| Dandanache a întrebat:

Cand membrii unei organizatii religioase, sa zicem Martorii lui Iehova, mint cu consecventa in misiunile lor religioase, am putea concluziona ca sunt mai degraba in slujba Diavolului decat a lui Dumnezeu?

58 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pina una-alta nu s-a demonstrat ca vreo organizatie religioasa zice adevarul de la cap la coada, asa ca...winking

| Inferno a răspuns:

Nu,deoarece minti in numele Domnului.
De fapt sunt niste minciuni ce au ca scop, sau ca pretext, salvarea individului de Satan.
De ce ar dori Satan asta?

NOname
| NOname a răspuns:

Înţeleg că ai ciuda pe "martori", Dandanache, majoritatea întrebărilor tale fiind despre ei, dar te ştiu mai deştept decât cei cu personaje mistice pe post de prieteni imaginari, care pornesc de la premise absurde şi puerile.
E un pic trist şi de neînţeles, când un IQ decent se risipeşte pe prostii de genul.

Iar ca să-ţi răspund cât de cât la întrebare, nu mint martorii mai mult decât mint catolicii, musulmanii sau ortodocşii. Până la urmă, dacă ar vrea să fie oameni cinstiţi, nu ar adopta o religie - un set de dogme bazate pe minciuni.

| Idris a răspuns (pentru NOname):

Poti da exemplu de o minciuna a musulmanilor?

| NOname a răspuns (pentru Idris):

Orice religie e bazată pe o sumedenie de neadevăruri, minciuni. Nici n-aş şti de unde să încep. Ce zici de "religia păcii"?

| Idris a răspuns (pentru NOname):

Cu adevarat islamul este religia pacii. Islam inseamna pace, islamul indeamna la pace, islamul sta pentru pace, insa cei mai multi oameni nu stiu. Depinde de care parte a baricadei esti atunci cand privesti lucrurile, uneori este nevoie de forta pentru a impune pacea cam asa fac fortele de ordine in fiecare zi si nimeni nu ii condamna, insa cand vine vorba de islam e de condamnat, ma intreb de ce acest standard dublu?

| NOname a răspuns (pentru Idris):

Aha, islamul este religia păcii, iar marmota învelea ciocolata în staniol...

| Drimmero a răspuns (pentru Idris):

De ce nu le spui asta si celor care arunca in aer aeroporturi, scoli, statii de metrou? Religia pacii? Aici ai dat-o-n bara tranversala rau de tot! Daca tot esti islamist, ai vazut ce practici se fac la voi? Nu vreti sa intelegeti ca omul are libera alegere? De ce tot incearca ''fratii '' tai sa instaureze religia asta, mai rau, daca refuzi esti decapitat!

| Idris a răspuns (pentru NOname):

Mie nu imi place sa vorbesc,, la misto,,. Ti-am dat un exemplu simplu, daca nu vrei sa accepti aceasta analogie dai dovada de ignoranta si ipocrizie imi pare rau.

| Idris a răspuns (pentru Drimmero):

Pai clar ca omul are libera alegere, insa cei mai multi occidentali nu inteleg. De ce occidentul impreuna cu Israelul ii ataca pe musulmanii din Palestina, uite-te la Syria care este bombardata zii de zii, unde proprii lideri asa zisi,, musulmani,, se lupta impotriva musulmanilor si veniti si spune-ti ca altii sunt victimele si nu musulmanii. Vorbeste pe ceea ce este corect daca vorbesti si nu vorbii pe ce se arata la TV. Daca incerci sa te aperi si sa supravietuisti esti denumit fanatic, extremist si terorist, insa cei care asupresc si abuzeaza de forta si de putere sunt vazuti ca fiind cei mai pasnici care vor sa instaureze pacea si ce mai vor, insa interesele ascunse nu se mai vad. Asa e lumea, majoritatea e proasta si se lasa dusa de nas inghitind tot ceea ce li se prezinta fara prea mari analize insa nu e si cazul musulmanilor.

| Idris a răspuns (pentru Drimmero):

