| PorumbRodica1965 a întrebat:

Date, : De ce spun Martorii lui Iehova, ca Regatul lui Dumnezeu a fost instaurat in 1914?(Doua feluri de dovezi indica acest an.)

9 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Doua dovezi? Hmmm, as alege atunci, in primul rand, faptul ca sunt naivi si inghit baliverne la micul dejun, pranz si cina, si, a doua dovada, ca sunt ipocriti si trombonisti si nu vor sa recunoasca ca Russell si clica lui prezisesera altceva. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| PorumbRodica1965 explică (pentru Dandanache):

Da m-ai ajutat. Ai primit o,, bulina neagra " Esti tare >

| Jardelin a răspuns:

Bat cimpii! - prima dovada

Sint martorii diavolului! - a doua dovada

Sau invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au spus multe aiureli in ultimul secol.
Nimic nu s-a adeverit.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Da? Citeste te rog 2Timotei 3:1-5" mediteaza, sunt aiureli? Citeste Matei24:6-14.Gandeste.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Acesti sustin o teorie falsa, pretind a lua in considerare un eveniment invizibil, unul care de fapt nici nu a avut loc.

| PorumbRodica1965 explică (pentru AdiTorrent7):

Vedeti ce inseamna lipsa de studiere a Bibliei? Lipsa de credinta? Lipsa de indrumare spirituala, tine omul in intuneric spiritual. Foarte rau. Sunt destul de multi oameni care se staduiesc sa faca ce este bine, dar totusi nu accepta lucrurile lui Dumnezeu,. Iata ce ne spune Biblia :,, oamenii lipsiti de pietate vor fi inlaturati,(2Petru2:4-10) Daca doresti citeste.

| Muntgvb a răspuns:

Sa înțeleg ca "Regatul lui Dumnezeu" ne-a întâmpinat cu primul război mondial?

| PorumbRodica1965 explică (pentru Muntgvb):

Buna. Daca doresti sa citesti doar cateva versete din : Psalmul 110:1, 2; Psalmul 40:7, 8; Apocalipsa 12 :7-12! Iata lucrurile au inceput in Cer. Isus(Mihael) a fost intronat ca rege al Regatului, lui Iehova, si primul lucru a fost sa curete Cerul,. Dupa ce satan a fost aruncat jos,,, vaiurile pamantului au inceput cu mai mare amploare ", cel mai mare vai care a fost, si cu cea mai mare rezonanta,, primul razboi mondial, insasi istoria omenirii il numeste ca fiind,, primul". Au mai fost desigur si inainte razboaie intre doua, trei natiuni, dar asa ca si-n primul razboi, nu au mai fost. Daca ai remarcat (daca ai citit Psalmul 110:2b-,,Du-te sa subjugi in mijlocul dusmanilor tai ", - iata cine sunt dusmanii lui Isus? Cei care i se impotrivesc, nu-si iubesc semeni, nu cauta favoarea lor, NU participa la sfintirea Numelui lui Iehova (desi multi spun rugaciunea,, tatal nostru", dar nu stiu ce spun). Asadar, Regatul nu ne-a intampinat cu primul razboi, ci ne-a intampinat cu,, o veste buna ".