| anonim_4396 a întrebat:

Cam ce sanse aveau oamenii din acele timpuri sa construiasca un turn pana la "cer" folosind materialele descrise in biblie? Cam cat de sus credeti ca ar fi putut ajunge?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Turnul Babel a fost in realitate doar o zigurata, lucru recunoscut si de crestini (cei zdraveni la cap).

| oprescudorin11 a răspuns:

Aceleasi intrebari stupide! Daca eram sef la TPU, interziceam intrebari cretine. Era un mare matematician, Grigore C. Moisil care nu raspundea decat la cine stia sa formuleze o intrebare in termeni logici!
Acum apar creaturi care se intreaba cate maini le-a crescut, cate picioare are porcul si de ce le are? Daca iti aduce mizeria, si in care arati, fericire, e treaba ta. Poate s-a construit sau nu acel turn, el a ramas un simbol!
Eu te-as intreba de ce te-ai nascut TU, si nu altul mai putin cretin? Din aceiasi parinti?
De ce te-ai nascut?
Mai trebuia echologia completata cu alte mizerii nici macar echologice?(in termeni europeni?)
Crezi ca contribui la echilibrul stratosterei, care in loc sa miroasa atrandafiri, capata miasme?

| M25M a răspuns:

Destul incat sa-l enerveze pe Doamne-Doamne

| martzian a răspuns:

Problema nu era turnul, ci reeditarea nesupunerii fata de Dumnezeu.

În Geneza 9:1, după potop, ni se spune că: "Dumnezeu a binecuvântat pe Noe şi pe fiii săi şi le-a zis: „Creşteţi, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul.".

Aparent oamenii au ascultat porunca (dacă ne uităm în cap.10), dar, Geneza 11:4 ne arată contrariul. Încă o dată omul se răzvrătește împotriva lui Dumnezeu, dând dovadă de neascultare:

"Şi au mai zis: „Haidem! să ne zidim o cetate şi un turn al cărui vârf să atingă cerul (dorința străveche de a fi ca Dumnezeu) şi să ne facem un nume (ei aveau deja un nume, în Dumnezeu – dar vroiau un nou început), ca să nu fim împrăştiaţi pe toată faţa pământului (contrar poruncii pe care o primiseră)!"

Cele două expresii exterioare ale păcatului din inima lor (un oraș, care să-i țină laolaltă, în loc de a umple pământul și un turn mare care să le ofere un "nume") indică neascultare și dorința de mărire, mândria despre care ni se spune că stă înaintea căderii. Este o reeditare a păcatului Adamic, indicând faptul că omul s-a lăsat condus de o natură păcătoasă – refuzând autoritatea divină, alegând să se răzvrătească.

Apropo, termenul cer din ebraica (שׁמה שׁמים shâmayim shâmeh) se refera la bolta unde sunt norii, ca sens principal. Sigur ca nu ar fi ajuns in cer (cu sensul de loc al prezentei lui Dumnezeu) dar nici ca Dumnezeu s-ar fi temut de turnul lor, dupa cum nu se teme de zgarie norii nostri. Si e clar si ca nu era Dumnezeu acolo - nici ei nu cred ca sperau asta. happy

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Ti-am mai raspuns in trecut la afirmatiile gen "nesupunerii fata de Dumnezeu" cand vine vorba de turn, ti-am explicat de foarte multe ori de ce acel motiv este unul absurd pentru a da o pedeapsa oamenilor, nu mai repet iar. Subiectul de acum nu este acela. Subiectul de acum este doar inaltimea la care puteau sa ajunga.

"dorința străveche de a fi ca Dumnezeu"... si zau ca ti-am explicat de cel putin 3 ori de ce afirmatia asta este doar o interpretare gresita si absurda. Nu mai repet iar, oricum o fac degeaba.

Apropo, parca tie ti-am zis in trecut sa nu imi mai lasi comentarii. Vad ca si in acest caz o fac degeaba tu fiind incapabil sa intelegi acest lucru marunt. Stai linistit, m-am obisnuit cu ignoranta si favoritismul de care dai dovada atunci cand vine vorba de religia ta.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu mi-ai raspuns degeaba, daca ai facut-o dovedind neintelegerea textului biblic... Nesupunerea nu se leaga de turn, ci de porunca lui Dumnezeu de a se raspandi pe pamant. Ei au vrut sa isi faca un nume, in conditiile in care deja aveau unul. Nu poti interpreta Biblia in afara contextului si dupa ureche. Sau poti, dar ignorand adevarul.

| ErrorFound a răspuns:

Maxim 300 de metrii, considerand ca aveau si cunostintele necesare in ale arhitecturii. thinking

| Mikhtarian a răspuns:

Eu personal imi imaginez ceva gen material ca la piramide.
Nu stiu, omul a fost dintotdeauna creativ.
Cat de sus? iti dai seama ca nu pana la nori, probabil ca era pana la etajul 4-5?!? Nu-mi dau seama.

| mariutanuconteaza a răspuns:

Pina in cer oricum nu se urcau