Aaaa si nu spune ca musulmanii vor sa instaureze religia asta, pentru ca nu e adevarat. In islam nu exista silire la credinta, tot ceea ce vor musulmanii este PACE si vor sa fie lasa-ti in pace sa traiasca pe pamanturile lor si sa nu mai fie terorizati de armate si soldati si bubuituri etc.

| NOname a răspuns (pentru Idris):

Da, eu dau dovada de ignoranţă şi ipocrizie. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Idris):

Ei isi doresc, dar nu vor putea! Fix pacea au aia la capatana, tu te vezi ce tastezi? Peste tot sunteti pusi la zid cum ca musulmanii omoara crestinii pentru bunul lor plac, o religie psihopata aveti!

| Idris a răspuns (pentru Drimmero):

Esti,,orb, surd si mut,, nu pot discuta cu tine. Tu traiesti intr-nu matrix sau nu stiu in ce traiesti nu esti capabil sa gandesti si sa vezi ceea ce se intampla in jurul tau. Primesti lucrurile asa cum iti sunt oferite, iar acest tip de persoana este exact ceea ce se vrea. Cat mai inchisi, cat mai cu ochii acoperiti si cat mai indiferenti. Las-o asa pentru ca altfel te-ai putea supra-concentra si cine stie. Deja incepe sa miroasa a ars. laughing Daca ma uit mai bine in istoria voastra, a romanilor asa ati fost intotdeauna, foarte usor de manipu*at.

| Idris a răspuns (pentru NOname):

Pai dovesdeste ca nu dai dovada de ignoranta si ipocrizie raspunzand simplu la aceasta intrebare: Ti se pare normal ca pentru a mentine pacea sa folosesti forta? Da sau Nu, daca vrei sa si argumentezi e cu atat mai bine. happy

| Drimmero a răspuns (pentru Idris):

Eu va respect prin simplul fapt ca aveti o istorie bogata, o traditie mare si fanatismul vostru. Nu am nimic cu toti, dar mi s-a luat si mie sa tot vad cum salbaticii aia numiti musulmani omoara pe capete. Sa fim manipulati? Glumesti, nu? Nu crestinii decapiteaza si tortureaza pe altii de alta religie, practica asta a disparut de mult, acum se cauta o ''revansa'' din partea oamenilor lui Allah? Sanatate si numai bine, ramai cu conceptia ta/

| Idris a răspuns (pentru Drimmero):

Prietene uite-te un pic la acei salbatici care omoara pe capete si pe care unii din voi ii numiti musulmani. Uite-te la mine, eu sunt musulman si imi practic religia si cu toate astea nu sunt terorist, nu omor pe nimeni si traiesc in armonie cu toata lumea, primesc in casa la mine si ii osaptez cu se cuvine pe toata lumea. Aici in mediul virtual poate ai mai observat ca nu injur si nu jignesc pe nimeni si ma port cat mai bine incat sa nu fac sa sufere pe cineva din pricina actiunilor mele. Deci datoria tuturor musulmanilor este aceia de a reflecta islamul prin vorbe si fapte frumoase, nu prin acte criminale facute fara motiv si prin a ucide si face rau sufletelor nevinovate. Chiar si profetul Muhammed ne-a avertizat despre acest grup de oameni care vor pretinde ca savarsesc fapte in numele lui Allah insa vor fi departe de Allah, vor sustine Shari'ah dar acestia sunt departe de Shari'ah, vor chema lumea la Quran insa ei sunt departe de Quran.

| Drimmero a răspuns (pentru Idris):

Eu ce am tastat mai sus? Nu va bag in aceeasi oala pe toti! Am observat, esti un om educat. Am observat asta, stai linistit. Nu exista paduri fara uscaciuni.Eu nu pot sa bag in aceeasi oala pe toti dint-o etnie diferita fata de a mea sau dintr-o religie diferita! Ai respectul meu.

| NOname a răspuns (pentru Idris):

"Pacea" gen bărbaţii musulmani să fie buricul pământului, iar toţi ceilalţi să li se supună?
"Forţa" gen a interzice femeii să conducă, să stea la aceeaşi masă cu bărbaţii, să se îmbrace în ce vrea şi alte drepturi de om elementare? "Forţa" gen a arunca în aer nişte oameni nevinovaţi, profitând de vulnerabilitatea lor, ca nişte laşi şi psihopaţi?
Astfel de pace prin forţă?

