| mentholinks a întrebat:

Cand ati facut ultima data o fapta buna?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E greu de zis. Nu cred ca sta cineva sa le numere sau sa le tina minte.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

In acest moment in care incerc să vorbesc cu tine si sa te invit daca doresti sa purtăm conversații pe teme biblice.Stii ca Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu, transmis omenirii, prin intermediul oamenilor alesi de El, numiți profeți.Acesti profeți au fost inspirați de Dumnezeu prin Spirit sfânt, si au asternut in scris ceea ce Dumnezeu le-a transmis.

| mentholinks explică (pentru PorumbRodica1965):

Pacat ca nu se poate dovedi. Asa, nu prea avem ce discuta, doar ipoteze.

| danay72 a răspuns:

Nu o spun ca pe o lauda, dar sunt milioane de oameni care își propun ca obiectiv in fiecare zi sa faca ceva bun pentru altii, pentru ca e mai mult fericire in a da decât în a primi.De fapt, cei care respecta Biblia fac acest lucru mereu fără să aștepte ceva în schimb.Religia adevărată practică ceea ce a zis Isus, nu doar vorbește despre acest lucru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca recent, cand am cumparat unui copil sarac cele necesare sa mearga la scoala ca si cadou de Craciun

| T0T a răspuns:

Am mâncat acum câteva minute.

| danut a răspuns:

Cu foarte, foarte, mult timp in urma si nici atunci nu sunt sigur ca am facut o fapta buna, probabil niciodata DAR daca fac totusi o fapta buna NU O FAC EU ci o face Dumnezeu prin intermediul meu, eu nu, EL DA.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Wow, deci eu daca fac o fapta buna nu sunt eu de fapt dar daca fac o fapta rea sunt eu si trebuie sa fiu pedepsit?

Si as putea sa scriu un eseu pe cat de distructiva e aceasta credinta.

| unprietenaproape a răspuns (pentru drutzix):

Dumnezeu lucreaza prin oameni

| drutzix a răspuns (pentru unprietenaproape):

Si care este diferenta dintre un dumnezeu care 'lucreaza' prin oameni si unul care nu exista?
In acelasi mod pot sa ma rog la un butoi cu apa si sa spun ca butoiul respectiv lucreaza prin oameni.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

M-am referit la mine, nu la tine. Ceea ce faci TU este treaba ta.