| EdwardEddy a întrebat:

As vrea sa stiu cat mai multe despre calatoriile astrale si glanda pineala, de preferat raspunsurile de la preoti sau parapsihologi.Cum pot calatorii astral, ce trebuie facut inainte?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru unii dintre voi, ideea calatoriei astrale pare a fi una nebuneasca. Dar, calatoriile astrale au fost practicate de-a lungul istoriei, si exista mii de documente si experimente stiintifice care demonstreaza faptul ca aceasta calatorie astrala este una reala. Oamenilor le e frica de calatoria astrala, intrucat poate aparea "paralizia somnului" (o consecinta a calatoriei astrale).
Scepticii calatoriei astrale au anumite motive pentru care o resping:
1) Ei cred ca experientele astrale sunt de fapt vise (Gresit! Calatoria astrala este un experiment cu adevarat constient, mii de oameni confirmand acest lucru).
2) Ei cred ca cei care calatoresc in astral sunt sub influenta drogurilor sau a alcoolului (Gresit! De fapt, drogul sau alcoolul impiedica orice calatorie astrala. Mai mult de atat, exista oameni care calatoresc in astral inca de la varste fragede: 6 sau 12 ani).
3) Ei cred ca cei care calatoresc in astral o fac pentru publicitate, bani sau atentie. (Desi exista unii care o fac pentru aceste scopuri, totusi cei mai multi o fac pentru imbogatirea experientei lor spirituale).
De asemenea, exista unii care cred ca toate calatoriile astrale sunt malefice si sataniste (ceea ce e total gresit!). Chiar in Biblie se vorbeste despre calatoriile astrale:
"Mai inainte ca sa se rupa funia de argint si sa se sparga vasul de aur si sa se strice ulciorul la izvor si sa se sfarame roata fantanii, si ca pulberea sa se intoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu, Care l-a dat." (Ecclesisastul 12:6-7).
Pasajul biblic de mai sus vorbeste de ceea ce se intampla atunci cand murim. "Funia de argint" reprezinta cordonul de argint, adica legatura dintre corpul fizic si corpul astral. Atunci cand acest cordon se rupe definitiv, omul moare. "Vasul de aur" este cea de a 7-a chakra, adica energia principala a trupului.
In continuare, voi prezenta o tehnica pentru calatoria astrala. Pentru aceasta, e de preferat ca aceasta calatorie e s-o faceti la ora 4 dimineata. De ce? Pentru ca atunci nu veti fi deranjat de mediul inconjurator si veti avea o minte odihnita si linistita. Iata deci, ce trebuie sa faceti pentru calatoria astrala:

1) Sa aveti o minte deschisa si orice ganduri negative va va impiedica sa faceti acest experiment;
2) Dupa ce va sculati la ora 4 dimineata, dati-va jos din pat si spalati-va cu apa pe fata;
3) Dupa cateva minute, intoarceti-va in pat si intindeti-va. Probabil ca veti simti obosit(a) si veti dori sa va intoarceti la somn;
4) Inchideti ochii si limpeziti-va mintea. Aceasta ar trebui sa fie usor, intrucat ati dormit deja cateva ore;
5) Apoi, imaginati-va ca stati undeva in camera, poate undeva in coltul indepartat. Cu insufletire, va veti vedea stand acolo. Veti sti ca stati acolo si ca trupul vostru se afla intins pe pat. Concentrati-va intreaga minte pe acest concept;
6) Incepeti sa va spuneti in minte urmatoarele: "Voi face calatorii astrale. Imi voi parasi corpul". Spuneti acest lucru de mai multe ori, imaginati-va ca va aflati in cealalta parte a camerei.
7) In timp ce faceti acest lucru, veti incepe sa adormiti incetul cu incetul. Usor, mintea voastra incepe sa se tulbure. Asigurati-va ca ideea faptului sunteti in cealalta parte a camerei va sta in mintea voastra, inainte sa adormiti.
8 ) Puteti sa experimentati una din urmatoarele senzatii:
- plutire;
- scufundare;
- vibratii;
- o lumina alba sau albastra;
- zdruncinatura;
- zgomote ciudate.
Daca experimentati una sau mai multe din aceste senzatii, veti putea fi infricosat(a) la inceput; dar trebuie sa stiti ca toate acestea sunt semne pozitive si nu aveti de ce sa va fie frica.
Pentru prima oara, daca sunteti afara trupului vostru, nu stati prea mult prima oara. Plutiti deasupra camerei, obisnuiti-va cu planul astral si apoi va puteti intoarce in trupul vostru. Puteti face iarasi o alta calatorie astrala peste 24 de ore. E posibil ca un ghid sa va astepte. Acest ghid va va supraveghea si va va duce unde veti dori.
Daca, dupa cateva incercari, nu veti face calatoria astrala, nu va descurajati. Daca veti simti una din senzatiile de la punctul 8 ) sa stiti ca sunteti pe drumul cel bun. Ganditi-va la calatoria astrala toata ziua. Cititi carti despre calatoriile astrale; incercati-le in fiecare noapte. Si veti vedea ca in viitor, pana la urma, veti putea si voi sa faceti calatorii astrale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cate idiotenii intr-o singura postare. Bravo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu spre deosebire de tine, incerc sa ajut utilizatori, prin raspunsuri folositoare, pe care le asteapta, nu prin raspunsuri care nu ajuta cu nimic utilizatorul care a pus intrebarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"raspunsuri folositoare"... vezi ca e o diferenta intre "raspunsuri folositoare" si "idiotenii lipsite de dovezi care se pretind a fi folositoare".

