| anonim_4396 a întrebat:

Cum poate face cineva sa se alature unei secte religioase (gen Martorii lui Iehova)?

9 răspunsuri:
| QuadruplePersonality a răspuns:

Te duci intr'un parc (unde sunt peste 10 pers.) si strigi "Cine e intr'o sectaaaa?"
Si ti se va raspunde.

| thealchemist a răspuns:

Sa intri e usor, mai greu e sa iesi.

| Strawberry89 a răspuns (pentru thealchemist):

Esti liber sa iesi oricand happy dar cum oamenii vorbesc ca de obicei in necunostiinta de cauza, sunt liberi sa spuna ce au auzit si ei, lasa, mai bine sa ramana ortodox, ca invata adevarul, ei cica 'urmeaza' principiul bibliei si se contrzic de fapt singuri, Iisus s-a botezat la 30 de ani,noi suntem bagati si botezati fara sa avem un drept de a alege daca suntem de acord cu religia respectiva,una dintre cele zece porunci este 'Sa nu-ti faci chip cioplit sau imaginea unui lucru care este sus in ceruri sau jos pe pamant sau in apele de sub pamant' poti sa te uiti in biblia ortodoxa si vei vedea,pentru ca toti o bagati pe aia cu 'sectantii schimba biblia',daca veti lua sa cititi una si sa faceti diferenta,veti vedea ca este aceeasi idee,doar ca nu e copy paste cu aceleasi cuvinte,dar altii numai cand aud cuvantul 'secta' se sperie ca si cand aud de Antihrist si nici nu stiu cu ce se mananca,cel putin ei nu spun ca vor sa traiasca dupa cuvantul Lui Dumnezeu,adica Biblia si fac contrariu,asa cum facem noi ortodocsii,pacat ca sunt prea multe persoane brainwashed si nu vad anumite lucruri,Iisus se ducea si predica din usa in usa,un preot nu am vazut facand asta,zic ca biserica e casa Lui Dumnezeu,pai in biblie nu scrie niciunde ca ar fi asa,toti se iau dupa obiceiuri si sarbatori pagane lasate din timpuri si cred orice lucru spus de Preot,dar nu e de mirare nimic si Iisus a fost acuzat a fi profet fals de preoti,chiar daca stiau adevarul,interesele lor erau mai presus decat orice,asa ca trebuie sa ne asteptam ca se vor impotrivi tuturor celor care vor sa demascheze religia falsa,daca era sa faca ceva rau nimeni nu spunea nimic,deoarece traim intr-un sistem rau,dar cum ei incearca sa faca bine,sa le deschida altora ochii,toti celor carora le este frica sa fie demascati se impotrivesc spunand lucruri impotriva lor,eu sunt ortodoxa si imi pare rau,mi-am dat seama ca nu invat adevarul si ca nu tin cont de Cuvatul Lui Dumnezeu,in rugaciunea tatal nostru,spui asa 'Tatal Nostru care esti in ceruri,sfinteasca-se NUMELE TAU,care este numele lui Dumnezeu? Domnul? asta este un prenume de politete,domnul,doamna,nu poti spune ca numele mamei tale este doamna,e ca si cand vrei sa iei legatura cu cineva dar nu ii stii numele,cum te-ai apropia astfel de El? sau Dumnezeu,Dumnezeu nu este un nume,e o insusire,ca si,un rege,presedinte si altele,de ce nu ne invata care este numele Lui Dumnezeu? cauta pe wikipedia si vei vedea,cauta Iehova si vei vedea ce iti arata ca inseamna,unde a fost gasit numele asta,nu a fost iesit asa scos de grpul martorilor,ca doar wikipedia nu apartine martorilor,si totusi scrie ca Iehova este numele Domnului,de aceea se numesc martori ai Lui Iehova,pentru ca ei predica cuvantul Lui Dumnezeu din usa in usa,gratis,vor doar sa afli adevarul,pentru ca asta trebuie sa faca,asta a lasat Iisus sa facem,studiez biblia cu Martorii Lui Iehova,gratis,nu imi cer nimic si este asa frumos,se simte iubirea dintre frati,se ajuta unul pe altul,exact cum a spus Iisus, ca trebuie,'ucenicii' sunt recunoscuţi după împlinirea poruncii iubirii aproapelui: "Să vă iubiţi unul pe altul." si nu este usor sa intrii, trebuie sa respecti cuvantul Lui Dumnezeu, nu poti intra daca fumezi, bei si esti o prostituata si multe altele, ei incearca sa faca fix cum scrie in biblie, de aia majoritatea spun ca se izoleaza de altii, nu se izoleaza de nimeni, dar nu pot sluji la 2 imparati,pentru ca il vor uri pe unul din ei,adica nu poti sa spui ca urmezi cuvantul Lui Dumnezeu facand contrariu,de aceea religia ortodoxa si altele ne invata sa ne ferim de secte,ca aoleu sunt cu Satan si etc,cand de fapt incearca sa demascheze religia falsa,de aceea se opun,asta nu e iubire,nu asa vrea Dumnezeu sa fim,nu poti spune ca esti crendincios cand manifesti atata ura,la cat control in masa au asupra oamenilor ortodoxia si catolicismul e clar ca lumea se ia dupa ei,pentru ca ei au controlul asupra religiei cea mai predominanta,dar citeste si biblia ortodoxa si vei vedea,se vorbeste si de sfarsit,nu sfarsitul lumii,fiindca nu exista sfarsitul lumii,ci de sfarsitul acestui sistem condus de Satan,vei vedea ca scrie ca religiile false vor fi demascate,ele sunt mana in mana cu guvernul,iar intr-un final guvernul se va intoarce impotriva lor,asta se va intampla la a doua venire a lui Iisus,citeste si o sa afli tot ce iti doresti,pentru ca biblia intr-adevar este lasata de Dumnezeu prin alti profeti,ca si cand un om de afaceri isi pune secretara sa faca o scrisoare,iar el dicteaza si ea scrie,multe profetii s-au implinit,scria in biblie de Babilon,ca va ajunge o ruina, nu va mai fi locuit niciodata, si asa este, sau ca oamenii vor fi iubitori de placeri, de bani, inselati de cel rau si condus de el si asa este, dar mai scria ca doar cei intepelti vor fi capabili sa afle adevarul, si vor fi bucurosi cand o vor face, si mai bucurosi cand vor aplica legile Lui Dumnezeu.

| celmaitare a răspuns:

Nu vrei sa faci asta crede-ma.

| Artegor a răspuns:

Intreb de curiozitate

| Artegor a răspuns:

Oamenilor, va apreciez ingrijorarea, va respect parerile, eu nu sunt interesat decat din simplul motiv ca sunt chiar curios. As dori o informtie CONCRETA despre cum te alaturi. Daca imi dati un mesaj ceva va explic si de ce, aici nu am cum

| Radamel a răspuns:

Cand iti bate unul la usa raspunde-i si pune-i acesta intrebare sau indiferent cand te abordeaza.

| sk8terkid12 a răspuns:

Da de ce vrei tu sa faci asa ceva?

| sk8terkid12 a răspuns:

Si iti mai spun ceva religile sunt doar niste prosti, splare de creier mai bine spus... asta nu inseamna ca nu cred in dumnezeu...