| anonim_4396 a întrebat:

Cand auzi urmatoarele cuvinte " biblia are toate raspunsurile " la ce se refera acea persoana? La ce tipuri de intrebari se refera de fapt?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Intrebari legat despre scopul lui Dumnezeu cu privire la pamant.

| lpavel a răspuns:

La toate intrebarile! Dar ca sa gasesti raspunsul la o intrebare care o ai trebuie sa citesti biblia de vreo 2-3 ori...
Sau daca ai o intrebare care te framanta de mai mult timp vei gasi raspunsul chiar când vei citi pentru prima data!

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Tu iti dai seama de chestia care o zici? mie mi se pare aiurea. ar trebui sa zica " raspunde la toate intrebarile "sufletului "sau mai stiu si eu chestii sau basme de genul. daca eu intreb, de ce exista gravitatia? spune ceva despre asta in biblie? nu prea cred. numai zic, zeci daca nu sute de intrebari de genul.

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine atunci corectez : Biblia are raspunsuri la diferite PROBLEME din viata de zi cu zi NU la intrebari legate de fizica, chimie, biologie, anatomie etc cel putin asa mi-am dat eu seama... dupa cum am mai zis: cu cat studiezi mai mult biblia cu atat vei gasi mai multe raspunsuri la intrebarile tale!

| iurii75 a răspuns:

Unele dintre ele sunt - Care este adevărul despre Dumnezeu?

Biblia, o carte de la Dumnezeu?
Care este scopul lui Dumnezeu cu privire la pământ?

Cine este Isus Cristos?
Răscumpărarea, cel mai preţios dar de la Dumnezeu
Unde sunt morţii?
O speranţă reală pentru cei dragi care au murit

Ce este Regatul lui Dumnezeu?

Trăim în „zilele din urmă"?

Ce spune Biblia despre creaturile spirituale?
De ce permite Dumnezeu suferinţa?
Să ne trăim viaţa aşa cum îi place lui Dumnezeu!
Cum să arătăm respect faţă de viaţă!
Cum poţi avea o viaţă de familie fericită?

| Dorugar a răspuns:

Se refera la faptul ca acea persoana care face o asemenea afirmatie nu stie nimic si crede tot. De ex. ea nu stie din ce cauza cade ploaia ci crede ca a trimis-o Dumnezeu, si la fiecare intrebare ea se bazeaza pe o carte scrisa de oamenii primitivi care au trait in vremurile in care nu se STIA nimic, si Stiinta inexistenta era inlocuita de credinta. Asemenea oameni aiuriti si rupti de realitate trebuie luati in ras.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La intrebari spirituale. La intrebari filosofice. Adica la intrebari la care inca nu ai un raspuns exact ci poti doar sa il proiectezi tu, nu faptele, demonstratiile.

| RedDeath a răspuns:

Mergi la biserica si afla.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Nu are nici un raspuns.Multe idei cum ar fi ca scopul nostru este sa ii servim pe dumnezeu sau ca nu putem sa shimbam nimic in viata fara voia lui sunt gresite. Unde am fi fost noi daca oameni luau biblia in serios? Inca ii evul mediu.Eu nu am citit-o niciodata si in mod surprinzator sunt o persoana morala si nu am fos tars pe rug inca.Am lucruri mai bune de citit.

| AnotherNimrod a răspuns:

Credinciosii considera ca Biblia are raspunsuri la toate intrebarile spirituale. Mda, am vazut eu. So... daca iti moare nevasta si vrei s-o uiti, culca-te cu sora-sa. Aha, asta e cel mai bun raspuns pe care l-ai putea primi, nu-i asa? big grin
Pe bune acum, prefer sa gasesc singura raspunsurile si sa ma bazez pe experienta proprie. E mai logic si mai sanatos asa, decat faci ceea ce iti dicteaza altcineva caruia pana la urma nici nu i-ai cerut parerea. Dar mna, religia ne e bagata pe gat de mici indiferent daca noi vrem sau nu.