Nu, aşa ceva nu mi se pare normal. Şi dai dovada de ignoranţă şi ipocrizie negând că există aşa ceva şi că problema asta se trage predominant din Coran şi islam.

| Idris a răspuns (pentru NOname):

laughing) Eu am intrebat cu totul altceva. O intrebare extrem de simpla insa tu i-ai dat un alt inteles si ai degenerat, dar ca sa iti explic si poate iti vei schimba conceptia gresita. Femeii i se interzice sa conduce ce, ca nu am inteles. Femeile nu stau la masa cu barbatii nu din cauza ca femeile sunt inferioare barbatilor ci din cauza ca barbatii evita in a sta la masa cu femeile care nu ii sunt mahram deoarece acestea pot cauza fitnah, tentatii si incercari si se pot indrepta catre alte alea. Dar daca tu crezi ca metoda occidentala ca femeile sa stea la masa ca barbatii sa bea si alcool tet-a-tet cu ei, pe altii sa ii si traga de atentie sa nu faca X sau Y ti se pare mai ok este altceva. Tot nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat, ti se pare normal ca pentru a mentine pacea sa fie folosita forta? Nu o mai da de gard si nu mai da interpretari gresite si complet eronate.

PS: Care problema se trage din Quran si Islam, poti dovedii cele sustinute de tine?

| NOname a răspuns (pentru Idris):

Devii tot mai obositor.

Nu-ţi ştii Coranul? Nu ştii că asemenea Bibliei este plin de violenţă şi instigări la ea, chiar dacă contrazicându-se mai zice şi opusul?

Nu ştiu la ce altă pace prin forţă te referi?
Că trebuie să existe un set de legi şi nişte oameni, care au grijă ca ele să fie aplicate? Da, dar numai dacă sunt nişte legi raţionale, benefice, constructive, democratice, nediscriminatorii, neimbecile, de bun simţ, nu ceea ce impune islamul.
Mai simplu de atât nu mai ştiu să-ţi explic.

| Dandanache explică (pentru Idris):

Din punctul tau de vedere, jihad-ul nu ar trebui sa devina si o datorie militara?

| Idris a răspuns (pentru Dandanache):

In primul rand trebuie sa ne intelegem ce anume inseamna,, jihad,,. Jihad inseamna straduinta, sau sa fiu mai clar, straduinta pe calea lui Allah. Orice stradanie facuta in viata de zi cu zi pentru a il multumii pe Allah este o forma de jihad. Jihad NU inseamna razboi sfant sau mai stiu eu ce altceva se speculeaza. De exemplu, controlul sinelui de a face fapte rele este o forma de jihad si exemplele pot continua. Referitor la intrebarea ta, pot spune ca o forma de jihad este aceea de a lua armele pentru apararea islamului atunci cand acesta este ATACAT, iar acest tip de jihad trebuie declarat de un sef musulman de stat care urmeaza Quranul si Sunnah, iar acest lucru este sinonim cu aceeasi fapta pe care ar face-o cetatenii oricarei tari in caz de razboi si sunt chemati la arme pentru a isi apara tara. Daca nu am inteles bine ce ai vrut sa spui cu intrebarea ta, sau daca raspunsul meu nu te-a lamurit, scrie aici.

| Fatamuntilor a răspuns:

Singurul lucru bun la ei este ca sunt politicosi! In rest NU ma intereseza propaganda lor!
Cred ca o singura data au avut,, sansa'' sa stea de vorba cu mine.A doua oare i-am refuzat politicos! Si nu au mai venit la usa mea.I-am mai vazut prin parc impartit pliante, nici nu am pus mana pe ele.
Daca mint sau nu, nu stiu, dar ma gandesc ca sunt platiti sa faca propaganda si sunt invatati ce sa spuna.

