| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cand avea sa fie instaurat Regatul lui Dumnezeu? Matei 6:9, 10.Ce a lasat Isus sa se inteleaga despre instaurarea Regatului lui Dumnezeu?(Faptele ap. 1:6)

14 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Te rog frumos du-te si trateaza-te. Voi practic vreti sa dovediti ca schizofrenia este contagioasa.

| PorumbRodica1965 explică (pentru suffarstar):

Da? Multumim pentru apreciere > Mai ai egal >

| suffarstar a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

A da? Eu nu am prieteni imaginari, nu sunt sclavul unor societati financiaro-dogmatice, nu cred ca sufletul este in sange si nu imi las copiii sa moara pe rationametul asta. Imi folosesc intelectul pentru rationament, tu nu prea. Eu ti-am zis ca esti bolnva nu ca sa te jignesc, ci ca pe o problema serioasa pe care sa o iei in considerare, tu mi-ai zis ca sunt desi nu aveai motive sa o faci. Sa mai continui?
...l-14884392

| PorumbRodica1965 explică:

Rog pe cei care nu doresc sa colaboreze pentru a invata lucruri vitale, sa stea deoparte, sa nu ocupe doar spatiul si sa intineze site-ul. Nu le convine, nu au decat sa,, scrasneasca din dinti afara ". Conversatii pe teme biblice pot face doar cei cu o dispozitie ferma de-a asimila cunostinte noi, in vederea unei relatii care ne apropie mai mult de Dumnezeul adevarului, care doreste ca oameni de orce fel, dispusi sa asculte, sa invete, sa puna in practica ceea ce au invatat, sa transmita si altora invatatura adevarata, sa fie salvati. (Mantuiti ) Fiecare prin atitudinea lui, isi tine sau isi taie craca de sub picioare. Sper sa intelegeti ce va este de folos, daca se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strict ideologic. cand vom fi reusit noi apostolii sa va prostim pe toti

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Ai probleme sub acoperis? De ce te bagi daca nu esti instare decat sa-ti areti lipsa de respectsi si consideratie pentru invataturile spirituale. Daca nu-ti surade ideea stai in banca ta, acolo unde te simti instare sa comunici, in inchisoarea lui Satan.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu am nimic cu d-zeu, doar cu oamenii care il sustin. se refera la un grup unit in sf spirit cu aceeasi mentalitate cristica. daca e sa judecam spiritul de azi 50% dintre crestini sunt depresivi iar ceilalti sunt cu mentalitate do ut des greu de explicat dpdv religios. a cui e vina?

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

A celor pe care-i urmati, si se pretind a fi pastorii turmei, pe care nu o hranesc spiritual, doar le iau banii. Voi nu vedeti ce se intampla in jurul vostru, in tara noastra, in lume? Nu ti-ai pus intrebarea de ce? De ce toate acestea? Nu realizezi cum se desfasoara viata oamenilor azi. Este haos, neliniste dezechilibru moral, spiritual, fizic. Si dupa cum ai spus si tu, 50% sunt ca vai de ei, de ce? Cine este responsabil in primul rand? Satan, apoi familia, instruirea spirituala care le este o, societatea degradanta. Spui ca nu ai nimic cu Dumnezeu, nu, nu poti avea ca nu stii nimic despre El, cel care ti-a dat viata, si forma si gandire (trebuie s-o folosesti pozitiv ), nu stii ce scop are Dumnezeu cu omul si cu pamantul? Dar in momentul in care nu poti aprecia valorile spirituale, te-ai intrebat cui ii apartii? Ce scop ai in viata? Si cat timp? Este la moda sa fii un flecaret, si sa scoti doar perle negative, sa scoti doar raul la iveala, este o dovada clara ca-l respingi pe Dumnezeu si-l sustii pe dusmanul sau Satan. Analizeazate.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Daca nu consideri nu lua in seama ceea ce ti-am spus, eu nu vreau sa te supar, stiu ca tineri de azi, sunt ocupati cu putinele placeri si nu stiu nici de unde vin si nici incotro merg. Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, sau mesajul Sau catre omenire, prin care Dumnezeu se descopera inainte omului pe care l-a creat. De asemenea prin intermediul ei gasim care este scopul lui Dumnezeu cu omul si cu pamantul. Sau de ce ne-a creat? De ce un Dumnezeu al iubirii permite raul si suferinta? Cum si cand va pune capat acestor rautati? Ce pretinde Dumnezeu de la noi? Ce mod de inchinare trebuie sa avem? Cum putem avea o viata de familie fericita? Suferinta cui se datoreaza? Cine ne-a rascumparat din pacat si din moarte? Si multe alte subiecte care ne sunt necesare sa le cunoastem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu scot perle negative ca sa dea bine pentru ca si eu ma confrunt sa fac ceva etic ca si tine. problema e ca tu nu te cunosti niciodata suficient incat sa vezi ca toti suferim de aceleasi indoieli, ca suntem o constructie esuata in care niciodata nu ne-am simtit suruburi decat in cazurile in care faptul ca stateam in genunchi nu ajuta pe nimeni. te-ai intrebat vreodata daca nu ne tampim de atata intelepciune si mortificare domestica? deseori simt ca innebunesc

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Gandeste-te daca poti aprecia gestul cuiva pe care nu-l cunosti, ca ar vrea sa te ajute sa dai un sens vietii tale. Poti sa intri pe mesaje si sa vorbim acolo, in domeniu privat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cred ca nu intelegi ca nu doar viata mea nu are un sens, ci cu totii, inclusiv tu traim in absurd. de aceea sa imi impartasesc durerea ar fi inutil devreme ce deja tu si eu traim in aceeasi lume.
cred ca e imposibil sa ii ajutam pe ceilalti daca nu venim din aceeasi disperare desi asta e cam horror la noi. ceea ce avem nevoie cu adevarat e sa cunoastem oameni cu aceeasi disperare si religie ca noi pana cand gandurile noastre cu ale lor incep sa condenseze. atunci vom sti care e adevarata masura a suferintei celuilalt

| eternitate15 a răspuns:

In Biblia mea nu scrie nimic de instaurarea unui Regat aici jos, pe pamant.Insa scrie ca dupa moarte toti ne vom infatisa inaintea scaunului de judecata si vom fi judecati dupa binele sau raul pe care-l vom fi facut cat am trait in trup.Si de asemenea mai scrie si ca dupa moarte va urma o viata vesnica :rai sau iad.

| PorumbRodica1965 explică (pentru eternitate15):

Daca doresti sa vorbim in privat cu argumente din scripturi o sa gasesti adevar. Pana atunci daca vrei citeste inPsalmul 110:1, 2; Matei 22:43, 44; Evrei 10:12, 13.Stim ca Isus dupa ce a fost inviat, a fost inaltat la cer, si a stat la dreapta lui Dumnezeu. Cat timp? Cand a fost instaurat Regatul in cer si Isus a fost investit cu putere regala in cer? Citeste.