti s-a spus sa mai cauti ce se intampla cu ce simti, ca e altceva. E vorba:"isus e adevarul". Deci te-au acuzat ca minti cu ceva si te minti.

| reihiuke a răspuns (pentru eliaclodia):

Cine m-a acuzat? Cineva care nici nu stie despre ce vorbesc? happy Asta e tragedia. Cum te poate acuza cineva ca te minti, daca nici nu stie ce ai zis si despre ce e vorba?

| eliaclodia a răspuns (pentru reihiuke):

Te-a acuzat gresit daca a facut-o agresiv si nici nu stia despre ce vorbesti. Dar e bine sa iei in seama pe cineva care are si el un instinct. Poate ca are dreptate si instinctul ii spune ceva, cum ca nu e o cale a adevarului, ci a iluziei. de asta stiintele au demonstratii, ca au tinut cont de instinct si de frica de adevar, au impacat lucrurile si oamenii nu doar ca nu se mai cearta si nu mai fac razboi, stau linistiti ca e "lumina".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba toti spun ca da.da tu ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici explicatia stiintifica la calatoriile astrale:http://www.descopera.ro/......a-corpului

| Mikhtarian a răspuns:

Semne Divine au aparut in vise uneori, nu stiu ce sa cred.

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Da astea pamantesti nu te satisfac? Sfintii parinti spun sa nu te increzi in vise.

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Sportul la care esti tare ti-l lasam tie.

| eliaclodia a răspuns (pentru Ben00):

Se refera, ce zici tu, la un studiu simplu, pe cateva sute sai mai mult de oameni, ale "parintilor respectivi. Au venit la ei, plangeau sau erau plini de pica si ura, ca au visat, deci e adevarat ce credeau sau ce se temeau, ca x, y, z, vor sa ii omoare, vor sa le fure, sau ca au furat in vis deci vor fura, ca le-a cazut un dinte deci au sa moara. La astfel de vise si interpretari se refereau cei ce au studiat si ei oamenii prin meseria lor, incercand sa-si aduca aportul la stiinta despre suflet. Deci e vorba de alt gen de visare, decat incearca in pasareasca sa spuna cineva prin cuvantul maret: mama se poate sa ne decorporalizam, sa levitam, sa etc. Matrix.:} Trebuie lamurit sufletul, nu contrazis, nu sa i-se confirme dupa ureche, trebuie doar a fi limpezit, nu criticat. Incepe limpezimea cu asa: zice sebastian parca,"traiesc o placere a afectului. Nu stiu despre ce e vorba. Dau un indiciu, fac ceva care nu se numeste placerea de a manca, a te reproduce, a etc, se numeste Decororalizare. E o placere ciudat, care te face si confuz, dar cred ca am avansat, mi-a confirmat si un amic." Asta e de studiat.

| Psihedelic777 a răspuns:

O sa-ti spun tot ce trebuie sa sti.Calatoriile astrale nu sunt periculoase.Chestile ca o sa ti se fure trupul sau ca nu mai poti sa te intorci sunt niste MINCIUNI spuse de anumiti oameni care nu au reusit ca calatoreasca sau care nu vor sa descoperi infinitele beneficii ale calatoriei astrale. Daca citesti atent biblia vei gasi multe pasaje in care se vorbeste despre calatoriile astrale, ca fiind un lucru care te apropie de Dumnezeu si iti largeste cunostiintele, pe langa faptul ca poate fi foarte distractiv.Noi cand vom muri corpul v-a ramane in pamant iar sufletul se v-a intoarce la Dumnezeu, cam asta e si calatoria astrala numai ca nu trebuie sa mori.Binenteles sunt multe alte chesti de stiut despre asta.Dar nu este priculos, dinpotriva este benefic.Asa ca incearca cu incredere si cu Dumnezeu ianinte.

| Al99 a răspuns:

Calatoriile sunt bune in general.
Mai ales cele astrale.
@inferno
Vulpea a zis ca strugurii sunt acri.

| eliaclodia a răspuns (pentru Al99):

Eu nu cunosc alta calatorie astrala sau pamanteasca cu ochii inchisi, decat sa simt ce e in jur. Nu s-a demonstrat ca pot sa simt un om la polul nord, dar toti stim ca putem sa simtim soarele, luna si restul. Apa, asa cum se simte, copacul asa cum se simte. Insa nu stiu daca toti pot sa simta. E ca si cu talentul muzical, ai ureche sau nu. Daca incerci sa simti ceva frumos si pur, e una si daca simti ceva nasol e alta.Iar unii, in pasareasca dintre noi, spun ca nu trebuie sa simti lucrurile impure, perfide, sa inchizi.