| Wøodenpints a răspuns:

Stai tu liniștit, la capitolul minciuni tot ortodocșii sunt no. 1

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns:

Toata organizatia si toata ideologia lor este o minciuna! Vezi ca mie Porumb Rodica mi-a dat ignore pentru ca i-am zis ca slujesc pe diavol. S-ar putea sa patesti si tu la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca intr-adevar mint. daca nu?, ma tem ca e vitavercea.

| Dandanache explică (pentru anonim_4396):

Iti fac o lista?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Voi face si eu o contralista, stii bine ca putem discuta secole si nu terminam in a demonstra fistecare al lui adevar biblic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iehovistii neaga dumnezeirea lui Hristos, zicand despre El ca este o creatura. Asa zicea si Arie, al doilea Iuda, care a fost anatematizat la primul Sinod Ecumenic din 325 de la Niceea.
Sfantul Nicolae l-a palmuit pe acest hulitor pentru minciunile pe care le spunea despre Iisus Hristos.
Cu Arie sunt infratiti iehovistii, care neaga cu duhul lui antihrist dumnezeirea lui Iisus, desi Scriptura spune clar:

Ioan 3:16 Caci Dumnezeu asa a iubit lumea, incat pe Fiul Sau Cel Unul-Nascut L-a dat ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.

I Ioan 5:20 Stim iarasi ca Fiul lui Dumnezeu a venit si ne-a dat noua pricepere, ca sa cunoastem pe Dumnezeul cel adevarat; si noi suntem in Dumnezeul cel adevarat, adica intru Fiul Sau Iisus Hristos. Acesta este adevaratul Dumnezeu si viata de veci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,isi fac "reclama" propriilor percepte, la fel ca si altii. Poate putin mai insistent.Nu trebuie condamnate religiile ci numai daca modul de propagare contravine moralului pe care societate il promoveaza in acel moment. Toate religiile cer ingaduinta, deci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta organizatie, Martorii lui Iehova, este la fel de puternica si bogata ca si Grupatea jihadista Statul Islamic, asadar ne intrebam ce slujesc ele, cand lupta atata pentru putere?

| Buresbista123 a răspuns:

Nope,sunt in slujba banului

| AndreiM77 a răspuns:

Sti, este o vorba "nu judeca o carte dupa coperta".
Personal, pot spune ca eu m-am nascut in familie de martori, si nu am fost obligat sa devin un martor, si spun ca m-am convins singur ca tot ce sustine aceasta religie este adevarat.
Daca tu iti sustii ideea ta ca tot ce crede martorii sunt minciuni si ce ii invatam pe oameni sunt minciuni treaba ta, esti liberi sa crezi ce vrei despre noi.
Dar te asigur ca te inseli amarnic, asista macar odata la intrunirile lor.

| Dandanache explică (pentru AndreiM77):

"tot ce crede martorii sunt minciuni "

Nu am zis ca tot ce "crede" martorii sunt minciuni. Am spus ca folosesc minciuni in propaganda lor religioasa. Si ca sa inteleg asta nu trebuie sa merg la intrunirile lor. Ii vad aici, pe TPU, cate minciuni reusesc sa toarne.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Dandanache):

Dan-danache! tu esti dupa Americo Vespucii, dupa Galilleo dupa 1500, dupa 1700 toamna, cat adevar ai spus tu lumii si cu ce ti-ai adus aportul la rezolvarea problemelor sociale in tara ta, in localitatea ta? Pe cati oameni i-ai ajutat cu gandirea ta sa-i schimbe viata, sa devina mai buni, cetateni de incredere, soti demni, sotii fidele, copii supusi si ascultatori, pe cati i-ai modelat dupa gandirea ta? Daca Biblia nu este buna, daca martorii care sustin Biblia, ti-au spus vreodata minciuni din punctul de vedere biblic, si, tu ai scos adevarul dovedeste-l! Daca Biblia minte si tu spui adevarul, de ce nu schimbi tu actualul sistem de lucruri? De ce nu elimini tu ura dintre oameni (asa zisii crestini ca si tine )? De ce nu elimini tu rautatea, bolile, saracia, suferinta, rata divorturilor, criminalitatea, egoismul, invidia, iubirea de bani, coruptia falsitatea moartea? De ce nu o faci?