Ai dat un copy-paste fara sa te obosesti sa te documentezi pe bune. Din pacate pentru tine nu asa functioneaza realitatea. Asa functioneaza doar lumea ta imaginara.

" raspunsuri care nu ajuta cu nimic utilizatorul"... deoarece utilizatorul vrea raspunsuri bazate pe favoritism si ignoranta. Utilizatorul nu vrea raspunsuri pe bune, nu vrea chestii reale. Vrea raspunsuri care sa coincida cu punctul lui de vedere. Asta se observa clar din raspunsul pe care mi l-a lasat. Daca ar fi cautat cu adevarat, mi-ar fi cerut sa detaliez comentariul.

Uite, din moment ce o arzi tupeist/a si crezi tu ca ai dat un raspuns "folositor", nu o idiotenie luata cu copy-paste bazata pe favoritism si ignoranta, prezinta-mi dovezi care sa confirme ca asa ceva e pe bune.

Ba mai mult de atat, daca vrei iti pot da niste site-uri unde sa-ti faci publice dovezile si daca vrei, participi la o demonstratie iar daca reusesti sa demonstrezi ca asa ceva e pe bune, castigi bani. Te bagi?

Astept dovezile din spatele acelui raspuns "folositor".

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lipsa de ocupatie. Nu am ce explicatie sa iti dau deoarece raspunsul nu iti era adresat tie. Intelegi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"vezi ca e o diferenta intre "raspunsuri folositoare" si "idiotenii lipsite de dovezi care se pretind a fi folositoare"."
Pentru tine sunt idiotenii, dar pentru altii nu sunt. Nu poti judeca asta? Crezi ca totul se raporteaza la tine? Lipsite de dovezi- dar de unde stii tu? Esti tu asa sigur? Oricum raspunsul nu iti era adresat tie asa ca nu am chef sa iti dau nici o dovada.

"Ai dat un copy-paste fara sa te obosesti sa te documentezi pe bune. Din pacate pentru tine nu asa functioneaza realitatea. Asa functioneaza doar lumea ta imaginara."
Vad ca tu est extrem de documentat. Nici nu te-ai obosit sa dai un raspuns cu mai multa informatie, ci ai dat un raspuns total nefolositor.

" deoarece utilizatorul vrea raspunsuri bazate pe favoritism si ignoranta. "
Si ce treaba ai tu cu utilizatorul? Te mananca pe tine undeva daca cineva cauta un raspuns la o problema pe care tu o consideri o "idiotenie". Deci care e treaba ta? Eu nici acum nu am inteles de ce ai raspuns aici daca intrebarea nu te viza. Ca sa te aflii in treaba?

"Utilizatorul nu vrea raspunsuri pe bune, nu vrea chestii reale. Vrea raspunsuri care sa coincida cu punctul lui de vedere. Asta se observa clar din raspunsul pe care mi l-a lasat. Daca ar fi cautat cu adevarat, mi-ar fi cerut sa detaliez comentariul."
Inca o data treaba lui cu ce cauta. Pentru el raspunsul meu a fost mai folositor ca al tau, si cred ca asta conteaza. Oricum traim intr-o lume relativa bazata pe favoritism. Acum depinde de noi la ce ne raportam si cum alegem sa ne raportam la ceva.

