| AvalohAlyn a întrebat:

Este Impărtășania un medicament divin sufletesc și trupesc? Cum sa fiu vrednic sa o iau? E greu sa iei Impartasania adică e greu sa îndeplinești condițiile spirituale asa mi se pare.Si îmi doream și eu sa ma împărtășesc dar privind conditiile impuse este doar un vis.Nu vreau sa o iau cu nevrednicie ca nu e bine am auzit.
Dar cum sa fiu vrednic de a lua Sf.Impartasanie dacă e asa de greu?
Sau nu e chiar asa cum zic și dacă sunt bolnav dar păcătos pot sa iau Sf.Impartasanie? Parca Sf.Impartasanie era mai ales pentru cei bolnavi, pentru iertarea păcatelor etc.Zic bine?
Cum sa ma pregătesc sa iau Sf.Impartasanie?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cina Domnului poate fi vindecare trupeasca și sufleteasca, dar depinde de tine în ce mod o iei. Dacă ești curat înaintea lui Dumnezeu, Cina Domnului nu îți poate aduce decât bine în viata ta, dar dacă nu ești curat, Dumnezeu sa aibă mila... Pregăteste te pentru împărtășanie

| bookofknowledge a răspuns:

Tot ceea ce ai nevoie e: o relatie cu Dumnezeu, pocainta, rugaciune.
Pana si doctorii(daca sunt crestini se roaga pentru o operatie sau ca pacientul sa se faca bine, si totusi nu mereu ajunge ca pacientul sa fie vindecat, Unele persoane sunt chemate spre imparatia lui Dumnezeu, deoarece moartea in biblie este un pasaj spre imparatia cerului pentru credinciosi si ei nu ar trebui sa aiba frica de ea.
Cuvantul de acolo ca bolnav nu se refera la trup, ci la suflet, zice odata ca numai cei bolnavi merg la doctori.
Termenul Sfanta impartasanie e folosit de ortodoxi si catolici, ca protestant, folosesc termenul cina Domnului, ea nu vindeca trupul, deoarece tot ceea ce spune Isus are legatura cu spiritul, pana si oamenii de atunci nu au inteles la ce se refera cu imparatia sa, deoarece ei nu vedeau decat trupul, nu credeau in spirit, ei credeau ca daca moare trupul nu mai e nimic, si la sfarsit, Dumnezeu va reface trupurile mortilor.
Chestia este ca in imparatia Domnului, nu vor fi boli totul va fi perfect, nu va fi anxietate, etc.
Daca crezi ca o sa te vindece de anxietate, probabil, deoarece Dumnezeu a mai vindecat si trupul, dar prima lui este de vindeca sufletul(aici nu se refera la sentimente si la altele ci la cat de curat e un siflet in fata lui Dumnezeu, pentru a putea intra in cer).
Nu anxietatea sau altele de genul il opresc pe un om din a intra in cer, ci orice gandire nepotrivita, orice gandire in care omul pune ceva mai presus ca Dumnezeu, sau merge pe motivul dorintelor(nu doar sexuale, a renunta la cap pentru placeri daca intelegi ce spun), si a ura sau a ucide alta persoana(a ucide nu se refera numia la ucis fizic, ci si la ai ucide cuiva increderea in Dumnezeu si religie si al ajuta sa intre in iad).
Daca nu te vindeca nu inseamna ca ai facut ceva gresit, deoarece nu ai facut, de multe ori s-a intamplat ca Dumnezeu sa i lase pe oamenii cu unele defecte sa le arate altora ca oamenii lui Dumnezeu sunt mai mari decat cei ai lumii, sau pentru a le testa credinta, si de aceea trebuie sa multumim si pentru partile rele date de Dumnezeu, si pentru ploaie si pentru vara, si pentru boli, si pentru vindecare, da ne putem ruga pentru santate, si probabil o sa o primim, dar trebuie sa stim cu cine vorbim, nu vorbim cu cineva din piata.
De ce crezi ca Isus e intermediar intre om si Isus? ca Dumnezeu sa vada slava fiului cand se uite la acel om, si sa nu vada pacatele, nu mai stiu versete, dar sunt sigur de asta.
Oricum daca am transmite rugaciuni fara un intermediar am fi distrusi imediat pentru ca Dumnezeu vede toti oamenii ca o spuma de pacat, ca o molima.
Putem sa vorbim cu Dumnezeu pentru ca a murit Isus.

| Darius50boss a răspuns:

Nimeni nu este vrednic să ia cina Domnului nu mai prin Isus