| Dandanache explică (pentru PorumbRodica1965):

Stai linistita. Biblia este buna, martorii mint. Restul intrebarilor tale sunt fara noima si nu au nicio legatura cu subiectul discutiei. Parca Martorii ar avea vreo putere asupra bolilor, criminalitatii sau mortii. Ei nu au nici macar control asupra adevarului propriilor lor vorbe.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Dandanache):

Bine, du-te in pace pe drumul tau, si ve-i vedea unde o sa ajungi. Stii cum e proverbul, cu cine rade la urma... Numai bine.

| Dandanache explică (pentru PorumbRodica1965):

Nu rad de nimeni. Dar incerc sa nu mint, atat cat pot. Fiecare dupa puteri, stiti si voi Martorii asta.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu! Te insei.

| Dandanache explică (pentru AndreiM77):

Nu ma "inseu" deloc. Iti fac o lista cu minciuni daca trebuie.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Dandanache):

Chiar te rog, dac tot te oferi.

| Dandanache explică (pentru AndreiM77):

Uite cateva:

1. Biblia ne spune ca Pamantul era rotund inca de acum 3 milenii. Oamenii au aflat asta doar in epoca marilor descoperiri geografice - Columb, Magellan.

2. Toate profetiile biblice s-au implinit in cele mai mici detalii.

3. Astazi bolile fac mai multe ravagii ca oricand.

4. In Europa Moderna, existau doar 4 mari puteri mondiale: Imperiul Britanic, Spania, Tarile de Jos si Franta (informatie utilizata in descifrarea unei profetii biblice).

| AndreiM77 a răspuns (pentru Dandanache):

Primele 3 sunt adevarate daca vrei pot sa iti dovedesc.
Ultima... nu am auzit de asa ceva, dar iti spun ca pe site am observat ca mai sunt si apostati, adica persoane care se dau drept martori.

| Dandanache explică (pentru AndreiM77):

"Primele 3 sunt adevarate daca vrei pot sa iti dovedesc."

Sunt false si singurul lucru pe care il dovedesti acum, la fel ca si ceilalti Martori, este ca perseverati, constient sau nu, sa raspanditi MINCIUNI. Iti voi dovedi eu de ce sunt false.

1. Forma rotunda a Pamantului nu este un concept modern. Conceptul exista inca din Antichitatea greaca, mult mai clar formulat decat permite terminologia biblica.

2. Profetia lui Ezechiel despre Tyr nu s-a implinit.

3. Uite un studiu interesant, Rising Life Expectancy: A Global History, de James C. Riley. Citez si traduc: "La 1800, la o populatia globala de un miliard de locuitori, speranta de viata la nastere nu depasea 30 de ani. In 2000, la o populatie globala de mai mult de 6 miliarde locuitori, speranta de viata a atins 67 de ani si este in continua crestere. [...] Demografii ONU apreciaza ca media globala pentru barbati si femei va creste de la 67 de ani la sfarsitul secolului XX la 75 de ani la mijlocul secolului XXI". Citind cartea, descoperi ca astazi oamenii sunt afectati mai ales de afectiuni cronice si cardiace, insa acestea devin fatale mai ales la varste inainte, odata cu imbatranirea si slabirea organismului. Descoperi in schimb ca, in trecut, oamenii mureau in copilarie sau plina tinerete, in numar mare, din cauza unor boli endemice care astazi sunt tratabile. In niciun caz, concluzia cartii nu este ca "astazi bolile fac mai multe ravagii ca oricand" si nici nu ar avea cum sa fie, cand speranta de viata este in crestere.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Dandanache):

Te inseli.
Dar nu are rost ca tot pe ale tale le ti, chiar daca sunt adevarate tot nu accepti.