"Uite, din moment ce o arzi tupeist/a si crezi tu ca ai dat un raspuns "folositor", nu o idiotenie luata cu copy-paste bazata pe favoritism si ignoranta, prezinta-mi dovezi care sa confirme ca asa ceva e pe bune."
Iari ai pareri? Nu stiu ce inseamna pentru tine "tupeist". Se pare ca nici acum nu ai inteles de ce raspunsul meu a fost mai folositor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"totul se raporteaza la tine"... nu. Totul se raporteaza la realitate iar realitatea nu tine cont de parerile tale sau ale mele. Tu poti sa crezi cat vrei in idiotenia cu calatoriile astrale, asta nu inseamna ca ele sunt pe bune.

"dar de unde stii tu"... pentru ca spre deosebire de tine, eu m-am obosit sa caut despre asa ceva. Dar esti liber/a sa-mi arati ca n-am cautat suficient. Prezinta-mi dovezi.

"Esti tu asa sigur"... da. Sunt atat de sigur incat sunt dispus sa dau 5000 de lei celor care pot sa-mi demonstreze ca chestiile ce tin de psiho-pupu sunt pe bune si la fel ca mine mai sunt multi altii. Mi se pare interesant cum nimeni n-a castigat pana acum nici un premiu.

"raspunsul nu iti era adresat tie"... "Moδn a răspuns (pentru Gaia)". Esti sigur/a? Intr-o postare recenta tu si cu "intelectualul" de purec ziceati ca am probleme si ca sufar de ceva dar vad ca tu uiti ce postezi. Cred ca tu ai o problema mai mare decat mine.

"tu est extrem de documentat"... sunt.

"raspuns cu mai multa informatie"... am explicat mai sus ce e cu acel raspuns. Nu mai repet.

"ce treaba ai tu cu utilizatorul"... pai el a pus o intrebare si eu am vrut sa-i ofer ajutor in adevaratul sens al cuvantului crezand ca-l intereseaza realitatea nu povestile.

"nu am inteles de ce ai raspuns aici daca intrebarea nu te viza"... facepalm.

"raspunsul meu a fost mai folositor ca al tau, si cred ca asta conteaza"... atata prostie intr-o singura afirmatie. Bravo. Deci pentru tine, nu realitatea conteaza.

"raspunsul meu a fost mai folositor"... nu a fost mai folositor. In realitate nu ai zis nimic folositor. Ai dat cu copy paste niste afirmatii bazate pe favoritism si ignoranta. In lumea reala, nu in lumea voastra imaginara in care puteti sa calatoriti astral, raspunsul tau nu e folositor.

Se pare ca vorbesc cu o caramida tu fiind clar incapabil/a sa intelegi chestiile elementare pe care incerc sa ti le explic. Bucura-te de ignoranta ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Totul se raporteaza la realitate iar realitatea nu tine cont de parerile tale sau ale mele. Tu poti sa crezi cat vrei in idiotenia cu calatoriile astrale, asta nu inseamna ca ele sunt pe bune."
Parerea mea draga Gaia e ca nu stii ce inseamna realitatea si cum se leaga aceasta de relativitate. Inca o data te intreb de unde stii tu ca nu sunt bune? Ai incercat in trecut acele metode pe care le-am insiruit acolo si te-ai convins ca nu merg? Tu spui ceva pe baza unei opinii personale, o opinie care nu se raporteaza la real, ci la relativ. Cand o sa imi incerci acele chestii insiruite, adica cand vei demonstra prin fapte, ca ceea ce am spus nu are legatura cu realitatea atunci imi spui.

"pentru ca spre deosebire de tine, eu m-am obosit sa caut despre asa ceva. Dar esti liber/a sa-mi arati ca n-am cautat suficient. Prezinta-mi dovezi."
Ti-am spus, nu am de ce s iti dovedesc nimic. Dovedeste tu mai bine, ca tu vad ca ai mai mult interes si te aprinzi mai mult pentru ca am spus unele lucruri. In absenta dovezilor atat pro cat si contra fiecare e atat de liber, precum e libera pasarea cerului sa zboare unde doreste, asa suntem si noi liberi sa spunem aceste "idiotenii", pe care tu ar trebui sa le tratezi, ca un om inteligent ce esti, cu indiferenta, sau daca nu adu tu dovezi contra. O sa imi spui ca "de ce sa aduc eu dovezi", pentru ca tu te-ai aratat nemultumit la ce am spus si mi se pare normal ca cel care combate sa vina cu dovezile. Acum si tu vezi normalitatea in alte moduri, ca fiecare de altfel.

