| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Cand Moise a ajuns in fata Marii Rosii impreuna cu poporul, Dumnezeu a facut o munine prin Moise si a despicat apa in doua, poporul trecand iar pe egipteni inghitindu-i apele.Mai ganditi-va odata daca este un basm.
http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM [da-i de la 0:59 la 1:59.]
Intrebarea mea este, mai credeti ca e un basm?
O zi buna!:D

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Orice poveste are un element real, eu cand am spus basm m-am referit la o interventie divina

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru 88Kronstadt):

"Lasati cainii sa latre".

| DyNo a răspuns:

Este un basm, in mare parte. Exista o explicatie pentru acest fenomen. La flux sau la reflux mare se despartea in doua, creea un culoar prin care putea trece o singura persoana, iar apa era adanca cam pana la genunchi. Sa nu crezi ca au mers ca pe bulevard, s-au grabit ca nu dura mult acest fenomen, multi oameni au murit, oamenii faraonului au murit toti daca nu ma insel si din oamenii lui Moise s-au curatat multti atunci. Adica sa nu crezi ca daca se intampla sa cada careva si sa se innece sau ceva de genu, mai stateau aia sa-l salveze, in nici un caz...