| Dandanache explică (pentru AndreiM77):

Ma insel? Eu le tin pe ale mele? Amice, nu sunt "ale mele", sunt adevaruri istorice, verificabile, intelegi? Sunt lucruri care s-au INTAMPLAT, nu le-am debitat eu, sunt REALITATI ISTORICE! Apar in cartile de istorie, unele se predau si in scoala! Ti-am dat deja o referinta, uita alta, sunt mii!

https://books.google.ro/......tps?/books

Mintiti cu totii si le spuneti altora ca se inseala, chiar si atunci cand va sunt puse dovezile in fata! Incredibil! Nici macar nu ai stat sa le citesti, mi-ai spus din start ca ma insel! Eu scriu ca 2+2=4 iar, el, cu ochii inchisi, imi spune ca gresesc! Fabulos!

Tu de fapt ce sustii? Ca Pitagora nu credea intr-un Pamant rotund? Ca Tyrul nu a fost reconstruit? Ca istoria e o minciuna?

Nu aveti nicio treaba cu adevarul si Dumnezeu, voi slujiti la altcineva. Martorii lui Iehova MINT si MINT si MINT, si tu esti doar ultimul care confirma asta.

| Lucică1998 a răspuns:

Ce mi se pare mie curios e faptul ca pana acum câțiva ani martorii spuneau ca Isus era doar un profet si acum de ceva timp încoace numai cu Isus e Fiul lui Dumnezeu ii auzi si nu pot sa
înțeleg de unde schimbarea asta radicala. Poate dacă e vreun martor pe aici îmi poate explica si mie.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Lucică1998):

Ceea ce zici tu poti dovedi? Martorii lui Iehova, tot timpul au sustinut ca Isus Cristos este Fiul lui Iehova Dumnezeu.

| Dandanache explică (pentru PorumbRodica1965):

"Ceea ce zici tu poti dovedi?"

Chiar mai sus am dovedit asta, intr-un raspuns dat altui Martor. Una dintre minciuni ti se va parea familiara, e chiar din tolba ta.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Dandanache):

Stii daca ti se par minciuni, si doar tu detii adevarul, nu te mai aseza la masa cu mincinosii. Vezi-ti de trebusoara ta, si o sa gasesti tu candva adevarul, o sa-l vezi, numai sa nu-ti fie prea tarziu.

| Dandanache explică (pentru PorumbRodica1965):

Eu nu detin adevarul si nu ma laud ca il detin, Rodico. Inca il caut. Voi in schimb vindeti minciuni si va laudati ca sunt adevaruri. Ce e trist, Rodico, e ca nu am gasit inca un Martor care sa zica: da, mai, am gresit, nu am mintit, pur si simplu nu am stiut. Nici cand stau cu dovezile in fata.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Dandanache):

Ei, mai cauta si tu ca ve-i gasi. Auzi, dar de ce vindem noi minciuni? Cine ti-a cerut bani pe ceva? De gresit gresim in fiecare zi, ca suntem nascuti in vremea celui rau, si suntem imperfecti, dar este important sa ne recunoastem greseala si starea pacatoasa si sa avem dispozitia de-a ne ierta. Si stii cum zice apostolul Pavel :,, atat cat tine de voi, fi-ti in pace cu toti oamenii.".Te rog sa-mi spui ce minciuni sustin Martorii? Zi macar trei.

| Dandanache explică (pentru PorumbRodica1965):

"Te rog sa-mi spui ce minciuni sustin Martorii? Zi macar trei."

Rodico, le-am scris mai sus. Si ti-am zis deja asta. Sunt chiar 4, iar una e a ta. Dar acum poti sa iti recunosti greseala.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Dandanache):

Care? Te rog, poate am omis ceva, si nu am fost atenta la un detaliu. Se poate, ca-s si eu batrana dragule.

| Dandanache explică (pentru PorumbRodica1965):

"Biblia vorbeste despre pamant ca este rotund inca prin anul`700 i, e, n.Noi stim dupa stiinta abia prin 1570, de la Magellan, Collomb, Galilleo G."