"da. Sunt atat de sigur incat sunt dispus sa dau 5000 de lei celor care pot sa-mi demonstreze ca chestiile ce tin de psiho-pupu sunt pe bune si la fel ca mine mai sunt multi altii. Mi se pare interesant cum nimeni n-a castigat pana acum nici un premiu."
Eu ti-am spus daca vrei asa mult sa ti se demonstreze, ai asa o dorinta arzatoare, fa acel experiment, dar fa-l cum trebuie. Fa cum zice acolo exact, motamo.

" pai el a pus o intrebare si eu am vrut sa-i ofer ajutor in adevaratul sens al cuvantului crezand ca-l intereseaza realitatea nu povestile."
Dupa cum era formulata intrebarea, cred ca puteai sa te prinzi ca pe acest utilizator il intereseaza, cum le zici tu "povestile". Si aceste "povesti" sunt bune la ceva sa stii. Nu sunt chiar asa fara nici un rost. Sunt bune pentru a iti forma o perceptie cat mai solida asupra a ceea ce ne inconjoara, fie ea o perceptie gresita, nu are relevanta deoarece nimeni nu va suferi pe urma acesteia, si daca e si om cu capul pe umeri nici nu va deranja, nu?

"atata prostie intr-o singura afirmatie. Bravo. Deci pentru tine, nu realitatea conteaza."
Inca o data nu esti in stare sa privesti realitatea cum trebuie. Eu o privesc ca pe o chestie relativa, niste lucruri exacte care sunt acolo si se bazeaza pe legi si perceptia noastra care le da o forma, un contur. Avem perceptii diferite si noi asupra acesor fapturi, asupra realitatii, ceea ce cam demonstreaza ca ce am spus e palpabil. Si sa ma exprim dupa gandirea ta, ce te afecteaza ca unii dintre noi vedem realitatea intr-un mod complet "gresit"? Lasa-ne in lumea noastra "imaginara". Daca vrei sa intrii si tu in ea te voi ajuta.

" nu a fost mai folositor. In realitate nu ai zis nimic folositor. Ai dat cu copy paste niste afirmatii bazate pe favoritism si ignoranta. In lumea reala, nu in lumea voastra imaginara in care puteti sa calatoriti astral, raspunsul tau nu e folositor."
Sunt sigur ca ai mai spus asta. Stai chill am inteles. Lasa favoritismul si ignoranta. O sa te indemn sa citesti un pic Osho, o sa te faca sa iti maresti orizontul. Iti recomand lucrarea "Indrepar Spiritual". O sa iti dau un citat:
"Cel ignorant e ratacit in intuneric, dar cel plin de cunostinte e ratacit intr-un intuneric si mai mare decat cel ignorant""
Sunt sigur ca nu te va interesa acest autor, si operele sale si o sa le tratezi cu "ignoranta".

"Se pare ca vorbesc cu o caramida tu fiind clar incapabil/a sa intelegi chestiile elementare pe care incerc sa ti le explic. Bucura-te de ignoranta ta."
Si eu vorbesc cu o pietricica din aceia mica. Cu caramida poti construi ceva. Acea pietricica insa ramane neinsemnata, ratacita undeva langa celelalte mii de pietre... O sa ma bucur de aceasta "ignoranta" cum ii spui tu, si o sa si gust din ea. Apropo lucrurile elementare pe care tu incerci sa le "explici" nu au relevanta, nici pentru mine nici pentru tine. Deci am incheiat?

17 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Da astea pamantesti, cu parintii, nu iti ajung?

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, acest lucru nu e posibil.

| suffarstar a răspuns:

Cu ce scop vrei sa calatoresti in Astral?

| EdwardEddy explică (pentru suffarstar):

Pentru a-mi imbogatii experientele spirituale, si in acelasi timp si abilitatile.

| suffarstar a răspuns (pentru EdwardEddy):

Nu stiu daca e intelept sa te apuci de spiritualitate de capul tau. Ca sa intelegi alte spatii, trebuie mai intai sa te intelegi pe tine. Deschide-ti chackrele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cum pot calatorii astral"... nu poti.
"trebuie facut inainte"... nimic pentru ca nu exista asa ceva.

| EdwardEddy explică (pentru anonim_4396):

Taci ca nu stii nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scapa de egoism si o sa ai acces nelimitat.

| Loominaty a răspuns:

Mai bine te culci, ai mai multe sanse sa faci exact acelasi lucru.

| DERPELINO a răspuns:

Intreaba-l pe dumnezeu si el iti va raspunde.